ProFutbal.sk ProFutbal.sk

TOP 5: Čo najvýznamnejšie zažil slovenský futbal v roku 2018?
zdroj: TASR

TOP 5: Čo najvýznamnejšie zažil slovenský futbal v roku 2018?

Rok 2018 priniesol množstvo skvelých individuálnych výkonov, tímových výsledkov, ale aj sklamaní. DAC sa po štvrťstoročí dostal do pohárovej Európy, Trnava po 45 rokoch k majstrovskej trofeji, zároveň však prišla o majiteľa. Reprezentácia vypadla z druhej divízie Ligy národov, vrátil sa síce do nej Miroslav Stoch, avšak Vladimír Weiss putoval opačným smerom spolu s trénerom Jánom Kozákom, ktorý odstúpil po tom, ako sedem jeho zverencov ponocovalo.

Portál ProFutbal.sk zhrnul tie najdôležitejšie momenty uplynulých 365 dní, na ktoré slovenský futbal bude ešte dlho spomínať. Hlasujte na konci textu v ankete za ten moment, ktorý považujete za najdôležitejší v končiacom sa roku.

Spartak získal titul po 45 rokoch

Sezóna 2017/18 bola pre trnavský futbal legendárna. Pod vedením srbského trénera Nestora El Maestra sprvu Spartak nikto nebral veľmi vážne. Fantastická príprava a takticky zvládnuté zápasy ale priviedli do slovenského Ríma majstrovskú trofej po dlhých 45 rokoch. Ani Slovan, ani Žilina nedokázali zastaviť andelov. Ktovie, kedy sa historický úspech podarí opäť zopakovať. Polroka na to totiž klub nemá majiteľa, odišla značná časť vedenia i niekoľko hráčov z majstrovského kádra.

Ďalší fantastický výsledok Trenčína

V minulej sezóne sa zaviedla vo Fortuna lige špeciálne play off o poslednú miestenku v pohárovej Európe, ak si víťaz národného pohára zaistí miestenku umiestnením v top trojke. Vďaka tomu sa na európsku scénu dostal aj Trenčín, ktorý na prelome júla a augusta zažil vrchol svojej jesennej formy. Odniesol si to holandský favorit Feyenoord Rotterdam, ktorý dostal pod Dubňom poriadne výprask. Po hetriku Manceho a góle Azanga zvíťazili domáci 4:0 a v odvete potvrdili postup (1:1). V ďalšom kole však, žiaľ, Trenčania vypadli, dnes dokonca nie sú ani v hornej polovice ligovej tabuľky.

Trnava v skupinovej fáze európskej súťaže

Čo nedokázal Trenčín, dokázal náš majster. Už pod vedením českého trénera Látala zvládli bíli andeli obrovskú zápasovú záťaž a cez play off sa dostali do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. Bolo to prvýkrát, čo sa slovenský klub dokázal dostať do tejto fáze súťaže od sezóny 2014/15, kedy sa rovnaká vec podarila Slovanu. Kým belasí však prehrali všetky zápasy a vsietili jediný gól, Spartak urobil slovenskému futbalu vynikajúcu reklamu a proti Dinamu Záhreb, Fenerbahce a Anderlechtu získal skvelých sedem bodov a umiestnil sa na treťom mieste.

Legendárna tlačová konferencia

Čiernym bodom na našom zozname je tlačová konferencia Jána Kozáka. Tá prišla po tom, ako uznávaný tréner na vlastnú žiadosť skončil na lavičke reprezentácie, na ktorú zasadol v lete 2013. Viedlo ho k tomu porušenie životosprávy jeho siedmich zverencov, ktorí po prehre vo federálnom derby proti Česku ponocovali v istom podniku. Skúsený kormidelník, ktorý sa preslávil aj búrlivými emóciami z čias trénovania Košíc, počas stretnutia s novinármi neohrabane popísal situáciu a neskôr verbálne zaútočil aj na novinára Miroslava Hašana či reagoval na údajný vplyv MŠK Žilina na Slovenskom futbalovom zväze.

Nezdolaný Slovan

Husársky kúsok sa na jeseň podaril aj bratislavskému Slovanu. Ten síce po administratívnej chybe skončil v národnom pohári a tiež mu nevyšla kvalifikácia v pohárovej Európe, na ligovej scéne však dokázal svoju veľkú dominanciu. Počas osemnástich kôl ani raz nenašiel premožiteľa a jesennú časť ukončil bez prehry. To je na slovenské pomery nezvyčajný a úctyhodný výkon! Dokráčajú belasí počas svojho stého výročia založenia až do majstrovského konca na Tehelnom poli?

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk