Schick je schopný hráč, no jeho schopnosti nie sú hodné 40 miliónov, tvrdí Zeman
zdroj: TASR/AP

V základnej zostave AS Rím na zápas proti Realu Madrid sa ocitla aj najdrahšia posila v histórii klubu. Český mladík Patrik Schick sa však na ihrisku proti defenzíve bieleho baletu nedokázal výraznejšie presadiť. Uznávaný tréner Zdeněk Zeman už pred zápasom polemizoval o kvalitách talentovaného útočníka.

Uznávaný kormidelník, ktorý drvivú väčšinu svojej kariéry pôsobil v Taliansku, sa v rozhovore pre Football Italia zameral aj na svojho mladého krajana. Ten prestúpil do Ríma koncom letného prestupového obdobia 2017 za rekordných 42 miliónov eur, no má problém sa výraznejšie presadiť. Za viac ako rok si pripísal iba štyri góly - minulú sezónu dva v lige a jeden v pohári, v aktuálnom ročníku iba jeden ligový, rolu v tom zohrali aj zranenia. „Schickov problém je práve tých štyridsať miliónov,“ myslí si Zdeněk Zeman. „Fanúšikovia od neho očakávajú kvôli tomu, že bol najdrahším nákupom AS Rím v histórii, až príliš mnoho.“

V texte zverejnenom v deň zápasu proti Realu Madrid polemizoval nad jeho adekvátnou trhovou cenou. „Videl som ho v Prahe hrať dvakrát za národný tím a viedol si v ňom veľmi dobre. Patrik má veľa zaujímavých schopností, ale tie nemajú takú kvalitu, aby sa radil medzi hráčov, ktorých cena je na úrovni štyridsiatich miliónov,“ domnieva sa 71-ročný rodák z Prahy. Český futbalista hral posledné tri zápasy v základnej zostave, nakoľko sa zranila jednotka v ofenzíve Edin Džeko, ten oblieka dres Ríma od roku 2016, keď prišiel z anglického Manchestru City za 15 miliónov eur.

Schick pravidelne oblieka reprezentačný dres a skóroval v oboch jesenných zápasoch proti Slovensku. V októbri v Trnave sa presadil po troch minútach na hracej ploche, keď osemnásť minút pred koncom vystriedal strelca prvého gólu Krmenčíka, čím rozhodol o výhre Česka 2:1. V novembri bol už členom základnej zostavy výberu trénera Šilhavého a v 32. minúte rozhodol o víťazstve domácich (1:0). Gólovo sa presadil aj v septembri proti Ukrajine. Skúsený česko-taliansky kouč uvažoval aj nad dôvodom, prečo podobné štatistiky nedosahuje aj na klubovej úrovni.

„V reprezentácii skóruje, pretože si vie nájsť ten správny priestor. Nedokáže ho však nájsť v Ríme a niet nikoho, kto by mu ho vedel vytvoriť. Vždy si pomyslím na Tottiho, ktorý by mu v tomto smere určite vedel pomôcť. Je Schick viac stredový útočník alebo druhý zakončovateľ? Za Česko hrá stredového útočníka,“ upozornil na záver pre football-italia.net Zeman.