ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najznámejší Čech v Anglicku, môže sa stať trénerom. Úraz hlavy jeho kariére ublížil
zdroj: TASR/AP

Najznámejší Čech v Anglicku, môže sa stať trénerom. Úraz hlavy jeho kariére ublížil

„Toto je 20-ta sezóna v profesionálnom futbale, dvadsať rokov od podpisu môjho prvého kontraktu. Cítim, že je správny čas kariéru uzavrieť na konci sezóny,“ napísal v utorok 15. januára legendárny Petr Čech na sociálnych sieťach. Jeden z najlepších svetových brankárov šokoval nielen fanúšikov, ktorí do poslednej chvíle verili, že sa ešte vráti na domáce trávniky, ale aj rad spoluhráčov a kolegov. Pozrite sa na ich spomienky a odkazy.

Náhly koniec prekvapil aj Martina Ticháčeka, trénera brankárov Plzne, s ktorým Petr Čech štartoval svoju kariéru a dodnes sú v kontakte. „Hneď som mu písal či je to pravda. A vraj, že hej,“ hovoril pre Aktualne.cz o polroka starší kolega. Spolu pôsobili v starších žiakoch, prechádzali mládežníckymi reprezentáciami. Kariérne ich rozdelil až Blšany, kam Čech prestúpil, hoci ponuku mal aj Ticháček. Priateľmi zostali. Keď pred siedmimi rokmi vychytal Chelsea triumf v Lige majstrov, on sedel tesne za ním medzi fanúšikmi. Ak je Čech v rodnej vlasti, idú spolu športovať alebo usporiadajú grilovačku. V častejšie návštevy nedúfa, myslí si, že jeho kamarát bude chcieť zostať v zahraničí. „Petr je veľmi inteligentný človek. Predpokladám, že svoje skúsenosti bude chcieť niekomu odovzdať. Dokážem si predstaviť, že sa vydá trénerskou dráhou, ale je to iba môj tip,“ uzavrel Martin Ticháček.

„Či ma to prekvapilo? Ani neviem. Z jeho posledných rozhovorov som cítil, že sa koniec blíži. Ale zase som nečakal, že to bude tak rýchlo,“ poznamenal pre iDnes.cz niekdajší reprezentačný kolega Jaromír Blažek. Čechovi kryl chrbát na európskych šampionátoch v rokoch 2004 a 2008 i na MS 2006, predtým sa stretli v Sparte, kde ho Čech vytlačil z brány. „Keď prišiel, bolo jasné, že chytá on. Ja som si mohol psychicky odpočinúť, ako náhradník necítite také vypätie,“ povedal brankár, ktorý ukončil kariéru ako 42-ročný. Svojho mladšieho kolegu opísal ako múdreho chlapca, s ktorým zažil nesmierne veľa zábavy aj mimo ihriska. „Čokoľvek sme riešili, Petr hneď všetko vedel. Ak by sme sa hádali ba aj o turnaji v guličkách, tak by hneď vedel výsledky,“ smial sa a zaspomínal aj na tradičné súťaže na tréningoch, kde súperili, kto dokopne loptu ďalej. „Ja ani nikto iný sme nemali vôbec žiadnu šancu. Petr to zobral a prekopol celé ihrisko,“ vybavuje si jeho dlhoročný parťák.

Na legendárneho brankára, bronzového medailistu z ME 2004, majstra Európy do 21 rokov za rok 2002, víťaza Ligy majstrov 2012 či Európskej ligy 2013, štvornásobného majstra Premier League, ktorý päťkrát získal Anglický pohár, trikrát anglický ligový pohár, dominoval v mnohých anketách, súťažiach a bol tiež rekordmanom v mnohých oblastiach, zaspomínal aj Luděk Mikloško. Bývalý český brankár odchytal v Anglicku viac ako štyristo zápasov, z toho 374 za West Ham. „Petr je jednoznačne najznámejší Čech v Anglicku. Vybudoval si obrovský rešpekt, ako výkonmi, úspechmi, tak aj vystupovaním. Na najvyššej úrovni mohol podľa môjho názoru chytať aj do štyridsiatky, preto bude veľa ľudí prekvapených týmto rozhodnutím, za ktoré si ho ale vážim. Rekordy, ktoré v Anglicku dosiahol, budú len ťažko prekonateľné. Latku nastavil ohromne vysoko,“ tvrdí bývalý brankár československej reprezentácie.

Cesta Petra Čecha do veľkého futbalu začala v roku 1999, keď si ho ako šestnásťročného všimol Jan Říčka. Ten vtedy pôsobil ako asistent trénera v Blšanoch, malá dedinka vtedy hrala prvoligový futbal. Sledovať prišiel iného hráča, napokon odštartoval kariéru legendy. „V dorasteneckej lige chytával za Plzeň Martin Ticháček. Ten bol vtedy aj reprezentant do osemnásť rokov, preto ma prekvapilo, že nechytá on, ale ešte mladší brankár. Petra Čecha som vôbec nepoznal. Sám pre seba som si ale vravel, že musí byť dobrý, keď už dostal prednosť. Už vtedy sa mi páčila jeho schopnosť dirigovať hráčov. Pôsobil som pri mládeži, viem, že mladší hráči sa na starších spoluhráčov boja hovoriť, majú rešpekt. Ale Petr netrpel rešpektom ani prílišnou suverenitou. Pokyny, ktoré vydával, boli zmysluplné z hľadiska organizácie hry. Najviac ma upútalo, že nielen riadil defenzívu, ale spoluhráčom tiež radil, čo majú robiť smerom do útoku. To pre mňa bolo veľké prekvapenie, brankári to vtedy nerobili a mladí už vôbec nie,“ spomína pre Blesk dnes skaut Manchesteru City. „Verím, že zostane pri futbale a prajem si, aby nadviazal na Pavla Nedvěda, Tomáša Rosického, Zdeňka Grygeru, Marka Jankulovského a ďalších hráčov z tejto úspešnej generácie.“

V reprezentácii mal množstvo skvelých spoluhráčov, medzi silnou generáciou vyčnieval okrem Čecha svojimi centimetrami aj Jan Koller. V národnom tíme spolu potiahli sedem rokov, vrátane pamätného EURO 2004 v Portugalsku. „Absolútne zaujatie pre hru, cieľavedomosť, stopercentná profesionalita, pracovitosť. To je jeho hlavná charakteristika. Všímal som si jeho sústredenia, potrebu byť vždy úplne pripravený, snahy dbať na každý detail. Na čiare bol fantastický, hru si vedel zorganizovať. To, že pred ním hrali obrancovia dobre, bolo aj jeho zásluhou,“ povedal pre Blesk. Spomínal ako naňho čakali, kým dorozpráva s novinármi a keď konečne nasadol do autobusu, začal zápas analyzovať s nimi. „Všetko si ukladal do pamäte a potom to uplatňoval v zápase. Ale musím povedať, že podľa mňa mu veľmi ublížil úraz hlavy. Akoby ho to eliminovalo. Už to nikdy nebolo ako predtým, keď bol fenomenálny. Stále bol fantastický, len nie ako predtým. Avšak klobúk dole, že sa dokázal takto vrátiť, to by dokázal málokto.“

S ďakovnými správami sa na sociálnej sieti roztrhlo vrece. Spomenul si rad jeho spoluhráčov, ale tiež konkurentov. „Si jeden z najlepších brankárov, akých som kedy poznal,“ napísal 37-ročný Iker Casillas, stále brankár FC Porto, ktorý bol s Čechom či Buffonom svojho času považovaný za jedného z top brankárov sveta. „Vďaka, že si mi v mojom prvom roku v Chelsea pomáhal. Bol si výnimočný kolega, kamarát, skvelý príklad nielen pre mňa, ale aj pre všetkých brankárov,“ nechal sa počuť Belgičan Thibaut Courtois, ktorý Čecha v ročníku 2014/15 v Chelsea nahradil. Podobne ako Čech predtým Carla Cudiciniho. „Petr, nemohol si počkať ešte pár rokov a dať mi šancu zachytať si chvíľu za legendy Chelsea?! Teším sa znovu na boj o post jednotky. Gratulujem ti k skvelej kariére,“ úsmevne reagoval Talian na sociálnej sieti.

Na jedného z najlepších českých brankárov v histórii si spomenuli všetky Čechove bývalé kluby či súťaže na sociálnych sieťach. „Si šampiónom na ihrisku aj mimo neho,“ píše sa v popise príspevku FC Chelsea pri fotke s trofejami, ktoré český brankár za jedenásťročné angažmán získal. Majiteľ Roman Abramovič už hráčovi údajne poslal ponuku, aby sa stal ambasádor klubu či mládežnícky tréner, rovnako ako Joe Cole či ďalší bývalí hráči. „Za tvoj absolútny profesionalizmus, rolu perfektného vzoru, za viac ako päťdesiat čistých kont, pre tvoju čestnosť, morálku a inšpirujúcu prácu s Nadáciou Arsenal, chceme ti povedať – vďaka!“ dodal jeho súčasný klub Arsenal, kde mu po sezóne vyprší kontrakt a vyberie sa novým smerom.

Najnovšie z klubu: Sparta Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk