ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Spišiaci prežili klinickú smrť, na jeseň príjemne prekvapili
zdroj: foto: FK NOVES Spišská Nová Ves

Spišiaci prežili klinickú smrť, na jeseň príjemne prekvapili

Spišskonovoveský futbal má za sebou poriadne turbulentné obdobie. Pred rokom o takomto čase boli Spišiaci označovaní za „čierneho koňa“ celoštátnej druhej ligy. Zimovali na popredných priečkach, v meste vládla pravá futbalová atmosféra. Koncom roka ale bublina spľasla, prevalili sa finančné problémy. Hrozil najhorší scenár.

Na jar 2018 Spišská Nová Ves nevyhrala ani jeden zápas. Po dvanástich prehrách a jednej remíze klesla až na 14. miesto a spolu s rezervou Podbrezovej, Zvolenom a Novým Mestom sa porúčala do tretej ligy. Štart v nej však bol viac než otázny. Ešte týždeň pred začiatkom III. ligy Východ Spišiaci nemali hráčov ani trénera. Hrozilo, že po Rožňave sa do súťaže neprihlási ani druhý klub. Čierny scenár sa napokon nenaplnil.

„Aj keď boli myšlienky pochmúrne, nemohli sme si pripustiť, že by futbal v Spišskej fungoval bez mužstva dospelých. Druholigové pôsobenie bolo príjemné, ale dnes už to môžem povedať, nebolo podložené primeraným ekonomickým potenciálom. To v konečnom dôsledku narobilo klubu veľké problémy. My sme boli možno prvým negatívnym príkladom na východe Slovenska, ale pozrite sa dnes na druholigovú tabuľku a vidíte, že zabezpečiť konkurencieschopné druholigové podmienky je pre viaceré kluby na východnom Slovensku asi problematické,“ rozhovoril sa dlhoročný manažér klubu Patrik Brezovaj.

V lete sa v Spišskej Novej Vsi na poslednú chvíľu podarilo vytvoriť tím ľudí, ktorým osud futbalu nebol ľahostajný. Pridalo sa aj mesto a pod časovým stresom, len pár dní pred štartom súťaže, vedenie poskladalo mužstvo z hráčov, ktorí majú ku klubu určité väzby. „Angažovali sme skúseného trénera a nášho bývalého hráča Ľuboša Ontka, z ktorého službami už nepočítali v susedných Krompachoch. To sa ukázalo v priebehu jesene ako dobrá voľba. Veľmi dôležité bolo, že v mužstve ostali opory a kvalitatívne rozdieloví hráči Lukáš Kováč a Karol Sedláček,“ vymenoval Brezovaj.

Narýchlo pozliepaný káder, absolútne žiadna príprava. Očakávalo sa, že Spišiaci budú v III. lige fackovacím panákom. Zvládli však hneď svoj prvý zápas, nováčika z Marie Huty zdolali rozdielom triedy 3:0. Následne síce prišli prehry s Košicami, Sninou či Krompachmi, no káder sa pomaly zohrával a jeseň ukončil na solídnej šiestej priečke. V 16 dueloch nazbieral 26 bodov. „Veľa vecí sme dobiehali za pochodu, ale po mesiaci a po víťazstve doma nad favorizovaným Vranovom sme vedeli, že sme z najhoršieho vonku. Samozrejme, určite nevyšlo všetko v priebehu jesene ideálne, nakoniec však zimujeme na pokojnom šiestom mieste, čo sa v júli nikomu nesnívalo,“ neskrýva radosť manažér klubu.

Veľké oči nateraz na Spiši nemajú. Chcú sa dlhodobo držať v pokojných treťoligových vodách, stabilizovať klub a uskutočniť rekonštrukciu štadióna. „Verím, že sa nám podarí minimálne zachovať podmienky, a čo najviac hráčov z kolektívu, ktorý to úspešne ťahal na jeseň. Osobne musím povedať, že to bol  nielen pre mňa neskutočne náročný futbalový rok, po ktorom som momentálne dosť psychicky „vyžmykaný". Verím, že súťaž ovládne FC Košice, prajem im postup. Našimi ambíciami do najbližšieho obdobia bude určite pôsobiť v pokojných treťoligových vodách,“ uzavrel Brezovaj.

Najnovšie z klubu: Futbalový klub NOVES Spišská Nová Ves

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk