ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Čech z Kamerunu začínal s futbalom v uliciach, z fanúšikov DAC-u má husiu kožu
zdroj: youtube.com/FC DAC 1904

Čech z Kamerunu začínal s futbalom v uliciach, z fanúšikov DAC-u má husiu kožu

S futbalom začínal v kamerunských uliciach, kde sa dvadsať detí hralo s jednou loptou, pričom museli dávať pozor na prichádzajúce autá. Od dvanástich rokov žil v Českej republike, vďaka čomu sa v našich končinách bez problémov dorozumie. Dvadsaťročný africký mladík Bastian Karsten Ayong nesníva o pôsobení v Chelsea či Reale Madrid. Užíva si súčasnosť a fakt, že sa stal hráčom dunajskostredského DAC-u.

„Basti“ či „Black“, ako znie jeho prezývka, sa narodil v Kamerune, kde žil do svojich dvanástich rokov. Následne odletel za matkou do Česka. „S futbalom som začínal asi ako päťročný. Hrávali sme ho na uliciach. V Kamerune nemáme také super štadióny a ihriská s umelou trávou. Buď sme hrali na malom kúsku trávy, alebo priamo na ceste. Vždy, keď išlo auto, museli sme utiecť. Občas sme si zahrali na záhrade u kamaráta, kde mali trávnik. Mohli sme tak hrať bosí. S jednou loptou sme sa hrali aj dvadsiati. Sú to pekné spomienky,“ rozhovoril sa pre klubovú televíziu DAC-u s veľkou dávkou nostalgie naturalizovaný Afričan.

V Česku začínal s futbalom v pražskom klube SK Hostivař, odtiaľ zamieril do ABC Braník, následne sa s mamou presťahoval do Českých Budějovic. „Nemohol som zostať sám v Prahe. Pre malého chlapca je to veľké mesto. Už som ho síce poznal, no Praha je ozaj veľkomesto a ja to veľmi nemusím,“ priznal Ayong. Po prvom ročníku na strednej škole sa presunul do Příbramu. „Chcel som od futbalu viac. Zameral som sa viac na futbal, než na školu. Hoci som mal dobré známky, učenie ma nebavilo.“

Karsten Ayong
Do dvanástich rokov žil v Kamerune, dnes hovorí plynulou češtinou (foto: youtube.com/FC DAC 1904)

Práve v Příbrame zažil sympatický mladík zatiaľ svoje najväčšie futbalové úspechy. Prebojoval sa aj do seniorského A-tímu. „Mojim najväčším úspechom je zatiaľ účasť v mládežníckej Lige majstrov. V tíme som bol aj so súčasným brankárom Dunajskej Stredy Martinom Jedličkom. Zahrali sme si proti Moskve či Benfice Lisabon. Ak by sme portugalský klub zdolali v penaltovom rozstrele, čakal by nás Real Madrid. Bol to môj sen, ale nevyšlo to,“ pokrčil plecami dobre stavaný zakončovateľ. 

Po štyroch rokoch sa rozhodol skúsiť šťastie v Poľsku, v Piaste Gliwice mu ale ruže nekvitli. „Žiaľ, šancu som nedostal. Je to škoda, ale taký je futbalový život. Vždy hovorievam, že je ako vlak. Keď človek mešká čo i len minútu, tak ho už nechytí a len sa pozerá na to, ako mu odchádza pred očami. Taký je futbal,“ zamyslel sa Ayong, ktorého informácia o záujme z Dunajskej Stredy potešila: „Ozval sa mi manažér a napokon sme sa dohodli. Pozeral som si nejaké zostrihy na internete. Takých fanúšikov ako má DAC som ešte nezažil. Videl som, ako celý zápas povzbudzujú. Hoci som všetkému, čo spievali, nerozumel, už pri pozeraní mi naskakovala husia koža. A štadión? Ten je fakt krásny, lepší som ešte nikdy nevidel.“

Karsten Ayong
V Poľsku Karstenovi ruže nekvitli, ponuka z Dunajskej Stredy ho potešila (foto: youtube.com/FC DAC 1904)

Hoci seniorský debut si Karsten odkrútil už 4. decembra 2016 v zápase Příbramu s Mladou Boleslavou, v profesionálnom futbale sa ešte len rozbieha. Ambíciami sa netají, no nohami zostáva stáť pevne na zemi. „Chcem urobiť maximum pre tím. Urobím čo môžem pre to, aby sa fanúšikovia bavili futbalom. Nehovorím, že raz chcem hrať v Reale Madrid či v Chelsea. Teraz som tu, sústredím sa len na to. Uvidíme, čo sa stane o dva alebo tri roky. To nemôžem predpovedať, jednoducho sa to stane,“ uzavrel Ayong interview pre klubovú televíziu „žlto-modrých“.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk