ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Özil to vzdal a čaká na koniec kariéry
zdroj: Mesut Özil.

Özil to vzdal a čaká na koniec kariéry

Keď je vo forme a šťastný, na gól dokáže prihrať aj z bránkovej čiary. Dokáže to aj z vlastnej šestnástky. Keď však nie je vo svojej koži, o jeho prítomnosti viete len pri čítaní základných zostáv. A potom... keď ho nespokojný tréner sťahuje z ihriska. Tridsaťročný nemecký špílmacher Mesut Özil v optimálnej pohode nebol už dlho. Minimálne nie od príprav na majstrovstvá sveta v Rusku.

Chcete, aby skončil v Číne?

Veľa hráčov na svete neponúkne spoluhráčom takú prihrávku a myšlienku, ako rodák z Gelsenkirchenu a odchovanec miestneho Schalke 04. Už trikrát vo svojej kariére dokázal v jednej sezóne v lige vyprodukovať 19 gólových asistencií, až osemkrát pokoril dvojcifernú métu. V predchádzajúcej sezóne pripravil spoluhráčom deväť zásahov, v aktuálnom ročníku len jeden. Po trávniku sa pohybuje ako duch, v ostatných týždňoch sa vytratil zo zostavy „kanonierov“. Tréner Emery sa ho chce zbaviť, Arsenal už ponúkol hráča turínskemu Juventusu a Interu Miláno.

„Myslím, že stratil motiváciu a chcenie. Momentálne pôsobí, akoby len čakal na koniec kariéry,“ myslí si bývalý hráč Arsenalu a s Francúzskom majster sveta i Európy Emmanuel Petit: „Hráčom sa často stáva, že stratia motiváciu. Nie sme stroje. Je náročné hrať po celý čas na rovnakej úrovni. Zvlášť, keď zarobíte dosť peňazí, vyhráte veľa trofejí a na vrchu všetkého máte problémy v osobnom živote... Neviem, čo sa deje v jeho živote, no vidím, čo sa deje na ihrisku. A reč jeho tela nie je dobrá. Je to obrovská škoda, pretože som dúfal, že môže niečo urobiť pre seba i pre klub. Mesut je úžasný hráč, no potrebuje, aby ho milovali. Je január, o dva týždne skončí prestupové obdobie. Nevidím to tak, že by opúšťal klub. Kam by šiel? Do Číny? Úprimne, chcete vidieť Özila ukončiť kariéru v Číne?“

Musí zachrániť svoju hrdosť

Özilovi uškodil škandál s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Özil a jeho spoluhráč z nemeckej reprezentácie Ilkay Gündogan v čase príprav na šampionát v Rusku navštívili lídra krajiny ich predkov, venovali mu podpísané dresy, spravili fotky. Na drese Gündogana bol nápis „s rešpektom pre môjho prezidenta“. Sympatie dvojice k tureckému prezidentovi vyvolali v Nemecku debatu. Özilovi, ktorý majstrov sveta z roku 2014 reprezentoval 92-krát, nadávali a vyhrážali sa. Kauza prispela k tomu, že nielen Özil, no celé Nemecko na turnaji vyhoreli.

Özil pre pokračujúce útoky na svoju osobu reprezentačnú kariéru po MS ukončil. Vyhorený však zostal a v Arsenale v prvej polovici sezóny ponúkol len náznaky svojich výnimočných schopností. „To, čo sa mu stalo v národnom tíme, malo na neho veľký vplyv. Sledoval som jeho kauzu v Nemecku i Turecku niekoľko týždňov. Celé to bolo ďaleko cez čiaru. Ľudia útočili na Özila nie ako na futbalistu, no na človeka. Toto je svet moderných športovcov, musíte sa cez to preniesť a bojovať. Nechcem, aby opustil Arsenal. Želám si, aby sa vrátil na ihrisko a robil to, za čo je platený. Klub Mesuta potrebuje. On to musí pochopiť a prekonať svoju frustráciu. Musí bojovať do konca a zachrániť svoju hrdosť,“ odkazuje 30-ročnému záložníkovi v rozhovore pre Mirror Petit.

Najnovšie z klubu: Arsenal

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk