ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Sancho prezradil, prečo odmietol Guardiolu. To, čo robia v Dormunde, je neslýchané
zdroj: Jadon Sancho. (bvb.de)

Sancho prezradil, prečo odmietol Guardiolu. To, čo robia v Dormunde, je neslýchané

„Mám za sebou najlepší rok v živote. Keby ste mi pred 12 mesiacmi povedali, že budem s vami teraz robiť rozhovor, považoval by som vás za bláznov,“ usmieval sa v rozhovore pre magazín FourFourTwo osemnásťročný anglický krídelník Borussie Dortmund Jadon Sancho. Takto pred rokom mal za sebou prvú jeseň po odchode z Manchestru City, okrem prvého tímu zavše nastúpil i na zápas rezervy či výberu do 19 rokov. Dnes je jedným z najžiadanejších a najtalentovanejších tínedžerov sveta.

80 tisíc fanúšikov a toľko dôvery

V Manchestri City jeho talent neprehliadli. To v žiadnom prípade. Španielsky tréner Pep Guardiola veľmi dobre registroval prítomnosť Sancha v akadémii. Klub ponúkol mladíkovi hneď niekoľko dlhodobých kontraktov, on však tvrdohlavo odmietal. Až v lete 2017 zariskoval a odišiel v mladom veku do cudziny. A rovno do tímu nemeckého giganta Borussie Dortmund. Nie veľa britských mladíkov sa dokázalo presadiť v cudzine, spomeňme príbeh bývalého krídelníka Bayernu Mníchov Dala Jenningsa:

Očakávania od Sanchovho príchodu ešte stúpli s jeho prestupovou čiastkou vo výške 8 miliónov libier. Mladík však veril, že vo Vestfálsku dostane viac priestoru než v hviezdami nabitom tíme Citizens či inde v Anglicku. „Bolo šialené, koľko klubov ma v čase odchodu z Manchestru chcelo,“ priznáva Sancho pre FourFourTwo záujem popredných klubov vrátane Arsenalu či Tottenhamu: „Záujem klubov ukázal, že si vediem dobre. Od počiatku som však cítil, že Dortmund je pre mňa správna voľba. Prečo? Hovorí to samé za seba. Mladíci tam dostávajú príležitosti. Musím poďakovať Dortmundu, pretože to, čo tam robia, je neslýchané. Klub, na ktorého zápasy chodí 80 tisíc fanúšikov, vkladá toľko dôvery do mladých hráčov.“

zdroj: Len Lionel Messi a Eden Hazard majú v TOP 5 ligách Európy v aktuálnom ročníku viac gólových asistencií.

Samozrejme, že to bol risk

Anglickí futbalisti majú v domácej súťaži svoju vážnosť. Najmä médiá ich často nadhodnocujú. Fanúšikovia tlačia na kluby, kluby zas na trénerov, aby mladí odchovanci dostávali priestor. Aj z tohto pohľadu bol odchod do cudziny pre Sancha rizikom. „Samozrejme, že to bol risk. Nemal som garantovaný herný priestor, musel som sa presadiť. Niektorí si neboli úplne istí, keď som im hovoril o Dortmunde. No pre mňa to bola najlepšia možná cesta. Musel som to jednoducho vyskúšať, rozumiete? Rád skúšam nové veci, nemal som preto obavy. Niektorí sa ma pýtali, čo ak to nebude fungovať? Ja som však takto nepremýšľal a pozrite, ako to funguje,“ hovorí víťazne Jadon Sancho.

Rodák z Camberwellu, ktorý futbalovo vyrástol vo Watforde, sa už v minulej sezóne oťukal v nemeckom futbale. Aby ho v tejto sezóne vzal útokom. V dvadsiatich ligových stretnutiach dal doposiaľ šesť gólov a deväť ich pripravil. Viac gólových asistencií nemá v Bundeslige nik. Borussia aj vďaka Sanchovi vedie tabuľku so sedembodovým náskokom pred Mönchengladbachom i Bayernom Mníchov a smeruje k ukončeniu šesťročnej nadvlády Bavorov. O správnosti Sanchovho rozhodnutia opustiť Britské ostrovy svedčí aj fakt, že Anglicko na seniorskej úrovni reprezentoval už trikrát. A jeho trhová hodnota? Tá od príchodu do Dortmundu narástla z 5 miliónov eur na 70 miliónov.

Najnovšie z klubu: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk