ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Česká Fortuna liga vypočula fanúšikov, zavedie tribúny na státie
zdroj: sparta.cz

Česká Fortuna liga vypočula fanúšikov, zavedie tribúny na státie

Vedenie českej najvyššej súťaže zavedie od nasledujúcej sezóny možnosť vytvoriť na štadióne tribúnu na státie. Splní sa tým sen mnohým futbalovým fanúšikom. Doteraz to klubom zakazovali pravidlá súťaže. Tribúny na státie nie sú povolené ani na Slovensku či iných popredných ligách.

Ligová futbalová asociácia sa rozhodla navrhnúť zmenu stavov, ktoré by vypočuli dlhoročné volanie skalných fanúšikov. K zmene môžu pristúpiť kluby od sezóny 2019/2020, kedy nové pravidlá vstúpia do platnosti. „Vnímali sme hlasy fanúšikov, ktorí po znovuzavedení miest na státie dlho volali. Nášmu rozhodnutiu predchádzala séria jednaní. Samozrejme, na otázku tribún na státie sme dlho diskutovali. Na ligových výberoch sme zvažovali pre aj proti, nakoniec sme sa zhodli navrhnúť ligovým klubom zmenu v Klubovom licenčnom poriadku, ktorú schválilo aj Ligové grémium na svojom poslednom zasadnutí,“ priblížil zrod myšlienky predseda asociácie Dušan Svoboda.

Pre ligu môže tento krok znamenať aj lepšie čísla návštevnosti. „Pri niektorých štadiónoch, ako napríklad v Ďolíčku, sa v prípade dodržania bezpečnostných pravidiel vojde na tribúnu za bránou viac fanúšikov, čo povedie nielen k búrlivejšej atmosfére, ale logicky aj väčším príjmom pre kluby zo vstupného. Ďalším dôležitým aspektom bola aj požiadavka zo strany fanúšikov, reálne na tých tribúnach aj tak stáli, čo boli v niektorých momentoch nebezpečné,“ dodal na margo nového rozhodnutia Svoboda. Informáciu zverejnil oficiálny ligový portál českej Fortuna ligy.

Vedenie však upozorňuje, že aby sektor spĺňal podmienky, nestačí iba odstrániť sedačky. „Sektory budú musieť spĺňať bezpečnostné štandardy, na ich podobe budeme s jednotlivými klubmi spolupracovať, rovnako ako s príslušnými zložkami integrovaného záchranného systému. Či už sa to týka zábran, ich rozmiestnení v sektore, stavenej kapacity či evakuačných a bezpečnostných predpisov,“ doplnil výkonný riaditeľ asociácie Tomáš Bárta, ktorý zároveň zastáva funkciu predsedu Komisie pre štadióny. 

V nových pravidlách sa zároveň píše, že daný sektor môže byť umiestnený iba za bránou a určený vlajkonosičom domáceho či hosťujúceho klubu. Zároveň sa tým upravuje minimálna kapacita prvoligových štadiónov, tá zostáva síce na úrovni 4500 divákov, počtom sedadiel to ale kleslo na číslo 3500. „Kluby si tiež budú musieť celý postup dobre premyslieť, pretože pre zápasy európskych pohárov UEFA aj naďalej trvá povinnosť tribún kompletne osadených sedačkami,“ doplnil licenčný manažér Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) Stanislav Rýznar.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk