ProFutbal.sk ProFutbal.sk

UEFA spustí tretiu klubovú súťaž, nástupcu Pohára víťazov pohárov
zdroj: TASR

UEFA spustí tretiu klubovú súťaž, nástupcu Pohára víťazov pohárov

Európska futbalová únia (UEFA) sa rozhodla zaviesť tretiu klubovú súťaž, ktorá doplní Ligu majstrov a Európsku ligu. Pôjde o nástupcu Pohára víťazov pohárov, ktorý sa hral v rokoch 1960-1999. Mala by mať 32 účastníkov, informovala agentúra DPA.

Nový projekt by sa mal hrať v rokoch 2021 až 2024. Zatiaľ nesie pracovný názov Európska liga 2. Hrať v nej bude 32 klubov vo ôsmich štvorčlenných skupinách. Nasledovať v nej bude vyraďovacím spôsobom osemfinále, štvrťfinále, semifinále a finále, ktorého víťaz postúpi do EL UEFA.   

Pred vyraďovacou fázou sa druhé mužstvá v tabuľkách EL 2 stretnú v play off s tretími tímami EL o postup do osemfinále. Odohrá sa tak 141 zápasov v 15. hracích týždňoch. Hracím dňom bude štvrtok, hracie časy potvrdia neskôr.   

Formát Ligy majstrov zostáva nezmenený, jeho finále sa bude hrať v sobotu. Aj finále EL (štvrtok) a finále EL2 (streda) sa uskutoční v rovnakom týždni ako finále LM. Podľa UEFA nová súťaž bude garantovať účasť v európskych klubových súťažiach v skupinovej fáze najmenej 34 krajinám (doteraz bolo garantované minimum 26 krajín).   

"Nová súťaž bude znamenať viac súťaživosti pre účastníkov. Bude viac zainteresovaných klubov, viac zainteresovaných krajín v skupinách," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.   

Detailné finančné podmienky, marketingové práva, systém solidarity a ďalšie strategické záležitosti UEFA dokončí v roku 2019.

Ako prvý a doposiaľ aj jediný klub zo Slovenska i z bývalého Česko–Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, práve Pohár víťazov pohárov, bratislavský Slovan. "Belasí" vo finále v roku 1969 v Bazileji zdolali slávny FC Barcelona 3:2.

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk