ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Lalkovič bol rok bez futbalu. Liečil sa v Chelsea, teraz krstil Tehelné pole
zdroj: facebook/Sigma Olomouc

Lalkovič bol rok bez futbalu. Liečil sa v Chelsea, teraz krstil Tehelné pole

Pred šiestimi rokmi bol veľkou nádejou slovenského futbalu. Pochopiteľné, veď kmeňový hráč Chelsea Londýn, podobne ako o tri roky starší Miroslav Stoch, hosťoval v najvyššej holandskej i portugalskej súťaži, pravidelne hrával za slovenskú dvadsaťjednotku. Životopis šikovného stredopoliara sa však rozrástol o niekoľko neúspešných angažmánov i zranení, dnes sa bije o miesto v Sigme Olomouc.

Rodák z Košíc sa v českom klube dočkal nečakanej šance – v Bratislave bol jedným z mála Slovákov, ktorí si medzi prvými otestovali nové Tehelné pole. „V tomto smere nezáleží na tom, že som východniar. Som rád, že sme sa na Slovensku už toho štadióna dočkali, trochu to trvalo. Verím, že raz niečo bude stáť aj v Košiciach,“ poznamenal v rozhovore pre ProFutbal.sk Milan Lalkovič. Hráč s viacerými zahraničnými skúsenosťami ocenil podobu Národného futbalového štadióna. „Je nádherný a som rád, že som mal možnosť si na ňom zahrať. Verím, že taká príležitosť ešte nastane. Až tu bude hrať reprezentácia, tak sem určite bude chodiť plno ľudí a veľa divákov si zaslúži aj Slovan. Verím, že si ľudia budú nový stánok užívať.“

Dvadsaťšesťročného futbalistu možnosť zahrať si na štadióne príjemne potešila. „Prekvapilo ma, že si pozvali nás a nie Manchester City, ale teda my sme za to radi,“ zasmial sa po testovacom zápase, na ktorom si belasí chceli odskúšať infraštruktúrnu pripravenosť štadióna. Pri menšom zranení Juraja Chvátala jediný Slovák v Olomouci nastrelil brvno, viackrát skúšal ohroziť brankára Trnovského, z rohu asistoval na prvý z troch gólov. „Trénovali sme posledné dni na umelej tráve, takže som rád, že sme vybehli aj na prírodnú. Vizuálne síce ešte vidno, že je trávnik čerstvo položený, ale pripravený bol veľmi kvalitne, zápas som si užil. Dnes som na jeden gól prihral, no mal som aj aspoň jeden vsietiť, tréner mi to zas bude vyčítať,“ povzdychol si.

Pri akcii na 3:2 nabiehal ako prvý, spoluhráči Zahradníček a Yunis však vykombinovali obranu sami. „Hah, no veru som si aj v duchu zanadával, prečo ma nevysunul. No keď som vzápätí videl, ako ide spoluhráč sám na bránu, iba som ich išiel pochváliť,“ hovoril Lalkovič.

Do Sigmy prišiel len v októbri, predtým nastúpil naposledy na zápas v novembri 2017 za anglický treťoligový Portsmouth. Zasiahol do všetkých ligových zápasov v závere jesene, hoc dvakrát len na posledné sekundy. Proti svojmu bývalému klubu Mladá Boleslav (0:4) odohral plnú minutáž. Gól si zatiaľ nepripísal. „Všetko beriem len pozitívne. Rok som nehral futbal, cítil som to na sebe. Stihol som posledných sedem kôl, v každom som aspoň na časť nastúpil. Odohral som aj jeden celý duel, hoci nie na svojom typickom poste. Chcem hlavne hrávať, kdekoľvek ma postavia. Česká liga nie je jednoduchá, ide o bojovnú súťaž, podobnú tretej anglickej lige,“ poznamenal na margo svojho terajšieho zamestnávateľa.

Olomouc je v tabuľke na štrnástom mieste, štyri body od posledného šestnásteho. Na desiate miesto, ktoré zaručuje play-off o Európsku ligu, a teda záchranu v súťaži, potrebuje dva body. Sedemnásť gólov, druhý najmenší počet v lige, si podelilo deväť rôznych strelcov. „Často sa bavíme s trénerom o efektivite, veľa gólov ako mužstvo totiž nedávame. Máme kvalitu na viac bodov a lepšie postavenie v tabuľke, verím, že cez zimu zamakáme a pripravíme sa, aby sme to na jar zlomili. Myslím si, že keď som nastúpil, vyzeral som na ihrisku dobre. Pýtam si šancu od trénera, bijem sa o miesto v zostave. Verím, že ak budem plniť to, čo odo mňa požaduje, tak šancu dostanem. Musím urobiť maximum, aby nemal výhovorku, prečo ma nepostaviť,“ so smiechom tvrdil dobre naladený futbalista.

Milan Lalkovič (Sigma Olomouc)
Na Tehelnom poli by si ešte rád niekedy zahral. Keď sme ho podpichli, že aj Slovan hľadá krídelníka, široko sa usmial. „No, ale toto povedzte im,“ odvetil. (foto: facebook/Sigma Olomouc)

Bývalý slovenský mládežnícky reprezentant nemal posledné roky na ružiach ustlané. V sezóne 2015/16 patril k oporám treťoligového Walsallu, následne sa bil v konkurencii štvrtoligového Portsmouthu či v tíme škótskeho prvoligistu Ross County. Návrat na Anglicka sa už niesol v znamení problémov s achilovkou. „Vlieklo sa to so mnou, dva roky som stagnoval. Raz som mohol hrať, raz ma to pichalo, bol som na injekciách, katastrofálny kolotoč. Po sezóne, kde som odohral za Walsall 55 zápasov, som dúfal, že sa môžem niekam posunúť a za posledné dva roky som odohral asi tak dvadsať duelov,“ krútil hlavou Lalkovič. „Chvalabohu, pomohol mi nemecký fyzioterapeut, na operáciu som ísť nemusel. Bol som v Chelsea, kde sa o mňa od januára starali ako o vlastného hráča, hoci nemuseli. Keď áčko skončilo, vybehol som na trávnik ja. Klobúk dole, že takto otvárajú dvere svojim odchovancom.“

Dnes je to najhoršie za ním a v drese Sigmy Olomouc chce nájsť niekdajšiu formu. „Hlavné je, že som zdravý. Musím zaklopať, aby som to nezakríkol, ale achilovky poslúchajú. Teraz mám všetko vo svojich rukách. Musím využiť šance od trénera, aby som hrával a dostal sa späť na koľaj, kde som bol predtým. Som vďačný Sigme za pomoc, máme k dispozícii výborných fyzioterapeutov, trénujeme v dobrých podmienkach,“ hovoril v rozhovore pre ProFutbal.sk Milan Lalkovič, ktorý má v Česku kontrakt iba do leta. Plánuje sa následne opäť vrátiť na obľúbené Ostrovy? „Beriem to krok za krokom. Páči sa mi tu, len verím, že si vybojujem väčšiu minutáž. Som rád za možnosť ukázať sa po roku. Teraz stojím pred touto výzvou a čo bude v lete, to uvidíme. Nebude záležať iba odo mňa,“ zakončil ofenzívny futbalista.

Najnovšie z klubu: Olomouc

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk