ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Diváckym štatistikám kraľuje DAC, tri kluby s podpriemernými návštevami
zdroj: fcdac.sk

Diváckym štatistikám kraľuje DAC, tri kluby s podpriemernými návštevami

Pohľad na tribúny je azda tou najlepšou výpovednou hodnotou. Tam, kde zívajú prázdnotou, pravdepodobne nie je všetko s kostolným poriadkom. Naopak, na zaplnenom štadióne vládne pravá futbalová atmosféra, čo jasne naznačuje, že klubu sa darí a napreduje. Fortunaligová jeseň je toho dôkazom.

Dominancia Dunajskej Stredy

Azda nikoho neprekvapí, že štatisticky je na tom, čo sa týka diváckeho záujmu, vo Fortuna lige najlepšie Dunajská Streda. Zápasy na Žitnom ostrove prilákali celkovo najvyšší počet fanúšikov, DAC sa hrdí najlepším priemerom divákov na zápas i najvyššou návštevou jesene.

Najviac ľudí sa na jeseň zišlo na zápase 9. kola medzi DAC a Spartakom Trnava. Atraktívne derby sa skončilo výsledkom 3:2 pre domácich. Hralo sa pred fantastickou kulisou, na tribúnach povzbudzovalo svoje mužstvá až 9358 divákov! Na Slovensku naozaj málo vídané. Nie však v Dunajskej Strede. Na jeseň totiž mali v MOL Aréne zakaždým návštevu vyššiu než 6-tisíc divákov. Celkovo si na deväť domácich duelov DAC-u našlo spolu cestu 67 650 divákov, čo činí fantastický priemer na zápas - 7517.

Palec hore, Trnava

Futbalovo bohatú jeseň zažili v Trnave. Po zisku titulu sa „andelom“ podarilo dosiahnuť obrovský úspech v Európskej lige, a tak išla Fortuna liga mierne bokom. Platí to nielen o výkonoch a výsledkoch mužstva, ale i o diváckom záujme o našu najvyššiu súťaž. Zatiaľ, čo v pohárovej Európe bol Štadión Antona Malatinského neraz zaplnený aj päťciferným počtom dívákov, vo Fortuna lige bolo na Spartak najviac 6346 divákov, a to v zápase 10. kola, v ktorom Trnava doma podľahla bratislavskému Slovanu 1:2.

FC Spartak Trnava fanúšikovia tribúna
Trnavský Spartak mal na jeseň skvelé návštevy v pohárovej Európe, v lige to na DAC nestačilo. Naprieku tomu bola návštevnosť na ŠAM nadpriemerná (foto: TASR)

V porovnaní s Dunajskou Stredou je na tom síce Spartak horšie, no napriek tomu sa sú návštevy na ŠAM nadpriemerné. Celkovo na štadión na jeseň zavítalo 40 647 ľudí, priemer na zápas sa tak rovná 4065.

Šesť klubov s vylepšeným priemerom

Po Dunajskej Strede a Trnave nasleduje až príliš veľký skok. Len ďalšie dva kluby dokázali na jeseň prilákať na tribúny v priemere viac než 2000 ľudí na zápas. Predovšetkým vďaka novému štadiónu sa to podarilo Nitre (2252/zápas) a vďaka solídnym výkonom aj Žiline (2154/zápas). 

Ďalšia pätica klubov sa zmestila do rozpätia od tisíc do dvetisíc divákov na zápas. Po Žiline nasledujú Ružomberok (1570), Michalovce (1515), Slovan Bratislava (1470), Zlaté Moravce (1342) a Podbrezová (1108). Napriek tomu, priemer oproti minulej jeseni medzisezónne narástol až v šiestich kluboch - MFK Ružomberok, FK Senica, FC Nitra,  ŠK Slovan Bratislava, FC DAC 1904 Dunajská Streda, ŽP Šport Podbrezová.

Trojica podpriemerných

Žiaľ, až v troch prípadoch sa stalo, že priemerné návštevy na jeden zápas nepresiahli ani tisícku. V prvom rade ale je potrebné poznamenať, že v dvoch z týchto troch prípadov je to zapríčinené faktom, že tieto mužstvá na jeseň nepôsobili vo svojom meste.

zdroj: Trenčín našiel prechodný domov v Myjave, Sereď v Nitre. Aj tieto skutočnosti znižujú celkovú návštevnosť Fortuna ligy

Najmenej, len 598 ľudí na zápas bolo zvedavých na stretnutia nováčika zo Serede, ktorý prv pôsobil v Myjave a neskôr v Nitre. V priemere o sto ľudí viac (690) chodilo na zápasy Trenčína do Myjavy. Práve AS zaznamenal jednoznačne najväčší prepad v návštevnosti oproti predošlej jeseni. Chváliť sa ale nemôže ani Senica. Hoci medzisezónne návštevnosť na Záhorí mierne stúpla, legionármi prešpikovaný káder na jeseň opäť príliš veľa divákov na tribúny neprilákal. Ao napriek tomu, že Seničania, narozdiel od Trenčína a Serede, hrajú doma. Priemer 714 ľudí na zápas je tretí najhorší spomedzi všetkých mužstiev.

Problémový december


Zaujímavý je i pohľad na divácke návštevy podľa jednotlivých mesiacov. Najlepší priemer na jeden zápas mal mesiac august (2492), počas ktorého sa odohrali štyri kolá. Nasleduje taktiež štvorkolový september (2319), trojkolový október (2168) a júl, počas ktorého sa odohrali len úvodné dve kolá (2106). 

S príchodom chladnejšieho počasia divákov na tribúnach postupne ubúdalo. Počas troch novembrových kôl klesol v súčte priemer divákov na jeden zápas na číslo 1479. Ešte hrozivejší je pohľad na mrazivý december, kedy sa odohrali záverečné dve jesenné kolá. Cestu na fortunaligové štadióny si v priemere našlo len 850 ľudí. Dodáme, že v decembri ani raz nehrala doma Dunajská Streda a na trnavský Spartak prišlo po turbulentnom období v poslednom kole jesene najmenej ľudí v doterajšom priebehu sezóny. Aj to malo nemalý vplyv na nízky decembrový priemer. 

Už v stredu vám prinesieme rozsiahle interview s výkonným riaditeľom ÚLK Michalom Mertinyákom, v ktorom zhodnotíme jesennú časť Fortuna ligy z pohľadu diváckeho záujmu. Rozoberieme pálčivú tému decembrových kôl a dozvieme sa, čo vedenie súťaže pripravuje pre fanúšikov na jarnú časť.

Dunajská Streda fanúšikovia
Kráľmi ligových tribún sú jednoznačne fanúšikovia Dunajskej Stredy (foto: fcdac.sk)

Najvyššia návšteva jesene: Dunajská Streda - 9358 divákov (9. kolo, 23. september)
Najnižšia návšteva jesene:
Sereď - 308 (8. kolo, 15. september)
Najviac divákov spolu:
Dunajská Streda - 67 650
Najmenej divákov spolu:
Sereď - 4784
Najvyšší priemer na zápas:
Dunajská Streda - 7517
Najnižší priemer na zápas:
Sereď 598
Najvyšší mesačný priemer na zápas:
august - 2492
Najnižší mesačný priemer na zápas:
december - 850

Poradie priemernej návštevnosti klubov Fortuna ligy počas jesene 2018:

1. Dunajská Streda - 7517
2. Trnava - 4065
3. Nitra - 2252
4. Žilina - 2145
5. Ružomberok - 1570
6. Michalovce - 1515
7. Slovan Bratislava - 1470
8. Zlaté Moravce - 1342
9. Podbrezová - 1108
10. Senica - 714
11. Trenčín - 690
12. Sereď - 598

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk