ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Veľký zvrat v prípade košickej Lokomotívy! Bude pokračovať v druhej lige?
zdroj: fclokomotiva.sk

Veľký zvrat v prípade košickej Lokomotívy! Bude pokračovať v druhej lige?

Len minulú stredu vedenie košickej Lokomotívy oznámilo, že kvôli nedostatku financií odhlasuje svoje A-mužstvo z celoštátnej II. ligy. Neuplynul ani týždeň a začína sa špekulovať o tom, že modro-bieli sezónu predsa len dohrajú.

Odhlásenie mužstva uprostred sezóny znamená nemalé problémy. Klub by musel zaplatiť sankciu a utrpel by i na športovom poli. Všetky družstvá Loky by totiž boli v budúcej sezóne preradené o súťaž nižšie, čo by prakticky znamelo pád na dno. „Žiaci by padli do druhej žiackej ligy a dorastenci do tretej,“ priblížil hlavný tréner mládeže Milan Miklušičák, ktorý so svojimi kolegami roky pracne bojoval o to, aby sa žiacke družstvá Lokomotívy dostali medzi elitu. Celkovo má klub približne 250 mládežníkov a svoje centrá má na troch základných školách v meste.

„Verím, že to zachránime. Lokomotíva je klub s tradíciou, pre ktorý dýchame a žijeme. S mládežou sa tu pracuje dobre. Dostali sme sa do prvej žiackej ligy, máme tu šikovné dorastenecké tímy. Devätnástka je v druhej lige tretia, sedemnástka dokonca prvá. Verím preto, že nám to všetko ostane a budeme môcť ďalej vychovávať futbalistov pre klub a celý východoslovenský futbal. Prísť o 250 detí by bolo veľkou škodou. Niektoré by sa, samozrejme, presunuli do iných klubov, ale veľa chalanov by určite skončilo s futbalom,“ upozornil Miklušičák, ktorý verí, že Slovenský futbalový zväz (SFZ) by ako riadiaci orgán II. ligy ešte mohol „stornovať“ minulotýždňové odhlásenie sa klubu zo súťaže.

„V klube sme hovorili o možnostiach záchrany. Je tu päť až šesť hráčov z áčka, ktorí sú ochotní pokračovať aj v skromnejších podmienkach. Okrem toho tu máme šikovných dorastencov, ktorí by mohli hrať už aj za áčko, ale všetko je to v rukách majiteľa. Je nám jasné, že jeho situácia je veľmi ťažká,“ dodal Miklušičák, ktorý by si bol ochotný sám obuť kopačky a oprášiť svoju hráčsku kariéru. Spolu s ním aj ďalší mládežnícki tréneri na čele s Martinom Hloušekom: „Ja som vedeniu klubu rovno povedal, že som ochotný hrať aj bez nároku na honorár. Chceme pomôcť klubu dohrať ligu a nezahodiť za hlavu to, čo sme tu spoločne budovali. Je to veľmi smutné, pretože deti potrebujú mať motiváciu. Ak skončí áčko, budú chcieť odísť. A to by nebolo dobré.“

Ochotný zotrvať a hájiť na jar farby Lokomotívy v oklieštenej zostave je aj kapitán Patrik Zajac: „Myslím si, že ak by nás tu ostalo päť, šesť a doplnili by sme to šikovnými dorastencami, tak by sme mohli pokračovať v druhej lige. Viacerí z nás sú ochotní pokračovať v druhej lige aj s vedomím nejakých škrtov na stránke našich príjmov. Teraz tu totiž ide hlavne o mládež. Tá potrebuje mať vzory a potrebuje hrať v lepšej lige. Pokiaľ ešte nádej nezhasla, tak o ňu musíme zabojovať. Ja preto verím, že šanca ešte stále žije.“

Je zrejmé, že provizórny tím Loky by sa v druhej lige neudržal. Predsa len, kvalita súťaže je momentálne vysoká a modro-bieli sa aj v plnej sile nachádzajú po jesennej časti na predposlednej priečke tabuľky. Vypadnutiu do III. ligy by sa tak pravdepodobne nevyhli, no udržala by sa mládež. „A o to nám ide,“ dodali svorne „záchrancovia“ Lokomotívy.

Najnovšie z klubu: Lokomotiva Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk