ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Komický príbeh, ako Barcelona ukradla Eindhovenu Ronalda
zdroj: Ronaldo v PSV Eindhoven. (psv.nl)

Komický príbeh, ako Barcelona ukradla Eindhovenu Ronalda

Brazílčan Ronaldo bol v lete 1996 stále len tínedžer. Mal devätnásť rokov a v zbierke už 98 ligových gólov a titul majstra sveta. Toho roku získal ocenenie FIFA pre najlepšieho futbalistu. V lete vymenil PSV Eindhoven za Barcelonu. Holanďania, pochopiteľne, s transferom jagavého brazílskeho diamantu nesúhlasili. Aj keď Ronaldo napokon odišiel ako toho času najdrahší futbalista histórie, po ďalšej streleckej sezóne v Eredivisie by PSV zinkasoval ešte mastnejšiu prestupovú čiastku. Vtedajší viceprezident Barcelony Joan Gaspart však bol ochotný spraviť pre zisk odchovanca Cruzeira všetko. A to doslova.

Byť Shearera, nebyť Ronalda

Iniciátorom príchodu Ronalda bol legendárny anglický tréner Sir Bobby Robson. „Mal stále len devätnásť rokov, no povedal som Barcelone, že ho musíme mať. S tým, že nekupujeme len zázračného hráča, no hráča pre budúcnosť. Bol omnoho viac než alternatívou k našim ostatným ofenzívnym hráčom. Bol unikátny, odlišný, hral s výnimočnou radosťou. Mal odlišné schopnosti v porovnaní s ostatnými hrotovými útočníkmi. Bol neskutočný driblér, dribloval ako George Best,“ popisuje v knihe Barca: A People´s Passion Bobby Robson, ktorý však pre Four Four Two priznal, že v onom roku sa prv usiloval o iného útočníka.

„Pokúšal som sa kupovať anglických hráčov a takmer som priviedol do Barcelony Alana Shearera. Potrebovali sme stredného útočníka. Prezidentovi Barcy som povedal, že jedného poznám. Je Angličan a je najlepší. Kontaktoval som trénera Blackburnu Raya Harforda. Ten mi povedal, že Shearer nie je na predaj a že by som nemal hráča rozrušiť medializovaním nášho záujmu. Povedal som mu, že mi môže dôverovať. A o týždeň neskôr predali Alana do Newcastle!“ zaspomínal Robson, ako mu unikol neskôr najlepší strelec histórie anglickej Premier League.

zdroj: Ronaldo počas dvoch rokov v PSV Eindhoven.

Zmluvu podpísal na posteli

Barcelona po neúspešnej snahe o Shearera upriamila pozornosť na Ronalda. Brazílčan mal za sebou dve sezóny v Európe. Za PSV nastrieľal v 57 zápasoch 54 gólov. Klub sa svojho klenotu nechcel zbaviť. Na komické okolnosti prestupu pre goal.com zaspomínal vtedajší viceprezident Kataláncov Joan Gaspart: „Netrvalo dlho, než sme sa s PSV dohodli na okolo 15-miliónovom odstupnom. Dohoda však mala malý problém - potrebovali sme súhlas hráča a potrebovali sme ho pred 15. júlom, pretože potom by dohoda s Eindhovenom vypršala. Uvedomili si, že o Ronalda nechcú prísť.“

Ronaldo sa v čase rokovaní pripravoval s Brazíliou na olympijský futbalový turnaj v Atlante. „Eindhoven zavolal brazílskemu zväzu v snahe zabrániť Ronaldovmu prestupu do Barcelony,“ pokračuje Gaspar, ktorý vycestoval za útočníkom do Južnej Ameriky: „Narazil som na dvoch ochrankárov, ktorí ma nepustili k Ronaldovi či inému hráčovi. V hoteli som však stretol španielskeho čašníka. Požičal mi svoj oblek, dal mi podnos a Coca Colu. Preoblečený som pozdravil ochranku a povedal im, že hosť požiadal priniesť na izbu nápoj. Potom ma už pustili. Zaklopal som na dvere a otvoril mi sám Ronaldo. Zmluvu podpísal priamo na posteli!“ Brazílsky talizman strelil hneď v prvej sezóne za Barcelonu 47 gólov v 49 zápasoch. Čo sa stalo potom, to sa dočítate v nasledujúcom článku:

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk