ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hroššo nereagoval na ponuky Nitry a prestúpil: Uvidíme na ako dlho
zdroj: Vladimír Chramazda

Hroššo nereagoval na ponuky Nitry a prestúpil: Uvidíme na ako dlho

Najlepší brankár minulého ročníka Fortuna ligy opúšťa najvyššiu súťaž. Už pred rokom sa meno Lukáša Hrošša skloňovalo s prestupom do bratislavského Slovana či maďarskej súťaže, po sezóne šumy stíchli. Keď po prestupe Andreja Fábryho klub odmietol ďalšie odchody z kádra, budúcnosť Lukáša Hrošša sa zdala byť istá. Cez víkend však predsa len podpísal kontrakt v sídle posledného tímu poľskej Ekstraklasy.

Stalo sa tak dva roky po tom ako sa prekvapivo, vtedy dvadsaťdeväťročný brankár, vrátil z pôsobenia v susednom Česku. Po pôsobeniach v Liberci či Dukle Praha zamieril do druhej slovenskej ligy. Nitre pomohol postúpiť, bol lídrom i počas prvého fortunaligového roka. „Do Nitry som prišiel hlavne kvôli rodine a sebe, aby som sa rozchytal a pomohol vrátiť klub späť do ligy, kde si zaslúži byť. A kvôli sľubu, ktorý som dal našej nebohej tetuške Dagmar Zahustelovej (bývalá fyzioterapeutka klubu, zomrela v auguste 2015 vo veku 72 rokov - pozn. red.), že sa vrátim do Nitry, opäť sa stretneme a vrátim jej všetko za to, ako sa o mňa starala počas zranenia. Žiaľ, to druhé som nestihol,“ vrátil sa v rozhovore pre klubový web Nitry do minulosti Lukáš Hroššo.

Po dvoch rokoch pod Zoborom si však skúsený brankár, ktorý v apríli oslávi 32. narodeniny, opäť balí kufre a mieri do zahraničia. Na pomoc si ho vyhliadol posledný celok poľskej súťaže Zaglebie Sosnowiec, ktorý má suverénne najhoršiu obranu (45 inkasovaných gólov za 20 zápasov) a päťbodové manko na Gornik Zabrze. „Kontaktoval ma jeden manažér, či by som mal záujem ísť do Poľska, kde má o mňa záujem Zaglebie Sosnowiec, pretože sa chcú zachrániť v lige. Prebral som to s rodinkou, zvážili sme za a proti a prikývol som na ich ponuku. Následne som sa dohodol s Nitrou na ukončení zmluvy. Týmto sa chcem poďakovať vedeniu v Nitre, že dodržali slovo, na ktorom sme sa dohodli pred mojím príchodom,“ poodhalil pozadie transferu.

Jedenáska sezóny: Lukáš Hroššo (FC Nitra) + Ladislav Molnár
Cenu pre najlepšieho brankára sezóny 2017/18 mu odovzdával Ladislav Molnár. (foto: TASR)

Na jeseň stál v bráne Poliak Dawid Kudla. V obrane nastupoval na ľavom kraji Slovák Patrik Mráz, jeho krajan a stredopoliar Martin Pribula bol od leta na maródke. Od leta prišli defenzíve pomôcť aj opory majstrovskej Trnavy Martin Tóth a Lukáš Greššák. Exnitrančan podpísal kontrakt na šesť mesiacov s opciou na jeden rok. „Od nového pôsobenia očakávam, že sa čím skôr pripojím k mužstvu, rýchlo sa navzájom spoznáme a že sa tam zabývam, lebo súťaž sa už onedlho začína a ja chcem byť na sto percent pripravený. Želám si, aby som čo najviac chytal a aby sme sa spoločne zachránili v lige. A samozrejme, aby som bol zdravý,“ praje si Hroššo.

V najvyššej súťaži nastúpil od príchodu na 49 zápasov, v ktorých vychytal 18 núl. Pokiaľ Sosnowiec vypadne, prípadne sa opcia z iných dôvodov neuplatní, skúsený gólman nevylučuje svoj návrat na Slovensko. „Uvidíme, na ako dlho opúšťam  Nitru. Lebo Nitra je môj domov, moja Alma mater,“ cituje svojho bývalého hráča klubový portál„Zažil som prekrásny prvý rok v lige, kde sa nám na začiatku darilo tak, akoby to bola rozprávka. Na to nikdy nezabudnem. Darilo mužstvu aj mne, ja som zažil zatiaľ asi najlepšiu sezónu, v ktorej som udržal štrnásť núl a bol som vyhlásený za najlepšieho brankára ligy. Najradšej budem spomínať na spoločné chvíle, ktoré sme zažili s chlapcami či už na ihrisku alebo v kabíne, ale aj mimo nej. Boli sme najlepší kolektív,“ doplnil.

Dávid Šípoš (FC Nitra)
Talentovaný Šípoš odchytal dosiaľ dva ligové zápasy, oba v aktuálnej sezóne. Má na konte jedno čisté konto. (foto: Marián Bazala)

Keď Hroššo prichádzal do Nitry, vedenie bolo vďačné, že sa brankár jeho mena, ktorý svojho času chytal za Slovan aj skupinovú fázu Európskej ligy, vracia do mužstva, hoc hrá druhú ligu. Vraveli, že v prípade záujmu zo zahraničia nebudú hráčovi brániť. Odchod však prekvapil po tom, ako deklarovali, že okrem Andreja Fábryho z kádra v zime nik neodíde. Už o týždeň tieto slová neplatili. „Lukášovi končila zmluva u nás v lete 2019, preto sme mu v predstihu predostreli návrhy novej zmluvy. Bohužiaľ, Lukáš nereflektoval ani na jednu z našich ponúk a následne prišla správa, že má o neho záujem poľský klub. Dospeli sme k názoru, že ho uvoľníme,“ doplnil svoj pohľad športový riaditel FC Nitra Marián Süttӧ.

Aktuálne šiesty celok tabuľky najvyššej súťaže čaká náročný štart do jarnej časti. V závere základnej časti sa predstavia na horúcej pôde v Michalovciach, doma privítajú nováčika zo Serede a ambiciózny Ružomberok. Náskok pred prenasledovateľmi z dolnej polovice je len veľmi tesný, siedme Michalovce sú vzdialené iba o skóre. Výhodou je, že klub nemusí hľadať náhradu, v tíme po boku Hrošša vyrástol mladý Dávid Šípoš. Dvadsaťročný mladík už opakovane dokázal v lige i pohároch, že dozrel na mužský futbal. „Zo športového hľadiska je to určite citeľná strata, ale dodám, že máme pripravenú náhradu v podobe Dávida Šípoša. Verím, že sa chytí šance. Môj názor je, že sme mali jednu z najlepších brankárskych dvojíc v lige, ak nie najlepšiu. Teraz chceme, aby Dávid dostal väčší počet minút, pretože je to brankár reprezentácie do 21 rokov. Chceme preňho vytvoriť také prostredie, aby jeho rast bol evidentný. K nemu hľadáme alternatívu. Brankár, ktorý príde musí mať skúsenosti a spĺňať naše parametre ligového futbalistu,“ dodal pre fcnitra.com Süttӧ.

Najnovšie z klubu: Zaglebie Sosnowiec

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Poľsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk