ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hamšík: Potreboval som viac než tučné šeky a trofeje
zdroj: Marek Hamšík. (tasr/ap)

Hamšík: Potreboval som viac než tučné šeky a trofeje

Vo svojej najlepšej forme patril k najnápaditejším a najuniverzálnejším producentom inteligentného futbalu. Rolu playmakera vďaka svojej rýchlosti, výbušnosti a neúnavnosti posunul na vyšší level. Bol kapitánom SSC Neapol, naďalej je herný líder slovenskej reprezentácie. Pod Vezuvom ukončí svoje pôsobenie po dvanástich sezónach. Ponukám z úspešnejších talianskych veľkoklubov Juventusu či AC Miláno odolával napriek tomu, že Partenopei počas vyše dekády získali len dva Talianske poháre. Až na jar 2019, vo veku 31 rokov, usúdil, že klubu a mestu odovzdal všetko, čo mohol. Hamšík stojí pred podpisom zmluvy s čínskym Dalianom Yifang. Ešte predtým si prečítajte list fanúšikom a obyvateľom mesta Neapol, v ktorom sa taktiež ohliadol za doterajšou kariérou.

Tri milióny trénerov

V Neapole nemáme len jedného trénera. Máme ich tri milióny. Každý štvorročný chlapec vie, ako môžeme strieľať viac gólov. Každá deväťdesiatročná žena vám povie, prečo potrebujeme zmeniť naše rozostavenie. Ten pocit, tá vášeň, je to v ich krvi. Pojem „fanúšik Neapola“ tu stráca význam. Pokiaľ pochádzate z tohto mesta, automaticky ste priaznivcom SSC. Futbal je tu ako náboženstvo a Stadio San Paolo je chrám. Neapol je jediný klub v okolí, fanúšikovia sa cítia byť jeho súčasťou . Pretože sú. O futbale rozmýšľajú, keď vstanú, rozprávajú sa o ňom celý deň a snívajú v noci. Neapolčania niekedy vnímajú futbal ako jedinú vec, na ktorej záleží. A tieto pocity sú i vo vnútri mňa. Boli tam už od čias, keď som ako sedemročný sledoval vyčíňanie dvoch Brazílčanov v Kalifornii.

Marek Hamšík ako mládežnícky reprezentant Slovenska. (tasr)

Zápasy MS 1994 v USA začínali u nás pred polnocou. Rodičia po celom dni v práci už spali, pred televíziou som sedel sám. Vysielali veľa zápasov Brazílčanov. Mali dvoch útočníkov Romária a Bebeta, bol som nimi fascinovaný. Dribling, prihrávky, rýchlosť. Bolo to odlišné od čohokoľvek, čo som videl na Slovensku či vo veľkých európskych zápasoch. V tom čase som už hrával tri roky. Rodičia mi kúpili kopačky ešte predtým, než som po prvýkrát kopol do lopty. Tréner ma postavil do zálohy a povedal, aby som sa tlačil dopredu. Odvtedy som nikdy nezmenil pozíciu, rolu typickej desiatky som si ihneď zamiloval. Mohol som tvoriť a vidieť celé ihrisko. Zameriaval som sa na hráčov na svojej pozícii Zidana či Nedvěda. Boli rýchli, no nie tak, ako ja. Mali skvelé prihrávky a čítanie hry, chcel som byť ako oni.

Marek Hamšík v drese ŠK Slovan Bratislava. (skslovan.com)

Ďalej od domova, bližšie k cieľu

V pätnástich som opustil domov, šiel som do Slovana Bratislava. Bol to najväčší klub, ktorý sme doma mali, ponúkal vyšší level futbalu. Avšak, po dvoch rokoch som odišiel do nového tímu, novej krajiny, za novým životným štýlom. Odišiel som do Talianska. Bol som ďalej od domova, no bližšie k cieľu stať sa profesionálom. Ľudia z Brescie boli veľmi milí a nápomocní. Cítil som, že tam patrím. Prvé mesiace boli náročné, pretože som neovládal jazyk. Postupne sa však taliansky spôsob života stal i mojím. Zmenila sa i moja hra, kvalita ligy bola lepšia než čokoľvek, čo som predtým zažil. O tri roky neskôr som sa znovu sťahoval. Tentoraz prechod nemal byť tak rozdielny, pretože som zostal v Taliansku.

Marek Hamšík na začiatku kariéry v Taliansku v drese Brescie. (Corriere dello Sport)

Od prvých hodín v Neapole som cítil, že toto miesto je odlišné od všetkých, ktoré som navštívil. Respektíve ešte navštívim. Keď som pár dní po podpise zmluvy hľadal v meste nové bývanie, zdalo sa, akoby každý poznal moje meno, môj príbeh. Láska, ktorú som cítil v Brescii, bola takmer ničotná v porovnaní s vášňou Neapolčanov. V Brescii som bol mladý chlapec, ktorého nik skutočne nepoznal. V Neapole som nemohol ísť na kávu bez toho, aby som sa nestretával s fanúšikmi. Po rokoch som si myslel, že som pochopil mentalitu miestnych. Keď sme však v roku 2012 po 25-ročnom čakaní na trofej vyhrali Coppa Italia, zistil som, akí dokážu byť Neapolčania. Bolo to šialené v tom najlepšom význame. Keď vyhráte v Neapole, je to krajšie než vyhrať kdekoľvek inde na svete. Nie sú to triumfy nás hráčov, no víťazstvá celého mesta a jeho obyvateľov. Preto je to špeciálne a magické.

zdroj: Marek Hamšík - večný kapitán Neapola.

Viac než futbal

Keď k nám v pohárovej Európe prídu tímy z cudziny, Neapolčania ukážu ďalšiu svoju stránku. Môžete to vidieť na tvárach súperov, ako sú rozhodení z pasie a hluku našich fanúšikov. Možno nemáme najväčší štadión v Európe či Taliansku, no miestni dokážu zo zápasov svojimi emóciami vytvoriť udalosti dôležitejšie než samotný život. V Neapole som mal všetko, čo som kedy potreboval. Hrať toľko rokov za tento klub bolo jednou z mojich najväčších ctí v živote. Dôvod, prečo som zostal tak dlho, presahuje futbalové rozmery. V Neapole som súčasťou komunity, rodiny, čo pre mesto vytvára špeciálne miesto v mojom srdci. Potreboval som viac než tučné šeky a trofeje. Potreboval som niečo cítiť vo svojej duši.

zdroj: Ako Hamšík miluje Neapol, Neapol miluje Hamšíka.

Zdroj: theplayerstribune.com (máj 2017)

Najnovšie z klubu: Dalian Aerbin

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk