ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Giroud: Pre gayov je nemožné priznať svoju orientáciu, futbal na to nie je pripravený
zdroj: TASR/AP

Giroud: Pre gayov je nemožné priznať svoju orientáciu, futbal na to nie je pripravený

Pálčivú tému otvoril v rozhovore pre magazín Le Figaro francúzsky útočník Olivier Giroud. Podľa neho je v súčasnosti pre homosexuálov v profesionálnom futbale nemožné priznať svoju orientáciu. Podľa majstra sveta šport nie je pripravený akceptovať gayov.

Spomedzi súčasných profesionálnych hráčov sa k homosexualite otvorene priznala len dvojica futbalistov - Švéd Anton Hysén (Torslanda IK) a Američan Collin Martin (Minnesota United). Prvý profesionálom, ktorý priznal, že je gay, bol v roku 1990 Justin Fashanu, ktorý bol zároveň prvým britským futbalistom čiernej pleti, ktorý stál milión libier.

zdroj: Twitter

Zatiaľ najznámejším hráčom, ktorý priznal homosexualitu, je Nemec Thomas Hitzlsperger. Ten však tak učinil až v roku 2014, teda pár mesiacov po tom, ako definitívne zavesil kopačky na klinec. Verejne ho podporilo viacero jeho bývalých klubov i spoluhráčov.

zdroj: Twitter
zdroj: Twitter

„Keď som v roku 2014 videl Thomasa, ako vyšiel na svetlo sveta, bolo to veľmi emotívne. Vtedy som si povedal, že futbal na to nie je pripravený. V šatni je veľa testosterónu, spoločné sprchy. Je to delikátne, ale tak to je. Rozumiem trápeniu a ťažkostiam týchto chlapcov,“ priblížil pre Le Figaro útočník Chelsea Olivier Giroud.

Rodák zo Chambéry sa v minulosti zúčastnil viacerých kampaní na podporu LGBT komunity. Objavil sa dokonca na titulke gay magazínu Tetu. Mnohí hráči anglickej Premier League už tradične i v tejto sezóne podporia LGBT komunitu ružovými šnúrkami v kopačkách, kapitáni zasa špeciálnymi páskami na ramene.

zdroj: Twitter

„Som ultra tolerantný. V Montpellieri som sa zapojil do boja proti homofóbii tým, že som sa nechal odfotiť na titulnú stranu magazínu Tetu. Keď ma v Arsenale poprosili, aby som si dal do kopačiek ružové šnúrky na podporu gayov, urobil som to. Každopádne, vo svete futbalu je v tejto oblasti pred nami ešte veľmi veľa práce,“ uzavrel 32-ročný Giroud.

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Francúzsko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk