ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Internet odsúdil sexistický prešľap na udeľovaní Zlatej lopty
zdroj: Najlepšia futbalistka roka Ada Hegerbergová.

Internet odsúdil sexistický prešľap na udeľovaní Zlatej lopty

„Rada by som France Footballu povedala veľké ,ďakujem´, že nám umožnil mať toto ocenenie. Je to obrovský krok pre ženský futbal. Ďakujem aj svojim spoluhráčkam, realizačnému tímu a nášmu prezidentovi. Na záver mám odkaz pre všetky mladé dievčatá po celom svete: ,Prosím, verte v samé seba,´“ znel inšpirujúci odkaz historicky prvej ženskej držiteľky Zlatej lopty nórskej útočníčky Lyonu Ady Hegerbergovej.

Bol to historický a významný míľnik pre ženský futbal. Veľký moment sprevádzaný veľkou pompou. Hegerbergová sa postavila na piedestál vedľa víťaza mužskej ankety Luku Modriča a najlepšieho mladého hráča Kyliana Mbappého. Ženský futbal spravil ďalší krok vpred aj napriek tomu, že mu moderátor a DJ Martin Solveig vložil pod nohy poleno. Solveig požiadal víťazku v jej životný okamih o twerk - sexuálne provokatívny tanec, pri ktorom tanečníčka v miernom podrepe intenzívne natriasa zadkom zhora-nadol.

Hegerbergová odpovedala ráznym „nie“ a otočila sa smerom do zákulisia. Nasledoval strih na nechápajúc sa prizerajúceho najlepšieho hráča do 21 rokov Kyliana Mbappého. Solveig zachránil situáciu a vytancoval s hráčkou za tónov skladby Fly me to the moon. Fanúšikovia aj osobnosti však sexistickú poznámku Solveiga na sociálnych sieťach odsúdili. „Prečo sú ženy stále vystavované takýmto sr*čkám? Aké otázky sa Solveig pýtal Mbappého a Modriča? Viem si predstaviť, že mali niečo spoločné s futbalom...“ písal na Instagrame britský tenista Andy Murray: „Odkazujem všetkým, ktorí si myslia, že reakcie sú prehnané a išlo len o vtip, že to tak nie je. Pohybujem sa v športe celý svoj život a úroveň sexizmu v ňom je neskutočná.“

„Ospravedlňujem sa tým, ktorých som mohol uraziť. Nepozval som ju twerkovať, no tancovať na pieseň od Franka Sinatru. Bol to vtip. Pravdepodobne zlý vtip. Ľudia, ktorí ma sledujú 20 rokov, vedia, aký rešpekt prechovám. A zvlášť pre ženy,“ vyhováral sa vo videu na svoju angličtinu francúzsky dídžej Martin Solveig. Hegerbergová po udeľovaní v rozhovoroch nechcela rozoberať ťaživú tému: „Solveig potom za mnou prišiel a bol smutný, ako sa to vyvinulo. Ja som to nepovažovala za sexuálne obťažovanie alebo niečo na ten spôsob. Som šťastná zo zisku Zlatej lopty.“

foto: tasr/ap
“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

HOKEJ.sk