ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Stoch sa vracia zodpovednejší: Hapal je dobrá voľba
zdroj: Miroslav Stoch. (tasr)

Stoch sa vracia zodpovednejší: Hapal je dobrá voľba

„Mám z neho dobrý pocit, mal som ho už po osobnom stretnutí. Verím, že znovu zapadne do národného mužstva. Jeho výkony sú na takej úrovni, že do tímu patrí,“ povedal na zraze slovenskej reprezentácie tréner Pavel Hapal o Miroslavovi Stochovi. Krídelník Slavie Praha sa vracia do národného tímu prvýkrát od júna 2016. Čo sa zmenilo za takmer dva a pol roka okrem klubovej príslušnosti hráča? „Jediná veľká zmena je, že som otec. Užívam si to. Som tiež zodpovednejší. Jednak príchodom syna a taktiež i vekom. Myslím, že je to poznať vo veľa veciach,“ hovoril na pondelňajšom zraze v Šamoríne Stoch.

Formu zo Slavie som si vzal

Agilný už 29-ročný krídelník naposledy reprezentoval na majstrovstvách Európy 2016. Vo Francúzsku odohral v štyroch zápasoch len sedem minút v skupine proti Walesu. Pri návrate domov sa mal stať na palube lietadla incident, po ktorom s vtedajším trénerom Jánom Kozákom ukončili spoluprácu. Kozák napriek rastúcej forme Stocha držal slovo a pri skladaní mužstva ho bez výnimky vynechával. Nástupca Pavel Hapal však ľavého krídelníka zahrnul hneď do svojej prvej nominácie. „Som rád, že môžem byť späť. Veľmi som sa tešil, reprezentácia mi chýbala. Hrať za národný tím bola pre mňa vždy česť,“ vravel novinárom Stoch.

Keď reprezentoval naposledy, ako hráč istanbulského Fenerbahce hosťoval v Bursaspore. Príliš sa mu nedarilo. Dnes je hviezdou Slavie Praha i českej ligy. A zároveň s deviatimi gólmi druhým najlepším strelcom súťaže. „Pomaly si už ani nepamätám, v akej forme som bol pred dva a pol rokom. Verím, že som si formu zo Slavie vzal so sebou do reprezentácie a pomôžem mužstvu,“ nádeja sa Stoch, ktorého Slavia vedie ligu s dvojbodovým náskokom pred Plzňou: „Celkom sa darí mne i tímu, stále bodujeme. Hráme na troch frontoch a na všetkých sme úspešní. Verím, že to tak bude pokračovať, aj keď nás do konca sezóny čaká ešte dlhá cesta.“ Pražský klub je v C-skupine Európskej ligy po štyroch zápasoch druhý s bodovou stratou na Zenit Petrohrad a dvojbodovým náskokom pred FC Kodaň.

Vždy som sa ospravedlnil

„Zmien je dosť. Všetci veríme, že to bude fungovať a že môžeme urobiť ešte nejaký pekný úspech,“ povedal Stoch o novej etape reprezentačného tímu. Najzásadnejšou zmenou je príchod trénera Pavla Hapala, pod ktorého vedením Stoch zatiaľ nehral: „S trénerom sme si párkrát volali, potom ma navštívil v Prahe. To bol jediný dlhší rozhovor, no teraz bude dosť času. Som si istý, že to je dobrá voľba a budeme úspešní.“

Stoch na Eure 2016, keď bol naposledy súčasťou slovenskej reprezentácie. (tasr)

Reprezentácia začína po trénerskej výmene s čistým stolom. Na škandály minulosti necháva zabudnúť aj Stoch, ktorý sa na tému vyjadril: „Veľa škandálov trochu prifarbili médiá. Samozrejme, veci sa stali. Vždy som si to potom uvedomil a ospravedlnil sa. Sústredím sa na futbal, na rodinu a cítim sa výborne.“ Stoch vyzýval ku koncentrácii na piatkový zápas Ligy národov v Trnave proti Ukrajine, no nevyhol sa otázkam na ďalšieho súpera. Slovensko v pondelok nastúpi na štadióne Slavie Praha v Edene proti Česku: „Budem doma, no v hosťujúcom drese, bude to špeciálne. V klube budú fandiť Čechom, no určite aj mne. Uvidíme, či vôbec dostanem šancu od trénera. Samozrejme, streliť gól je výzva, no výzvou je celý zápas. Je to veľký duel, federálne derby.“

Stoch počas azylu mimo reprezentácie nezabudol nič zo svojich schopností. Naopak, ešte ich zdokonalil. Agilný rýchlik disponuje skvelým driblingom a výbornou strelou. Zrkadlovo si rád hádže loptu z ľavého krídla do stredu na spôsob Holanďana Arjena Robbena. Množstvo jeho zásahov má punc futbalovej brilantnosti. „Možno je to o šťastí, možno je to o tréningu. Dlhodobo dávam nie normálne góly. Viem, čo je moja silná stránka a preto, keď mám priestor, snažím sa páliť. V poslednej dobe mi to padá aj ľavou, no pravá je stále moja silná. Verím, že to bude padať aj naďalej,“ želá si Stoch. A pri comebacku do reprezentácie mu želáme i my, aby mu to padalo už proti Ukrajine a Česku.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slavia Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Liga národov

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk