ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Z Fortuna ligy do piatej ligy vo Švajčiarsku, sústredenie mal na Kanárskych ostrovoch
zdroj: Jozef Bedej

Z Fortuna ligy do piatej ligy vo Švajčiarsku, sústredenie mal na Kanárskych ostrovoch

V sezóne 2016/17 patril medzi najlepších hráčov Zlatých Moraviec. Mužstvo úspešne bojovalo o záchranu medzi elitou, hoci nebyť odhlásenia myjavského Spartaka, bola by jarná časť sprevádzaná značne väčším stresom a napätím. Podobne, ako to bude v aktuálnom ročníku, kedy ViOn zimuje na poslednej priečke. Dvadsaťpäťročný Martin Válovčan bude opäť pri tom.

Pred sezónou 2017/18 vymenil zamestnávateľa. Dohodol sa s Podbrezovou, zažil s ňou však do konca septembra iba jediné víťazstvo. Vtedajšieho trénera Karola Praženicu to stálo miesto, na Horehronie sa vrátil niekdajší kouč Marek Fabuľa. Ofenzívny záložník Martin Válovčan dovtedy patril medzi piliere základnej zostavy, v septembri sa mu podarilo skórovať aj proti Žiline. „Zápas so Žilinou si dobre pamätám, no asi len kvôli tomu, že som dal gól,“ usmial sa v rozhovore pre ProFutbal.sk Válovčan. Kým dovtedy neprežíval ľahké obdobie vzhľadom na výsledky, odchodom Praženicu začalo ešte ťažšie. Od zmeny kormidelníka sa jeho meno na zápasovej súpiske objavilo už len trikrát. Po októbrovej reprezentačnej prestávke sedel len na tribúne, prípadne sa objavil v druholigovom béčku. „Vymenil sa tréner a ten ma vôbec nepoznal. Tri stretnutia som presedel na lavičke a potom mi bolo povedané, že už so mnou ďalej nepočítajú. Dohodli sme sa na ukončení zmluvy a tým sa moja éra v Podbrezovej skončila,“ zaspomínal si v krátkosti na svoje posledné pôsobenie na Slovensku.

FC Nitra - FK Železiarne Podbrezová (Patrik Abrahám, Martin Válovčan)
Na konte má 37 štartov v najvyššej slovenskej súťaži. V Podbrezovej skóroval raz, za Zlaté Moravce zaznamenal štyri góly. (foto: TASR)

Krátko po príchode do Podbrezovej sa, paradoxne, ocitol bez klubu. V tom sa však pred ním zjavila nezvyčajná možnosť, lanárili ho do švajčiarskeho SC Zofingen, ktorý bojoval o postup – z piatej ligy do štvrtej. „Volal mi kamarát, ktorý žije vo Švajčiarsku už asi tri roky a spýtal sa ma na záujem. Vyzeralo to zaujímavo, prikývol som a všetko sa rýchlo upieklo,“ povedal o svojom presune. Boj o postup zvládli, ako záložník bol po polsezóne najlepší strelec mužstva so šiestimi gólmi, pričom posledné tri kolá nehral. „Kvalitou súťaží som bol príjemne prekvapený, hoci všetko fungovalo viac-menej na amatérskej báze. Poväčšine sa tam objavovali mladí hráči z akadémií väčších klubov ako Bern či Luzern, zbierali ostrohy v mužskom futbale. Kluby sú ale bohatšie, o čom svedčalo nielen ich zázemie. Napríklad, sústredenie sme mali na Kanárskych ostrovoch.“

Švajčiarsko nie je pre Slovákov typická futbalová destinácia, na akejkoľvek ligovej úrovni. Ani Válovčan sa v priebehu roka na ihrisku so žiadnym nestretol. Skúsenosti z ostatných rokov majú Lukáš Čmelík či Michal Faško, ani jeden sa ale výrazne pod Alpami nezapísal. Najmä druhý menovaný v nedávnom rozhovore pre náš portál hovoril o ťažkých skúsenostiach. „Ja som sa ale dostal do dobrého kolektívu. Spoluhráči mi pomáhali udomácniť sa, na ihrisku i mimo neho. Začiatky boli ťažšie, ako vždy keď príde človek do cudzej krajiny. Je sám, chvíľu trvá, kým sa adaptuje, nastaví na iný systém, spozná jazyk. Vo Švajčiarsku ale prevláda iná mentalita, oproti Slovensku sú tam všetci oveľa pozitívnejší a vľúdnejší,“ zakončil svoje rozprávanie o zahraničnom dobrodružstve.

Karol Praženica (ViOn Zlaté Moravce)
Tréner Praženica si ho priviedol do Podbrezovej zo Zlatých Moraviec. Teraz sa ich cesty pretnú opäť, ale vo ViOn-e. (foto: Jozef Bedej)

Svoju legionársku skúsenosť hodnotí pozitívne. Preferoval síce pokračovanie v zahraničí, napokon sa mu ale ozval práve tréner Praženica, pod ktorým hral na Slovensku naposledy v drese Podbrezovej. Spoločne sa budú snažiť zachrániť pre Zlaté Moravce najvyššiu súťaž, na predposlednú Senicu majú manko štyroch bodov. „Vrátil som sa najmä z osobných dôvodov, spojenie s ViOn-om a trénerom Praženicom bola len zhoda náhod. Dohodli sme sa na kontrakte na polroka, ktorý sme minulý týždeň spečatili,“ povedal k svojmu návratu do známeho prostredia. „Je tu zopár nových hráčov, nič iné neregistrujem. Liga však išla dopredu po kvalitatívnej stránke. Videl som niekoľko zápasov Zlatých Moraviec, ktoré herne možno neboli vôbec zlé, no na to sa nik nepozerá. Dôležité sú body. Odo mňa sa teraz očakávajú najmä góly, v konečnom dôsledku však nezáleží, kto skóruje. Budeme sa spoločne snažiť o to, aby sme ligu pre Zlaté Moravce zachránili,“ dodal pre ProFutbal.sk Válovčan.

Najnovšie z klubu: Zlaté Moravce

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk