ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Gólovo otvoril už druhú éru Hapala: Snažíme sa preniesť štýl z dvadsaťjednotky
zdroj: Albert Rusnák oslavuje gól s Adamom Zreľákom. (Jozef Bedej)

Gólovo otvoril už druhú éru Hapala: Snažíme sa preniesť štýl z dvadsaťjednotky

Slovenská reprezentácia do 21 rokov strelila prvý súťažný gól pod vedením trénera Hapala v októbri 2015 pri domácom víťazstve nad Cyprom 2:0. Lobotka vtedy v Myjave vyviezol loptu, rozohral na Rusnáka, ktorého strelu dorazil do siete Mihalík. Práve Albert Rusnák o tri roky neskôr gólom načal éru Pavla Hapala na lavičke seniorskej reprezentácie. Ofenzívny univerzál amerického Real Salt Lake pridal pri víťazstve v Lige národov nad Ukrajinou 4:1 ešte dve asistencie. Českému kormidelníkovi dokázal, že na neho môže spoliehať aj v národnom A-tíme.

Objavia sa ďalšie nové prvky

„Po veľmi dobrom výkone celého mužstva sme dosiahli super výsledok. Smerom dopredu i dozadu sme odviedli skvelú prácu,“ tešil sa po stretnutí Albert Rusnák. Marek Hamšík mu v šiestej minúte posunul voľný kop, Rusnák aj za prispenia teču prekonal brankára Bojka a namastil slovenské kopačky sebavedomím. „Tréner nám zdôrazňoval, že štandardkou si stále vieme pomôcť k streleniu gólu. Dnes sme si po štandardných situáciách vypracovali viacero šancí vrátane môjho gólu,“ povedal Rusnák na margo množstva signálov po rohoch či voľných kopoch.

Kreatívnejšie štandardky boli jednou z inovácií nového trénera Pavla Hapala. Najzásadnejšími boli vyšší a aktívnejší pressing a najmä priamočiarejší prechod do ofenzívy. „Každý tréner má niečo svoje. Hapal sa snaží presadiť štýl, aký sme hrali v ,dvadsaťjednotke´. Mal na to zatiaľ krátky čas, no keď tu bude dlhšie, pár nových vecí sa ešte objaví. Nabádal nás, aby sme ich napádali vysoko. To sme robili do 60. minúty, stojí to veľa síl. Keď sme viedli už 4:1, dostali sme pokyn, že sa môžeme stiahnuť do hlbšieho bloku a vyrážať do brejkov,“ priblížil Rusnák, ktorý na trávniku pôsobil suverénnym a odľahčeným dojmom: „Bol to možno môj najlepší výkon v reprezentácii, minimálne jeden z tých lepších zápasov. Som ofenzívny hráč, góly a asistencie sa odo mňa čakajú.“

V derby pôjde o všetko

Hapal pôsobil na lavičke slovenskej „dvadsaťjednotky“ tri roky. Z hráčov, ktorí zasiahli do zápasu proti Ukrajine, prešli jeho rukami okrem Rusnáka aj Škriniar, Hancko, Bero a Zreľák. Nebyť zranenia, nechýbal by ani Lobotka. Silná generácia sa presadzuje a udomácňuje v seniorskej reprezentácii. „Tréner mal zmapovaných všetkých hráčov, neprišiel z iného sveta. Všetci tí mladí hrávajú v kluboch. Nie sú tu kvôli tomu, že ich tréner Hapal viedol, no preto, že si to zaslúžia,“ hovoril o postupnej generačnej výmene Rusnák, ktorý pochválil Adama Zreľáka za gól pri súťažnej premiére v národnom drese: „Trafil to pekne. Dával som strieľaný center do klbka hráčov, perfektne to tečoval. Zaslúžil si dať gól, odviedol veľa tvrdej práce, ktorú iní možno nevidia. Zrážal sa s ich obrancami až pokiaľ nešiel dole.“

Albert Rusnák (vľavo) oslavuje gól s Dávidom Hanckom. (tasr)

Rusnák okrem Zreľáka asistoval na gól Makovi. Po zápase sa právom usmieval, mrzela ho len nižšia návšteva. Do Trnavy neprišlo ani desaťtisíc fanúšikov, ukrajinský sektor bol vypredaný: „Chceli by sme hrať pred plným štadiónom, no prehrali sme prvé dva zápasy a nemôžeme už vyhrať skupinu. Aj to pár fanúšikov odradilo. Takýmito výkonmi si ich však môžeme získať naspäť.“ Duel proti Ukrajine nemal punc nutného víťazstva. Vďaka trom bodom však Slovensku stačí v Česku zvíťaziť bez ohľadu na gólový rozdiel a presný výsledok. „Česi vyhrali v Poľsku, my doma s Ukrajinou. Obom mužstvám to dodá sebavedomie, v Prahe pôjde o všetko. Musíme tam vyhrať, remíza nám nič nerieši. Osobne sa teším, rovnako všetci hráči a realizačný tím. Bude to derby pred plným štadiónom, neviem sa dočkať,“ opísal emóciu Albert Rusnák.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Liga národov

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk