ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Po 17. kole Fortuna ligy: Sneh futbalovej kráse neuberá
zdroj: ProFutbal.sk

Po 17. kole Fortuna ligy: Sneh futbalovej kráse neuberá

Prvé decembrové kolo majú fortunaligisti za sebou, nie však posledné. O týždeň ukončia jesennú časť, pričom teraz je už isté, že Slovan s výrazným náskokom bude viesť, duo Senica a Zlaté Moravce bude tabuľku uzatvárať a s veľkou pravdepodobnosťou sa najúspešnejší pohároví účastníci v Európe Spartak Trnava a AS Trenčín nedostanú ani do hornej polovice tabuľky. Slovenský ligový futbal zažil napriek zimnému obdobiu viacero zaujímavých výkonov a duelov. Pozrite sa na to najzaujímavejšie z ostatného víkendu.

MOMENT KOLA: Prvý ligový gól Filipa Balaja v Žiline. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Keď po polroku v najvyššej súťaži nastrieľal za vtedajšieho nováčika z Nitry šesť gólov a na ďalšie dva prihral, Žilinčania ho do svojich radov kupovali ako veľký talent a potenciál do budúcna. Odvtedy, počas tohto kalendárneho roka, nazbieral dvadsaťšesť štartov a nezaznamenal jediný gól. V decembri to však konečne prišlo, no a práve v ten najlepší moment! Zápas proti tabuľkovému susedovi z Dunajskej Stredy prehrávali šošoni 1:2 a pritom bežala už 94. minúta. Posledný center do šestnástky našiel hlavu Balaja, ktorý prekonal mladého Jedličku, čím vydoloval pre žlto-zelených v skvelom dueli dôležitý bod a zároveň udržal svoj tím na dosah druhej priečky v tabuľke.

PREKVAPENIE KOLA: Výber dresov na Liptove. Zápas Ružomberok - Trnava rozhodne nebol náročný pre oko diváka z pohľadu hry, na jednej strane hojne zamestnával brankára mladý Gerec, na druhej snaživý Yilmaz a veru sa bolo na čo pozerať. Problém však mohli mať tí, ktorým zrak už tak dobre neslúži alebo pozerali zápas cez internet. Farby dresov oboch táborov boli na prvý pohľad len ťažko rozpoznateľné a i keď diváci s dobrým zrakom si na trochu rôzne odtiene časom zvykli, tí ostatní sa museli natrápiť, ak si chceli užiť ligový futbal.

POSTAVA KOLA: Romantický strelec Matúš Vojtko. Pre osemnásťročného futbalistu ide o prelomovú sezónu. Začiatkom jesene dostal prvýkrát šancu v mužskom futbale a pomerne solídne zastúpil na poste ľavého beka Milana Šimčáka, dnes už hráča DAC. Tréner mu dáva pravidelne šancu v základnej zostave a hoci desať zápasov sa mu nepodarilo zapísať sa do štatistík, v domácom dueli proti Zlatým Moravciam sa konečne presadil. Pri priamom kope na začiatku štvorminútového nadstaveného času v prvom dejstve ušiel svojmu obrancovi Richtárechovi, center Kolesára skončil presne na jeho hlave a brankár Krnáč už nemal šancu zasiahnuť. Mladík po góle ani chvíľu nerozmýšľal nad tým, čo robiť a okamžite sa rozbehol k tribúne, kde ho už čakalo objatie a pery šťastnej priateľky Aďky Holejovej, mimochodom hádzanárky miestnej Iuventy. „Prvý gól chutí výborne,“ priznal po zápase. Nečudo.

HLÁŠKA KOLA: „Raz som už niečo podobné zažil. Počas hosťovania v Skalici musela byť vymenená postranná rozhodkyňa. Dúfam, že Ivan Kružliak bude v poriadku. Je to náš medzinárodný rozhodca, ktorý reprezentuje Slovensko aj v zahraničí. Snáď to nebude nič vážne a dá sa čo najskôr dokopy,“ zaspomínal si po zápase skúsený brankár Martin Krnáč, ktorý takto odpovedal na zranenie hlavného arbitra Ivana Kružliaka. Ten si v Michalovciach natiahol väzy v členku a určitý čas si nezapíska.

SKLAMANIE KOLA: Terén na kopaniciach. Čo sa dá robiť, počasiu človek nerozkáže. Mrazivé teploty na kopaniciach sa podpísali aj pod stav hracej plochy. Tá síce disponuje vykurovaním, no napriek tomu bolo ihrisko pomerne zľadovatelé. Usporiadatelia metlami odhŕňali sneh, autové čiary natreli načerveno a vtedy rozhodca Prešinský pripustil k hre. „Bola blbosť hrať v týchto podmienkach. Takýto terén je dobrý akurát tak na vážne zranenie,“ hromžil za trenčiansku kabínu stopér Šulek. Podľa hosťujúceho kanoniera Andraža Šporara však bola domáca kritika len alibi trojgólovej prehry. „To povedali? Vážne? Mali by sa sústrediť na seba. Z ostatných deviatich zápasov získali bod, nemali by preto hovoriť o počasí a o stave hracej plochy. Mali by byť radi, že to skončilo len 0:3. Ja sám som mal dať viac gólov a skončilo by to 0:5. Ukázali sme im, ako sa to hrá,“ odkázal súperom prostredníctvom portálu ProFutbal.sk

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú pondelňajšiu rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa podľa redakcie portálu ProFutbal.sk prezentovali najlepším individuálnym výkonom. Jedenástku tvoria tentoraz hráči piatich klubov - trojicou prispeli Ružomberčania a Michalovčania, dvoch hráčov má Slovan a Žilina, jedno želiezko v ohni Dunajská Streda. Pri porovnaní Slováci verzus legionári majú prevahu domáci (6:5), hoc aj Daniela rátame ako Čecha. Za najlepšieho hráča ostatného kola môžete opäť hlasovať v ankete, výnimočne sme vám dali na výber širšiu nomináciu zloženú z piatich mužov.

Post brankára si opätovne zaslúžil Žilinčan Dominik HOLEC, ktorý pred týždňom vyhral hlasovanie o Hráča kola ziskom 44 % hlasov. Do defenzívy mu tentoraz pribudli kolegovia z Michaloviec, strelec svojho prvého gólu a autor prvého bozku Matúš VOJTKO, ukrajinský mladík zo stredu defenzívy Danylo BESKOROVAINYI a trojicu dopĺňa líder Ružomberčanov Ján MASLO, na ktorom si vyčerpaní hráči Spartaka Trnava vylámali zuby.

Stred poľa tvoria aktívni krídelníci Kristopher VIDA z Dunajskej Stredy a už spomínaný Ružomberčan Erik DANIEL. V strede poľa operuje tvorca žilinskej hry Michal ŠKVARKA, líder belasých David HOLMAN a azda aj najlepší hráč Zemplínčanov Peter KOLESÁR. V útoku si svoje miesto zabezpečil najlepší kanonier súťaže Andraž ŠPORAR, ktorý skóroval i na ťažkom teréne v Myjave, po boku mladého ružomberského útočníka Štefana GERECA.

Ideálna jedenástka 17. kola Fortuna ligy v sezóne 2018/2019: 
Holec - J. Maslo, Beskorovainyi, Vojtko - K.Vida, Škvarka, P.Kolesár, Holman, Daniel - Gerec, Šporar

História ankety Hráč kola na ProFutbal.sk:

6. kolo: Michal Breznaník (FK Železiar Podbrezová, 46 % hlasov)
7. kolo: Kristopher András Vida (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 89 % hlasov)
8. kolo: Nikola Gatarić (ŠKF Sereď, redakčný výber)
9. kolo: Erik Pačinda (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 42 % hlasov)
10. kolo: Ľubomír Michalík (ŠKF Sereď, 58 % hlasov)
11. kolo: Ľubomír Šatka (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 85 % hlasov)
12. kolo: Moha (ŠK Slovan Bratislava, redakčný výber)
13. kolo: Matúš Kira (MFK Zemplín Michalovce, 51 % hlasov)
14. kolo: Nikola Gatarič (ŠKF Sereď, 42 % hlasov)
15. kolo:
 Michal Škvarka (MŠK Žilina, redakčný výber)
16. kolo: Dominik Holec (MŠK Žilina, 44 % hlasov)

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk