ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slávne značky prilákali divákov, druhá liga je čoraz atraktívnejšia
zdroj: Facebook/FC Petržalka

Slávne značky prilákali divákov, druhá liga je čoraz atraktívnejšia

Už 9. novembra sa skončila jesenná časť II. ligy. Kluby čaká až štvormesačná zimná prestávka, počas ktorej budú mať dostatok času na bilancovanie a prípravu na náročnú jar. Oproti minulému roku prišlo na tribúny o 22-tisíc fanúšikov viac. Spokojnosť s doterajším priebehom ročníka vyjadrilo aj vedenie súťaže.

„Môžeme byť spokojní. Zo začiatku niektoré mužstvá zaostávali, no na konci jesennej časti sa začali doťahovať. Súťaž je vyrovnaná, aj posledný môže vyhrať s prvým, čo je atraktívne pre divákov. Na jeseň ich prišlo o 22-tisíc viac než pred rokom, padlo viac gólov, máme internetové prenosy. Medzi klubmi vládne dobrá atmosféra,“ pochvaľuje si v rozhovore pre futbalsfz.sk vedúci riadenia súťaží SFZ Miroslav Richtárik.

Na prvom mieste prezimuje s 36 bodmi Pohronie, druhý je taktiež prekvapujúco 33-bodový Liptovský Mikuláš. Až na tretej priečke sa nachádza topfavorit zo Skalice, piaty je ambiciózny Poprad. „Pre tých, ktorí sledujú len výsledky a tabuľky, tak to je možno prekvapenie, no v Pohroní i v Liptovskom Mikuláši sa pracuje systematicky. Postavenie oboch tímov v tabuľke o niečom svedčí. Samozrejme, Skalica sa netají postupovými ambíciami, má na to vytvorené i infraštruktúrne podmienky. Záhoráci by možno boli v tabuľke vyššie, no trochu na nich doľahla únava zo Slovnaft Cup-u, v ktorom vyradili dvoch fortunaligistov. Predpokladám, že na jar sa aj spolu s Popradom pobijú o čelné priečky,“ predpovedá Richtárik.

Na opačnom konci sa tabuľky sa nachádza päť klubov z východného Slovenska, najhoršie je na tom posledný Trebišov. „Neviem, čím to je. Bol som na zápasoch v Bardejove či v Trebišove. Možno je v tímoch trochu menej kvality, no hráči nie sú o toľko slabší. Očakávam, že budú mať tvrdú zimnú prípravu a na jar budú hrať oveľa lepšie ako na jeseň. Okrem piatich východoslovenských klubov čaká i ďalšie tri či štyri mužstvá ťažký boj o záchranu,“ varuje riaditeľ súťaže, na ktorého spravili na jeseň dobrý dojem nováčikovia na čele s Petržalkou. Zverenci trénera Borbélyho prezimujú na solídnej šiestej priečke. „Na Petržalku chodí veľa divákov a myslím si, že by chodilo ešte viac. Verím, že sa popasujú so štadiónom, momentálne majú kapacitu 1005 divákov, no určite by na futbal chodilo i viac ľudí. Viem, že je tam záujem, žiaľ, chýba väčšia kapacita. Domnievam sa, že Petržalka sa časom bude chcieť vrátiť aj do prvej ligy, z hľadiska histórie tam určite patrí.“

Počas jesene bola až na 21 zápasoch návšteva vyššia ako 1000 divákov. Sedemkrát mali počet fanúšikov nad touto hranicou v Petržalke, päťkrát v Žiari nad Hronom, tri razy v Poprade a po dvakrát v Bardejove, v Banskej Bystrici a v Komárne. Najviac divákov bolo zvedavých na duel 16. kola medzi Pohroním a Interom Bratislava (1 638 divákov). Dokopy na všetkých zápasoch jesennej časti bolo 83 965 fanúšikov, čo je o takmer 22 000 ľudí viac ako minulú jeseň. Priemerná návšteva na jedno kolo bola 4 939 fanúšikov a na jeden zápas bolo priemerne zvedavých 617 ľudí.

FK Pohronie
Nečakaným lídrom súťaže je FK Pohronie, postupové ambície neskrývajú v Skalici či v Poprade (foto: fkpohronie.sk)

Atraktivitu priniesli do druhej ligy tradičné kluby, ktoré sa v ostatných rokoch trápili, no postupne sa driapu nahor. Aktuálne v súťaži pôsobia slávne značky ako Petržalka, Dubnica, Inter Bratislava, Banská Bystrica, Tatran Prešov, Partizán Bardejov či Lokomotíva Košice. „Je tam viacero klubov, ktoré prinášajú atraktivitu. Sledované je napríklad bratislavské derby medzi Petržalkou a Interom. No opäť sme pri otázke štadióna. Na mestské derby by prišlo možno aj päťtisíc ľudí, o stretnutie bol enormný záujem, žiaľ, kapacita stánku v Stupave to nepovolila. V každom kole ale máme stretnutia s návštevou nad tisíc divákov, celkovo ich bolo 21. Oproti minulému roku sme sa posunuli vpred, darí sa nám teda spĺňať to, čo sme si zadefinovali na začiatku sezóny. Všetci veríme, že na jar to posunieme ešte vyššie,“ neskrýva vysoké ciele Richtárik.

Pozitívom sú i pravidelné internetové priame prenosy zo zápasov II. ligy. Futbalnet TV vysiela z každého kola dva streamy, ktoré sa taktiež tešia veľkej obľube. „Rozhodli sme sa, že dáme na jeseň možnosť všetkým klubom. Každý mal možnosť sa ukázať, okrem Liptovského Mikuláša, kde prebiehala rekonštrukcia štadióna. Niekde sme sa  stretli s menšími problémami, ako internetové pripojenie a podobne. Ak kluby vytvoria podmienky pre streamy, tak priamy prenosy tam určite budú. Je o ne veľký záujem, predsa len, ide o propagáciu klubu, mesta, hráčov. Streamy sú sledované, azda najviac zápasy Petržalky. Hodláme v tom pokračovať,“ uzavrel interview pre futbalsfz.sk predseda komisie pre riadenie II. ligy.

Zaujímavé štatistiky (zdroj futbalnet.sk):
odohralo sa 136 zápasov
počas jesene padlo 404 gólov
2 992
hráčov nastúpilo v základnej zostave a 759 hráčov striedalo
rozhodcovia nariadili 58 pokutových kopov, z toho 49 hráči premenili
rozhodcovia udelili 559 žltých kariet
najviac žltých kariet – 42 v 9. kole
najmenej žltých kariet – 27 v 3., 5. a 14. kole
najviac žltých kariet v jednom zápase bolo 10: Prešov – Komárno v 6. kole
rozhodcovia udelili 16 červených kariet po 2. žltej karte
rozhodcovia priamo udelili 8 červených kariet

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk