ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Talent Man City Zinčenko: Hamšík je jeden z najlepších. Zaujal ma však niekto iný
zdroj: Majster Anglicka Oleksandr Zinčenko. (mcfcwatch.com)

Talent Man City Zinčenko: Hamšík je jeden z najlepších. Zaujal ma však niekto iný

„Bol dnešok o dobrom výkone Slovenska alebo zlom prístupe Ukrajiny?“ znela moja prvá otázka na univerzála Manchestru City Oleksandra Zinčenka. „To druhé,“ odpovedal 21-ročný mladík. „Čo sa dá povedať o takomto zápase? Môžem jedine pogratulovať Slovákom, zaslúžili si to,“ hovoril pre ProFutbal.sk značne skormúteným a tichým hlasom už 22-násobný reprezentant Ukrajiny.

Polroka individuálny tréning na ulici

Kariéru Oleksandra Zinčenka sprevádza zaujímavý príbeh. Od júla 2014 do februára 2015 mal prestávku od futbalu. Na prahu dospelosti vtedy napredoval v Šachtare Doneck, no vojna v Donbase ho prinútila ujsť s rodičmi do Ruska. „Mal som zmluvu so Šachtarom, no v tom čase to bolo na Ukrajine veľmi nebezpečné. Rodičia sa rozhodli odsťahovať. Každý deň som trénoval sám v uliciach Moskvy,“ prezradil pre The Guardian Zinčenko. Po polroku bez klubovej príslušnosti dostal šancu v Rubine Kazaň. Oleksandr tu absolvoval predsezónnu prípravu, no márne čakal na zmluvu. Napokon podpísal s Ufou a po jedinej sezóne prestúpil do Manchestru City.

Od leta 2016 odohral pod taktovkou španielskeho trénera Pepa Guardiolu osemnásť súťažných stretnutí. Ďalších sedemnásť štartov nazbieral na hosťovaní v PSV Eindhoven. S anglickým klubom oslavoval v minulej sezóne ligový titul i triumf v ligovom pohári. Zinčenko je ortodoxný stredný záložník, no v Anglicku nastupuje najčastejšie na pozícii ľavého obrancu.

Tá vaša dvadsiatka zaujala viac než Hamšík

V piatok v Trnave hral proti Slovensku na ľavej strane zálohy ukrajinského trénera Ševčenka. Ten nadväzujúc na generačnú výmenu, ktorú spustil pri kormidle národného tímu, opäť nominoval mladý tím. Skúsenejšie mužstvo Slovenska posilnené o nový impulz po výmene trénera zvíťazilo jednoznačne 4:1. „Slovensko skórovalo takmer z každej šance, ktorú malo. Musíme sa zlepšiť. Sme stále mladé mužstvo, učíme sa,“ hovoril Zinčenko exkluzívne pre ProFutbal.sk: „Slováci majú veľa kvalitných hráčov ako Hamšík alebo oboch stredných obrancov. Dnes nás kvalitatívne prehrali. Najdôležitejšie však je, že sme vyhrali túto skupinu a postúpili. Potrebujeme si dnešok rozanalyzovať a potom pokračovať v načatej práci pod trénerom Ševčenkom.“

Zinčenko slovenských futbalistov menovite s výnimkou Mareka Hamšíka nepoznal. „Marek Hamšík je jeden z najlepších stredných záložníkov sveta. Dnes to potvrdil, hral dobre,“ komentoval výkon špílmachra Hapalovho tímu. Zinčenko aj napriek nedostatočným znalostiam slovenského tímu sledoval hru veľmi citlivo. Pozornosti mladého Ukrajinca neušiel v piatok výborný výkon krídelníka Zenitu Petrohrad Róberta Maka: „Možno ešte viac ako Hamšík ma zaujala vaša dvadsiatka. Hrozilo od neho neustále nebezpečenstvo.“ Zinčenko po prehre rozdielom triedy, pochopiteľne, nebol príliš výrečný už v komunikácii s ukrajinskými médiami. Pri mojom pokuse otočiť smerovanie rozhovoru k jeho pôsobeniu v Manchestri City sa ospravedlnil: „Prepáčte, no som tu, aby som sa bavil o reprezentácii. Rád vás privítam v Manchestri, kde sa môžeme porozprávať o klube.“ Tak, dovidenia na Etihad Stadium, Oleksandr...

Najnovšie z klubu: Manchester City

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Liga národov

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk