ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Iniesta: Trpel som depresiami. Iba ťažko vtedy ovládate svoj život
zdroj: TASR/AP

Iniesta: Trpel som depresiami. Iba ťažko vtedy ovládate svoj život

Ani život mimoriadne úspešného profesionálneho futbalistu nie je prechádzka ružovou záhradou. Svoje o tom vie aj Andrés Iniesta, legenda FC Barcelona i majster sveta a dvojnásobný majster Európy ako člen španielskej reprezentácie. V nedávnom rozhovore pre stanicu La Sexta porozprával o najtemnejších chvíľach svojej kariéry.

Deväťkrát zdvihol nad hlavu víťaznú trofej španielskej La ligy, šesťkrát pohár Copa del Rey i Španielsky superpohár. Štyrikrát triumfoval v Lige majstrov, trikrát na majstrovstvách sveta klubov a dvakrát na UEFA Super Cupe. Nehovoriac o individuálnych oceneniach, ktoré je ťažké i zrátať. Ani on sa ale nevyhol ťažkému osobnému problému. „Trpel som depresiami. Bolo to veľmi, veľmi ťažké,“ rozprával o svojom živote pre spomínanú televíznu stanicu Andrés Iniesta, dnes už hráč japonského Vissel Kobe a od konca svetového šampionátu v Rusku aj španielsky exreprezentant.

Andrés Iniesta (Vissel Kobe, Japonsko)
Od leta 2018 hráva za japonský klub Vissel Kobe. (foto: TASR/AP)

Vnútorné problémy obľúbeného futbalistu sa vystupňovali v roku 2009, kedy so spoluhráčmi oslavovali mimoriadne úspešný ročník. Zisk triple v podobe titulu v španielskej lige, pohári a Ligy majstrov zatienila smrť kamaráta Daniela Jarqueho. Kapitán Espanyolu skonal vo veku 26 rokov na zástavu srdca. „Začnete sa cítiť tak nejak zle, akosi podivne. Nedá sa to správne vysvetliť slovami,“ hľadal správne vyjadrenie Iniesta„Vtedy som si prial len jedno. Aby už bola noc, nech si môžem zobrať liek a konečne si odpočinúť,“ doplnil niekdajší kapitán slávnej Barcelony.

Andrés Iniesta
Bývalá hviezda katalánskeho veľkoklubu sa dnes venuje aj obchodovaniu s vínom. (foto: TASR/AP)

Nenechal na sebe nič poznať. Na ihrisku to bol stále ten geniálny futbalista, v šatni usmievavý a priateľský spoluhráč. Vnútri však trpel a musel vyhľadať odbornú pomoc. Tak veľmi túžil byť zdravý, že na každé sedenie chodil minimálne o štvrťhodinu skôr. „Nebolo to jednoduché, ale musel som zahodiť svoju pýchu. Priznal som sa doktorovi, že potrebujem jeho pomoc. Sám som sa z tej situácie už nedokázal dostať,“ spomína rodák z dediny Fuentealbilla pri Albacete. 

Andrés Iniesta (Barcelona)
Ani klubové či individuálne úspechy nemusia znamenať vnútornú pohodu. Na svetlo sveta vyšiel so svojim príbehom Andrés Iniesta. (foto: TASR/AP)

Ktovie, ako by to skončilo, keby dnes tridsaťštyriročný futbalista nezveril svoj osud do rúk odborníkom. V rovnakom roku totiž depresie dohnali nemeckého reprezentačného brankára a hviezdu Hannoveru Roberta Enkeho k samovražde. Podobnými myšlienkami si prejde každý, kto trpí depresiami, nie všetci to však vedia zvládnuť. „Keď máte depresie, nie ste sám sebou. Ste vtedy natoľko zraniteľný, že je vtedy len veľmi ťažké ovládať svoj vlastný život,“ nepriamo odpovedal na otázku o vlastných myšlienkach Iniesta, ktorý chce ísť svojim príbehom príkladom.

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk