ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Európska výplata pre Spartak: Klub zarobil skoro dvojnásobok ročného rozpočtu
zdroj: TASR

Európska výplata pre Spartak: Klub zarobil skoro dvojnásobok ročného rozpočtu

Ako je už dlhšie známe, pohárová Európa upravila rozpočet Dunajskej Stredy o pol milióna eur, Slovan zarobil 780-tisíc eur a Trenčania, ktorí to dotiahli až do play-off Európskej ligy si prilepšili o 1 milión a 80-tisíc eur. Koľko ale zarobil náš najúspešnejší účastník Spartak Trnava?

Trnava ako úradujúci majster štartovala v Lige majstrov, kde postupne vyradila bosniansky klub Zrinjski Mostar (doma 1:0, vonku 1:1) a poradila si aj s poľským majstrom Legiou Varšava (0:1, 2:0). Osudným im bola až Červená Hviezda Belehrad, po dvoch remízach 1:1 padli Spartakovci v predĺžení. Srbi to dotiahli až do skupiny Ligy majstrov, kde v konkurencii Parížu St. Germain, Liverpoolu a Neapolu s Marekom Hamšíkom skončili štvrtí, dokázali však doma remizovať s talianskym mužstvom a zdolať účastníka Premier League.

Cesta Trnavy pokračovala v Európskej lige, kde jej žreb prisúdil do play-off slovinský celok Olimpija Ľubľana (1:1, 2:0). Do skupinovej fázy vyžrebovali zverencom Radoslava Látala bruselský Anderlecht, istanbulské Fenerbahce a Dinamo Záhreb. Napokon sa im podarilo získať úctyhodných sedem bodov a skončiť na tretej priečke v tabuľke skupiny, zdolať dokázali v poslednom zápase Fenerbahce s kapitánom slovenskej reprezentácie Martinom Škrtelom (1:0), doma zdolali v otváracom zápase Anderlecht (1:0) a bodovali aj v Bruseli (0:0). 

Od novodobej éry tejto súťaže je to suverénne najlepší výsledok slovenského mužstva, do sezóny 2008/09, kedy v súťaži hviezdila Žilina, sa hralo iba na štyri zápasy. V Lige majstrov sa podaril úspech Artmedii Petržalka v sezóne 2005/06, tá prehrala v skupine iba dva zápasy, s tromi remízami a jednou výhrou ale nazbierala len šesť bodov. Výsledky trnavského mužstva sa tak radia medzi historicky najúspešnejšie v slovenskom futbale.

Kluby si v pohárovej Európe zarábajú priebežne účasťou. Ich zisk teda plynie z toho ako ďaleko sa dostanú v kvalifikácii, neskôr podľa výsledkov v skupinovej fáze. Spartak si už postupmi cez kolá Ligy majstrov zarobil viac ako milión eur, ďalšie bezmála tri milióny získal za postup cez play-off do skupinovej fázy druhej najprestížnejšej súťaže. V nej získal sedem bodov za dve víťazstvá, pričom každé je ohodnotené sumou viac ako pol milióna eur a jednu remízu, kde si kluby rozdelia 380-tisíc eur.

Dokopy tak Trnava zarobila za európsku jeseň bezmála 5,5 milióna eur, čo je skoro dvojnásobok bežného ročného rozpočtu Spartaka. Financie klubu rozhodne pomôžu, nakoľko od začiatku nového roka funguje v šetriacom režime vzhľadom na odchod majiteľa Vladimíra Poóra.

Koľko zarobil FC Spartak Trnava v pohárovej Európe?

Účasť v 1. kvalifikačnom kole Ligy majstrov280 000 eur
Účasť v 2. kvalifikačnom kole Ligy majstrov380 000 eur
Účasť v 3. kvalifikačnom kole Ligy majstrov480 000 eur
Postup cez play-off do skupinovej fázy Európskej ligy2 920 000 eur
Víťazstvo nad Anderlechtom v skupine Európskej ligy570 000 eur
Remíza s Anderlechtom v skupine Európskej ligy190 000 eur
Víťazstvo nad Fenerbahce v skupine Európskej ligy570 000 eur
Dokopy:5 410 000 eur

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk