ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Famózna jeseň FC Košice, pomocnú ruku podá i Ján Kozák
zdroj: jäzva

Famózna jeseň FC Košice, pomocnú ruku podá i Ján Kozák

Pevným krokom kráčajú za postupom do celoštátnej II. ligy futbalisti FC Košice. Novovzniknutý klub netají vysoké ambície a v dohľadnej dobe by chcel hrať medzi slovenskou elitou. Zdá sa, že má na to všetky predpoklady. Kvalitný káder pod taktovkou Miroslava Soviča si jeseň v III. lige Východ užil, zo 16 zápasov vyhral 15 a so 45 bodmi kraľuje tabuľke pred druhým Vranovom nad Topľou.

Žlto-modrí na svojej ceste nastrieľali súperom 49 gólov, inkasovali len štyrikrát. Skúsený brankár Pulen, kapitán Dobias, dispečeri stredu poľa Vancák s Ristovskim či ofenzívni ťahúni Trebuňák, Gáll, Serečin a Vyshnevskyi sú zárukou kvality. 

Vyvrcholením skvelej jesene úspech v Slovnaft Cup-e

„Toto mužstvo ukázalo, že patrí niekde inde ako do tretej ligy. Nie je to len fráza, Košice potrebujú ďalší klub v druhej lige. FC Košice momentálne má kvalitu minimálne druholigového tímu. Napriek tomu nespíme na vavrínoch, chceme mužstvo posilniť, aby sme nielen postúpili do druhej ligy, ale aby sme v nej hrali o popredné priečky,“ rozhovoril sa prezident klubu Dušan Trnka, na ktorého nadviazal tréner Miroslav Sovič: „Hráčska kvalita tu je, napriek tomu nie je jednoduché vyhrávať každý zápas. Všetci sa proti nám chcú vytiahnuť, robia maximum, aby nám zobrali body. Nie je to jednoduché, no chlapci sa musia naučiť vyhrávať. Pokiaľ to zvládnu, čo na jeseň dokázali, tak budem rád, keď si v lete tľapneme na to, že ideme do druhej ligy.“

Jediná prehra prišla ešte v auguste, v 4. kole Košičania podľahli domácemu Vranovu tesne 1:2. Porážka poslúžila ako vhodná facka do ďalšieho priebehu, v ktorom už hráči z metropoly východu nezakopli. „Aj v tom zápase vo Vranove sme mali šance na to, aby sme uhrali lepší výsledok. Ale taký je futbal, nedá sa vždy vyhrávať. Možno nás tá prehra nakopla k sérii bez prehry. Asi to tak malo byť. Musím zložiť klobúk dole pred chlapcami, pred ich výkonmi. Je to jedna výborná partia, od toho sa to celé odvíja,“ pochvaľuje si Sovič.

Čerešničkou na torte bolo na jeseň účinkovanie FC Košice v národnom pohári. Ako treťoligista sa dokonca klub predstaví v jarnom štvrťfinále Slovnaft Cup-u, po tom, ako z hry vyradil druholigovú Dubnicu, ba dokonca i prvoligové Zlaté Moravce. „Chlapci a fanúšikovia snívajú svoj malý sen. Sme šťastní, že budeme môcť privítať v Košiciach nejakého atraktívneho súpera, diváci si prídu na svoje. Bude to prvý zápas jari, dobrá generálka pred druhou časťou sezóny,“ nechal sa počuť Dušan Trnka. A koho si za súpera želá kabína? „Možno niekoho hrateľnejšieho, možno aj top súpera ako sú Trnava či Žilina. Už si veľmi nenavyberáme. Tešíme sa na to, na ihrisku necháme maximum. Chceme postúpiť do semifinále!“ vyhlásil kapitán Timon Dobias.

Dva košické kluby na novom štadióne

V októbri v Košiciach odštartovala výstavba nového štadióna. Prvá etapa by mala byť dokončená do konca budúceho roka. Už na jar 2020 by tak FC mohlo definitívne opustiť stánok v Čermeli. Fanúšikovia sa tešia na druholigové mestské derby, no k tomu dôjde len v prípade, že FC spečatí svoj postup a Lokomotíva, ktorá sa aktuálne nachádza v zóne zostupu, nevypadne do tretej ligy.

„Tá cesta je dlhá, no ja mám z toho pozitívny pocit. Napreduje nielen náš A-tím, ale aj mládež. Držíme si palce, verím, že túto sezónu to dotiahneme do úspešného konca a potom sa budeme pozerať na ďalšie ciele,“ zaželal si prezident klubu, ktorý mestskému rivalovi praje len to najlepšie: „Myslím si, že každý Košičan by bol rád, ak by sa o rok v druhej lige hralo mestské derby. Aj my sme momentálne smutní, že sa Lokomotíve nedarí, no veríme, že sa karta obráti. Bolo by fajn mať dva kluby v druhej lige, navyše, v kultúrnom prostredí na peknom novom štadióne. Verím, že sa podarí vybudovať v čo najkratšej dobe tak, aby sme sa nemuseli hanbiť pred zvyškom Slovenska.“

Pomocnú ruku im podá aj Ján Kozák

Poradcom ambiciózneho klubu je bývalý reprezentačný tréner Ján Kozák. V meste sa síce šuškalo, že by si dokonca mohol sadnúť i na lavičku FC Košice, rodák z Matejoviec nad Hornádom však už povedal, že národný tím bol pre neho strop a návrat k trénerstvu nechystá. Osud košického futbalu mu ale nie je ľahostajný. „Neustále hovorím, že je potrebné spojiť sily, ľudí, ktorí majú radi futbal, chcú ho podporiť. Moje želanie je, aby niektorý z košických klubov postúpil do prvej ligy. Pretože košický fanúšik je náročný, videl tu kluby ako Manchester United, Juventus či Liverpool. Chodiť na tretiu ligu, či na zápasy Lokomotívy do Družstevnej pri Hornáde, to nie je dobré. Preto je potrebné niečo urobiť, pomôcť veci, nastaviť to trošku ináč, aby sme v Košiciach mali prvoligové mužstvo. Som v tejto veci optimista. Ak to bude v mojich silách, budem sa snažiť pomôcť futbalu, aby sme sa dostali tam, kde Košice patria,“ nechal sa pred nedávnom počuť 64-ročný odborník.

Ján Kozák
Ján Kozák verí, že Košice sa vrátia do najvyššej súťaže (foto: TASR)

Predstavitelia FC Košice netaja, že majú s Jánom Kozákom priateľský vzťah a sú ochotní vypočuť si jeho rady. „Jano Kozák je klenot košického futbalu, žijúca legenda. Neviem si predstaviť väčšieho odborníka na futbal ako práve jeho. Okrem toho, že sme veľmi dobrí priatelia, Jano Kozák je typ človeka, ktorý nielenže môže pomôcť košickému futbalu, ale už dnes mu pomáha svojimi postrehmi, pohľadmi, svojim čistým srdcom, ktoré ukázal aj na tlačovej konferencii. Myslím si, že málokto na Slovensku má toľko odhodlania a toľko slobody, aby povedal to, čo si naozaj myslí. Všetci mu prajeme veľa zdravia, a to, aby bol naďalej pri nás a dával nám svojimi postrehmi veľa príležitostí na zlepšovanie sa,“ odkázal na diaľku extrénerovi reprezentácie Dušan Trnka.

Rady od skúseného kormidelníka si rád vypočuje i jeho niekdajší zverenec Miroslav Sovič, sediaci na lavičke FC Košice: „Pod trénerom Kozákom som vyrastal, keď som končil v doraste Lokomotívy, on sa vrátil z Francúzska. Chvíľu sme spolu hrali, trénoval ma, dosiahli sme krásne úspechy. Stále sme v kontakte. Už v mladom veku som sa naučil, že starších a skúsenejších treba počúvať, načúvať im a zobrať si od nich to dobré. Ja som trénera Kozáka vždy počúval a vzal si od neho to najlepšie.“

Foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk