ProFutbal.sk ProFutbal.sk

FC Košice za rekordný čas jednotkou v meste: Sme siedmi patrioti, siedmi statoční
zdroj: FC Košice

FC Košice za rekordný čas jednotkou v meste: Sme siedmi patrioti, siedmi statoční

Len v júni 2018 pribudol na futbalovú mapu klub FC Košice. Vznikol fúziou Vyšného Opátskeho a mládeže FK Barca. Predstavitelia nového celku už na úvodnej tlačovej konferencii netajili vysoké ambície. V blízkej dobe chcú do metropoly východného Slovenska vrátiť najvyššiu súťaž a hrať ju na novom modernom štadióne. Problémy v konkurenčnej Lokomotíve im k tomu môžu výrazne dopomôcť. Po stredajšom odhlásení sa modro-bielych z II. ligy je práve tretia liga aktuálne najvyššou súťažou, aká sa v Košiciach hrá.

Hoci sa majitelia FC Košice dištancujú od zaniknutého VSS, existuje medzi týmito klubmi viacero spojitostí. Za FC hrá množstvo hráčov s minulosťou vo VSS, rovnaké sú farby klubu (žlto-modrá) či skratka VSS, ktorá ale v tomto prípade znamená „Všetci spolu silnejší“. Hoci sa oficiálne klub volá FC Košice, pri bežných rozhovoroch v meste iné pomenovanie ako VSS nepočuť.

Predstavitelia ambiciózneho klubu nehodlajú nechať nič na náhodu. Ešte pred štartom sezóny v III. lige Východ poriadne vystužili káder, v ktorom sú známe mená ako Gejza Pulen, Timon Dobias, Filip Serečin, František Vancák, Mojmír Trebuňák, Boris Gáll či Oleg Vyshnevskyi. Žlto-modrí s prehľadom ovládli jesennú časť, prehrali len s druhým Vranovom. Čerešničkou na uplynulých mesiacoch je postup do marcového štvrťfinále Slovnaft Cup-u, v ktorom FC vyzve trnavský Spartak.

Len nedávno vzniknutý klub mieri vpred rýchlym tempom a v napredovaní mu výrazne môžu dopomôcť i finančné problémy mestského rivala Lokomotívy. Zatiaľ, čo po krachu VSS sa viacero hráčov pobralo práve do Loky, teraz pravdepodobne nastane opačný prípad. Podľa našich informácií majú predstavitelia FC Košice eminentný záujem o dvojicu hráčov modro-bielych Kamila Karaša a Františka Pavúka, v hre sú i ďalšie mená. No nie je to len o hráčoch A-tímu, ale predovšetkým o mládeži. Tá síce zatiaľ v Lokomotíve pokračuje ako doposiaľ, no v FC sú pripravení ponúknuť šancu talentom z konkurenčného klubu.

„Obávam sa, že po skončení činnosti seniorského áčka Lokomotívy síce ich mládežnícke celky dohrajú svoje ligové súťaže, no podľa predpisov SFZ dostanú trest a od novej sezóny budú musieť zostúpiť o súťaž nižšie. Neviem si ani veľmi predstaviť, ako budú ďalej pokračovať a aká budúcnosť ich čaká. Čo sme sa predbežne rozprávali, vedeli by sme si predstaviť, že by k nám prišlo desať kvalitných dorastencov, ktorých by sme mohli zapracovať. Čo bude s ostatnými, si netrúfam povedať. Verím, že čo najviac z nich zostane hrať futbal, či už v Lokomotíve, alebo v niektorom z ďalších klubov v Košiciach. Chcem zdôrazniť, že to, čo sa stalo v stredu, je žiaľ čiernym dňom futbalu a športu v našom meste pre všetkých z nás,“ cituje denník Korzár slová prezidenta FC Košice Dušana Trnku.

Výhodou novovzniknutého klubu je fakt, že zatiaľ čo Lokomotívu dlhé roky ťahal sám, resp. s podporou menších sponzorov, majiteľ a prezident klubu v jednej osobe Peter Daduľák, v FC Košice sa zišla skupina silných akcionárov.

zdroj: Facebook/FC Košice - oficiálna stránka

„Udalosti posledných dní potvrdili, že futbal na Slovensku sa v štýle "one man show" robí veľmi ťažko. My v FC Košice sme si to veľmi dobre uvedomovali už na samom začiatku, a preto sme postavili základy klubu na viacerých akcionároch podnikajúcich v rozličných odvetviach. Je nás sedem, sme siedmi patrioti, Košičania, východniari, alebo sedem statočných, ak chcete. Máme žlto-modré srdcia a milujeme naše mesto. To dáva pevné základy klubu FC Košice. My vieme, že nie vždy sú hody a zákonite v podnikaní prichadzajú aj obdobia, keď sa nedarí, stať sa to môže každému z akcionárov, ale tí ostatní sú tu preto, aby to potiahli. V duchu VSS - Všetci Spolu Silnejší. Náš klub je zdravý, hráči sa môžu sústrediť len na futbal, na zdolanie súpera za súperom, je jedno akého, pretože my sme žlto-modrí a ideme pevne za svojím cieľom - dostať FC Košice postupne na vrchol. Pracujeme denno denne, neúnavne, odhodlane, nezištne. Posily predstavíme začiatkom nového roka. Máte sa na čo tešiť. Ďakujeme za podporu!“ znie najnovšie vyhlásenie FC Košice. 

Stále len treťoligový celok dobre vie, že zo dňa na deň sa stal jednotkou v druhom najväčšom meste na Slovensku. A chce to patrične využiť.

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk