ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hľadal odvahu na samovraždu, keď mu Puskásova cena zmenila život
zdroj: Wendell Lira. (fifa.com)

Hľadal odvahu na samovraždu, keď mu Puskásova cena zmenila život

Ocenenie FIFA Ferenca Puskása sa každoročne udeľuje autorovi najkrajšieho gólu roka. Hviezdy Cristiano Ronaldo, Neymar či Ibrahimovič majú trofej zapadnutú prachom v zadnej časti vitrínky za omnoho prestížnejšími pohármi a medailami. Dovtedy neznámemu Brazílčanovi Wendellovi Lirovi však víťazstvo v ankete v roku 2015 zmenilo život. A doslova ho zachránilo.

Chcel vbehnúť pod kamión

Wendell Lira bol na vrchole výkonnosti v sedemnástich rokoch. V drese materského Goiásu bol najlepší strelec brazílskej ligy do 20 rokov. Už v tomto veku bol spolu s Willianom či Patom členom reprezentačnej „dvadsiatky“. Predpovedala sa mu hviezda budúcnosť. Goiás v tom čase s vidinou budúceho lukratívnejšieho predaja odmietol ponuku AC Miláno. Lira sa však po prechode k seniorom zasekol. Prišli zranenia, ďalšie roky kariéry strávil striedaním provinčných klubov. Hral v súťažiach, kde futbalisti zarábajú v prepočte 200 eur mesačne. Navyše, liga sa hrala len šesť mesiacov, polroka bol bez pravidelného príjmu.

„Nemal som peniaze, aby som zaplatil za mlieko pre moju dcérku. Bol som pod obrovským tlakom, pretože som bol nezamestnaný. Nemal som žiadnu perspektívu, nemohol som sa na seba pozrieť do zrkadla,“ spomínal Lira na ťaživé obdobie v rozhovore pre The Guardian. Brazílčan priznal, že dve hodiny plakal v aute a hľadal odvahu vbehnúť s autom pod kamión. Nenašiel ju.

zdroj: Gól roka 2015.

Nevedel som, aký som dobrý

O dva dni neskôr sa objavil na desaťmennom zozname FIFA na ocenenie Ferenca Puskása za rok 2015. Lira figuroval v spoločnosti Messiho, Téveza či Florenziho. Každý chcel vedieť, kto je Wendell Lira: „Musel som si vypnúť mobil. Bolo to zvláštne, odrazu mi volal celý svet.“ Futbalista prišiel na odovzdávanie v Zürichu so svojou ženou Ludmilou. Na večierku sa ho opýtala: „Pozri, nie je tamto ten panáčik, za ktorého hráš na videohre?“ Ten „panáčik“ bol Luka Modrič. Liru s ním krajan Marcelo zoznámil, taktiež s tohoročným druhým v ankete Zlatá lopta Cristianom Ronaldom. Hviezdny Portugalčan je Lirov idol. Stretnutie bolo pre neho splnením sna. Tu však rozprávka nekončí.

Ocenenie v roku 2012 získal slovenský krídelník Miroslav Stoch. (tasr/ap)

Súčasťou ceremoniálu bol zápas vo videohre FIFA. Majster sveta v hraní populárneho simulátora Abdulaziz Alsheria zo Saudskej Arábie sa mal stretnúť s futbalovou hviezdou. Ronaldo, Messi i Neymar však odmietli. Situáciu mal zachrániť víťaz ankety Najkrajší gól roka Lira, no taktiež odmietol. Nechcel sa strápniť. Napokon však výzvu prijal. Vybral si Real Madrid, Alsheria hral za Barcelonu. Lira ho rozbil 6:1. „Dovtedy som nevedel, aký som dobrý,“ usmieval sa pre Guardian dnes 29-ročný Lira.

zdroj: Reakcia Wendella Liru na triumf v ankete.

Puskás otvára hranice

Zo dňa na deň populárny Lira zakrátko prestúpil do druholigovej brazílskej Vila Novy, no problematické koleno ho už po polroku prinútilo ukončiť aktívnu kariéru. Dnes sa živí ako profesionálny hráč futbalového simulátora FIFA a YouTuber (kanál Wendella Liru). Jeho solídny prejav mu dokonca umožnil spolukomentovať zápasy MS 2018 pre Radio Sagres. Pri vstupe do Ruska však mal problém s vízami. Nenachádzal východisko, Lira anglicky nehovorí. Na letisku strávil päť hodín v obave, že sa bude musieť vrátiť do Brazílie. V tom ho opäť zachránil triumf v ankete FIFA: „,Puskás, Púskás,´ kričal na mňa pracovník ruského letiska. ,Áno, Puskás,´ znela moja odpoveď, po ktorej mi umožnili vstúpiť do krajiny. Nemám dostatok slov, aby som opísal, ako mi ocenenie zmenilo život.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk