ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dani Alves: V Barcelone som bol kustód. Prinášal som radosť a šialenstvo
zdroj: Dani Alves. (twitter)

Dani Alves: V Barcelone som bol kustód. Prinášal som radosť a šialenstvo

Je najdekorovanejší hráč v histórii futbalu. Nad hlavu pozdvihol 39 trofejí vrátane troch pohárov Ligy majstrov, francúzskeho, talianskeho a šiestich španielskych titulov, dvakrát triumfoval v Pohári UEFA. Úspešnú kariéru po pôsobeniach v Seville, Barcelone a Juventuse dohráva v parížskom Saint-Germain. Vo francúzskej metropole sa 35-ročný pravý obranca Dani Alves stretol s redaktormi SPORTbible a ponúkol im exkluzívny rozhovor.

Bezo mňa by to v Barce nefungovalo

„Nebol som dôležitý ako ostatní hráči, no bezo mňa by to v Barcelone nefungovalo,“ usmieval sa Dani Alves, ktorý pôsobil na Camp Nou v rokoch 2008-16. Nepísalo sa o ňom ako o Messim, Xavim či Iniestovi, no bol pilier víťaznej mašiny katalánskeho veľkoklubu. „Bol som ako kustód. Bol som zodpovedný za šialenstvo, radosť a priateľstvo v našom tíme. Bezo mňa by to chýbalo a bez toho by sme hrať nemohli. Rovnako, ako by sme nemohli hrať nahí, keby nám kustód nepripravil dresy, kopačky a chrániče,“ vravel Alves. Rozhovor bol zameraný na rozpätie rokov 2008-12, keď na lavičke sedel tréner Pep Guardiola. Mužstvo za ten čas doviedol k štrnástim trofejam!

Lionel Messi a Dani Alvés. (tasr/ap)

„Mal som potešenie pracovať s géniom. S mužom, ktorý videl veci skôr než sa stali. Dokázal zo všetkých extrahovať to najlepšie a spojiť to pre jeden cieľ. Všetci vďaka nemu pochopili, že veci budú fungovať len vtedy, keď odovzdáme srdce a dušu,“ povedal Alves o Guardiolovi pre SPORTbible. Brazílsky ofenzívny bek označil za čerešničku na torte Guardiolovej éry v klube triumf vo finále Ligy majstrov 2011 vo Wembley nad Manchestrom United. Tréner Sir Alex Ferguson neskôr vyhlásil, že barcelonský tím z toho roku bol najlepší, akému vo svojej kariére čelil.

Ľudia až teraz docenili náš tím

„Ešte keď som stále hral v Barcelone, vedel som, že ľudia ten tím docenia až keď nebude pokope. To sa deje práve teraz. Sú veci a tímy, ktoré sa už nebudú opakovať. Aj neskôr sme vyhrali treble, no už sme neboli schopní hrať ako ten tím,“ poukazuje Alves na Barcelonu z rokov 2008-11. Vo Wembley dosiahol Guardiolov tím vrchol. Záver zlatej éry Kataláncom nevyšiel a skončil odchodom trénera: „V tom čase nám už Guardiola nemal čo dať a ani my sme nemali čo dať jemu. Dostal z nás všetko, veci sa mohli len zhoršovať.“

zdroj: Časť rozhovoru s Danim Alvesom.

Najväčšia trofej pre Barcelonu je ľudský život
Po spomenutom finále Ligy majstrov v roku 2011 prišlo k úžasnému okamihu. Kapitán Barcelony Carles Puyol prenechal poctu Éricovi Abidalovi, aby ako prvý pozdvihol trofej pre víťaza. Francúzovi pár mesiacov pred zápasom diagnostikovali rakovinu obličky, vo finále odohral celý zápas. „Bola to demonštrácia toho, že najväčšia trofej pre Barcelonu je ľudský život. Vyhrali sme skutočne náročnú súťaž, no čo je to v porovnaní s ľudským životom? Je to nič. Len trofej v klubovej vitrínke. Pohár môžete v ďalšej sezóne získať znovu, no žijete len raz. Abidala vidím ako šampióna života, nie šampióna Ligy majstrov,“ sklonil Alves poklonu bývalému ľavému obrancovi.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk