ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zamparini predal Palermo za jednu bankovku
zdroj: Stadio Renzo Barbera. (palermocalcio.it)

Zamparini predal Palermo za jednu bankovku

Talianske Palermo v rokoch 2005-2011 len raz chýbalo v hornej polovici Serie A. Trikrát skončilo tretie, raz šieste, pôsobilo v pohárovej Európe. V klube v týchto rokoch pôsobili juhoamerické hviezdy Cavani, Dybala či Pastore i domáce osobnosti Toni, Miccoli alebo Barzagli. Klub teraz prežíva ťažšie časy, už druhý rok pôsobí v Serie B. Rosanero najnovšie zmenili majiteľa, Maurizio Zamparini predal klub za desať eur!

45 trénerských zmien za 16 rokov

Zamparini mal v Taliansku nálepku kontroverzného majiteľa. Vo vyhláseniach sa nebál otvorene kritizovať svojich hráčov či trénerov. V rozhovoroch pre médiá sa im vyhrážal neplatením alebo kastráciou a použitím ich semenníkov do šalátu. Svoj tím nazval bandou dievčatiek, Angličanov volal piráti, Juventus a Inter boli v jeho očiach podvodníci. Rozhodcov posielal do väzenia, bývalý zverenec Adrian Mutu bol pre neho „prešibaný malý cigán“.

Francesco Guidolin sa na lavičku Palerma posadil v januári 2004, júni 2006, máji a novembri 2007. (tasr/ap)

Spolupráca so Zamparinim pre jeho expresívnu povahu nebola jednoduchá. Aj preto behom šestnástich rokov svojej vlády vymenil 45 trénerov. Viacerí sa na lavičku posadili viackrát, trebárs Francesco Guidolin štyrikrát v priebehu troch rokov. Aj súčasný kouč Roberto Stellone pôsobiaci v tíme od septembra sedel na lavičku ešte v priebehu tohto roka v rozmedzí apríla a júna.

Investoval 90 miliónov, predal za 10 eur

Odchodom Zampariniho by mohlo dôjsť v klube k väčšej stabilite. „Veľmi unavený“ majiteľ prezentoval svoj odchod ako „posledný darček pre Palermo“. „Neviem, či to je pre mňa pekný alebo smutný deň,“ začal Zamperini svoj list na rozlúčku s fanúšikmi: „Našiel som ľudí, ktorí budú pokračovať v mojej práci. Sú mojím posledným darom pre Palermo. Majú finančné prostriedky, chcú pracovať pre klub. Hľadal som kupcu päť rokov. Nepredal som klub Arabovi, ktorý ma chcel podviesť. Bol som vyobrazený ako niekto, kto nie som. Som muž úprimnosti a sociálnych hodnôt. Čo mi urobili, nie je pekné, no je to súčasť dnešného sveta nízkych morálnych hodnôt a necitlivých počítačov. Chyby, ktoré som urobil, som spravil v dobrej viere. Dal som Palermu 90 miliónov eur zo svojich rodinných zdrojov a klub som predal za 10 eur. Verím, že noví majitelia vrátia Palermo do pohárovej Európy.“

Maurizio Zamparini. (palermocalcio.it)

Palermo prevzalo anglické konzorcium Global Futures Sports. Klub síce získali za 10 eur, no automaticky na seba prepísali dlh vo výške 22,8 milióna eur. Súčasťou spoločnosti je aj bývalý anglický hráč a tréner pôsobiaci v minulosti v Taliansku David Platt (Juventus, Sampdoria, Bari). „Vidíme príležitosť vybudovať novú infraštruktúru. Videli sme niekoľko príkladov z celej Európy, že nový štadión a zázemie umožnia klubu z toho ohromne profitovať. Nepozeráme sa na to len z investičnej perspektívy, máme skupinu poradcov z celého futbalového sveta. Pokúsime sa posunúť klub vpred,“ vyzval šéf spoločnosti Clive Richardson. Palermo je po neúplnom 14. kole Serie B na čele s bodovým náskokom na Lecce a zápasom k dobru. Svitá „orlom“ znovu na lepšie časy?

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Palermo

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk