ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Trenčíne analyzujú krízu: Vieme, kde sú chyby, hráčom chýbala zodpovednosť i disciplína
zdroj: facebook/AS Trenčín

V Trenčíne analyzujú krízu: Vieme, kde sú chyby, hráčom chýbala zodpovednosť i disciplína

Súťažný ročník 2018/2019 začal AS Trenčín skvelým ťažením na európskej scéne, v Európskej lige sa mu podarilo vyradiť aj holandského favorita Feyenoord Rotterdam, ktorého rozstrieľal pod Tatrami 4:0. Avšak, jesennú časť zároveň ukončil nezvyčajnou desaťzápasovou sériou bez víťazstva, počas ktorej len raz bodoval v Dunajskej Strede (0:0). Posledné víťazstvo, aj to len chudobné, zaznamenal doma predposlednú septembrovú sobotu proti posledným Zlatým Moravciam (1:0).

Natoľko zlé obdobie si na Sihoti v novodobej ére nepamätajú, naposledy mali podobnú sériu ešte v sezóne 2007/2008, keď najvyššiu súťaž opustili. Domáci štadión však stále nie je dejiskom úspechov ani pádov, európske zápasy odohrali hráči na Myjave a v Žiline, na kopaniciach absolvovali celú ligovú jeseň. „Myslím si, že vieme, kde sú hlavné chyby. Na základe toho sa musíme nastaviť a pripraviť všetko od januára tak, aby sa nám už niečo takéto nestalo. Náš klub je už naozaj veľmi ďaleko na to, aby mal takúto negatívnu sériu. Bez ohľadu na to, či máme svoj domovský štadión alebo nie. Toto sa nám už nemôže stať a verím tomu, že ani nestane,“ zhodnotil uplynulé mesiace v rozhovore pre oficiálny ligový portál generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček.

Minulú sezónu figurovali na piatej pozícii, následne ako víťazi historicky prvého play-off o pohárovú miestenku pokračovali do európskej kvalifikácie. Po jeseni sú však na deviatom mieste so skóre mínus deväť, treťou najhoršou defenzívou súťaže a v gólovej produktivite, kde zakaždým vynikali, sa dnes pohybujú na úrovni Spartaka Trnava až na delenom siedmom mieste. Zbabraná jar má jasné príčiny. „V prvom rade je to zodpovednosť a motivácia hráčov. Samozrejme, aj vedenie tímu a veľa ďalších vplyvov. Myslím si, že niektorým hráčom je dnes v Trenčíne veľmi dobre, pretože majú všetko zabezpečené, je o nich postarané. Na druhej strane nemajú v sebe ani trochu motivácie navyše, ktorá by mala pomôcť ich budúcnosti a predovšetkým budúcnosti klubu. Na základe tohto si myslím, že štyria-piati hráči našu kabínu v zime opustia. Musíme si tiež upratať realizačný tím, pretože ani tam nám to veľmi nefunguje,naznačil najbližšie kroky Rybníček.

AS Trenčín smútok
Typický pohľad na trenčianskeho futbalu po väčšinu jesene. (foto: facebook/AS Trenčín)

Počas sezóny už padla hlava hlavného kormidelníka Ricarda Moniza, päťdesiatštyriročný Holanďan vtedy skončil na vlastnú žiadosť. Do konca jesene tím viedol Vladimír Cifranič, ktorý už šéfoval lavičke i predtým, v čase Monizovej éry bol asistent. Budeme veľmi radi, ak s nami Vladimír Cifranič zostane, no musíme vziať do úvahy aj zodpovednosť voči klubu. Nie je to iba vzťahová otázka, že či by sme mu to dopriali. My sa musíme posúvať a treba zhodnotiť či sme schopní ísť v takomto režime ďalej,“ komentoval možnosť zmeny na poste hlavného kouča. „V hre je aj doplnenie realizačného tímu. Kedysi sme v ňom mali aj supervisora, ktorý pomáhal. Nad touto alternatívou rozmýšľame. Radi by sme pokračovali ako doteraz, ale treba povedať, že očakávania neboli naplnené a mužstvo momentálne v sebe nemá žiadnu emóciu, nasadenie a chtíč. Žiaľ, je to vec aj realizačného tímu.“

Zaujímavé bude sledovať, akým smerom sa vyvinie káder Trenčína. V lete sa spomínali viacerí záujemcovia o služby útočníka Manceho, ten však koncom jesene stratil gólovú fazónu. Za ostatných desať duelov skóroval len raz.  „O niektorých je záujem. Antonio Mance si urobil v Európskej lige veľmi dobré meno. V lete bol v hľadáčiku viacerých klubov. Uvidíme, či interes o neho ešte trvá, keďže v poslednom čase sa mu herne príliš nedarilo. Budeme mať jasnejšie v horizonte jedného či dvoch týždňov,“ priblížil Rybníček. Vedenie bude musieť hasiť problémy aj na iných postoch, AS totiž horí v útoku i obrane. „U niektorých hráčov zase budeme musieť zvážiť, či má pre obe strany zmysel ďalej pokračovať v spolupráci. Toto je príklad Desleyho Ubbinka či Jakuba Paura. Sú to výborní futbalisti, no ide predovšetkým o ich motiváciu. Majú už svoje roky, nadobudnuté skúsenosti a náš klub hľadá typy, o ktoré sa môže oprieť. Momentálne cítime, že z ich strany to tak nie je.“

Aschraf El Mahdioui (AS Trenčín)
El Mahdioui patril medzi najlepších hráčov Trenčína, aj oňho zaiste prejaví záujem niekoľko klubov. (foto: facebook/AS Trenčín)

Veľký prievan však v kabíne Trenčína zatiaľ očakávať netreba. „My by sme radi tvár mužstva zastabilizovali. Viete, futbal sa už nehrá len tak, že viete hrať futbal. Futbal sa hrá aj srdcom a mentalitou a platí to čím ďalej tým viac. My takéto typy momentálne v kabíne nemáme. Musíme porozmýšľať aj nad tým, kde ich pohľadať, lebo to nie je vôbec jednoduché. Každopádne, musíme inak nastaviť disciplínu a zodpovednosť každého hráča v tíme. Videli ste, v poslednom zápase jesene proti Trnave urobil Erhan Mašovič dve hrubé stupídne chyby. Je to mladý perspektívny futbalista, ale presne toto je o tej zodpovednosti, ktorú hráči musia dostať iba disciplínou a pokynmi trénera. Tie musia byť stručné, jasné, ale pritom zrozumiteľné pre každého. Iba tak vieme využiť potenciál, ktorý v Trenčíne máme, lebo ja stále hovorím a stojím si za tým, že ten je obrovský,“ zakončil rozhovor pre fortunaliga.sk Rybníček.

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk