ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Po 15. kole Fortuna ligy: Zo Zápasu mesiaca hanba roka
zdroj: ProFutbal.sk

Po 15. kole Fortuna ligy: Zo Zápasu mesiaca hanba roka

Po minulom kole, kedy mali domáci fazónu a vyhrali všetko so skóre 18:1, sa tentoraz v roli domácej pevnosti ukázal len Zemplín. Michalovčania prekvapujúco zdolali úradujúceho majstra z Trnavy. Najväčší sviatok sa však mal odohrať pod Zoborom, Únia ligových klubov (ÚLK) duel Nitry so Slovanom označila za Zápas mesiaca, napokon to ale dopadlo inak, než ktokoľvek plánoval. Portál ProFutbal.sk bol na ligových štadiónoch a tradične zhrnul to najdôležitejšie.

MOMENT KOLA: Víťazný gól DAC. Útočník Vakoun Issouf Bayo je síce nepísaným kráľom v zahadzovaní šancí, tentoraz však zahviezdil aj gólovým momentom. Jeho deviata trefa po trojzápasovej odmlke stála za to. Rodák z Pobrežia Slonoviny, z ktorého si robia žarty, aby si loptu vždy pred zakončením nadvihoval na hlavu - pretože ňou mu to ide lepšie - teraz umlčal všetkých pochybovačov. V 56. minúte preletel Davisov pas nad Kružliakom a utešená strela Baya skončila za inak výborným Macíkom. Akcia začína vo videu v čase 1:57.

HLÁŠKA KOLA: „Všetci na lavičke sme boli nesmierne nervózni, hráči tiež. Vyhrali sme však, som hrdý na svojich zverencov. V nedeľu majú voľno a ja verím, že v noci budú piť len limonádu,“ povedal tréner Dunajskej Stredy Peter Hyballa. Minulý víkend bol jeho hráč Ľubomír Šatka napadnutý v bratislavskom podniku v nočných hodinách.

PREKVAPENIE KOLA: Východniari vo forme. Mužstvo, ktoré sa ešte donedávna krčilo na poslednom mieste ligovej tabuľky a dostávalo lekcie od jedného tímu za druhým, ukázalo opäť svoju lepšiu tvár. Futbalovo často predčili úradujúceho majstra z Trnavy dokonca získali jeho skalp. Za posledných šesť zápasov prehrali Michalovčania iba pred týždňom na Slovane (0:6), inak získali bod proti Ružmberku a Žiline, zdolali Trenčín, Dunajskú Stredu a najnovšie aj trnavský Spartak. Na andelov, figurujúcich na poslednom mieste v hornej šestke, sa dotiahli už na rozmedzie troch bodov.

SKLAMANIE KOLA: Hodený pohár do hráča Nitry. Pred zápasom hovorili o súboji Nitry so Slovanom všetci ako o Zápase kola, tento honor mu totiž pripísala Únia ligových klubov (ÚLK) v rámci svojej tradičnej akcie. Po zápase sa však najčastejšie spomínalo označenie hanba roka. Za tým sa mohlo skrývať veľa z negatívnych emócií, ktoré sprevádzali duel, najmä však incident zo 63. minúty. Niekoľko jedincov zo sektora hostí bez príčiny začalo hádzať poháre po najlepšom domácom hráčovi. Jeden z plných pohárov následne trafil Andreja Fábryho do krku a potreboval ošetrenie. „Ďakujeme za podporu aj fanúšikom, ktorí si našli cestu do Nitry a povzbudzovali nás, i keď ma mrzí incident z druhého polčasu, keď sa emócie z trávnika preniesli aj do publika. Dôležité je, že sa nikomu nič nestalo,“ reagoval na tlačovej konferencii po zápase tréner Slovana Martin Ševela.

POSTAVA KOLA: Pavol Chmura. Za nezvládnutými emóciami v zápase pod Zoborom treba hľadať najmä zlé výkony rozhodcov, ktorým šéfoval v pozícii hlavného štyridsaťtriročný skúsený Chmura. Od úvodných minút nejednoznačný meter pri posudzovaní faulov, viacero očividných chýb pri súbojoch či autových vhadzovaniach, ale aj nulová reakcia na zásah nitrianskeho futbalistu pohárom od fanúšika Slovana. To všetko malo vplyv na vypäté emócie, po ktorých si to odniesli traja hráči vylúčením, strop nového nitrianskeho štadióna po zásahu útočníkom Šporarom, Fábry od fanúšikov Slovana a mnohé ďalšie incidenty...

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú pondelňajšiu rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré redakcia portálu ProFutbal.sk vybrala ako tie, ktoré sa prezentovali najlepším individuálnym výkonom. Jedenástku tvoria hráči až siedmich klubov, pričom jasnú prevahu majú Žilinčania až so štyrmi hráčmi. Dvojicu dodala Dunajská Streda a po jednom zástupcovi majú Michalovce, Nitra, Podbrezová, Senica a Slovan. V tradičnom porovnaní vyhrali Slováci nad legionármi (6:5) a za hráča kola vyzdvihujeme kapitána šošonov Michala Škvarku.

Post brankára si pre tento týždeň vychytal Žilinčan Dominik HOLEC, ktorý si síce môže podať ruky s ďalšími výbornými kolegami Hroššom či Macíkom, no len on dokázal udržať čisté konto a získať tri body. V defenzíve rovnako ako minulý týždeň figuruje obranca Filip KAŠA, ktorý sa dostáva do formy. V defenzíve im robia spoločnosť kapitán Slovana Vasil BOŽIKOV a ľavý bek Eric DAVIS z Dunajskej Stredy.

V strede poľa nemohol chýbať dvojgólový krídelník Podbrezovej Dávid LEŠKO, hoci ani jeho strelecký prínos nepriniesol bod do tabuľky. Na druhej strane je vo forme a s chuťou hrajúci Jaroslav MIHALÍK zo Žiliny. V strede operuje okrem spomínaného Michala ŠKVARKU, ktorý si pripísal gól a asistenciu, aj nitriansky mladík Andrej FÁBRY a dunajskostredský líder Zsolt KALMÁR. Pred nimi na hrote útoku dostali svoje miesta Blažej VAŠČÁK, gólový hrdina Michaloviec a aktívny Seničan Désiré Ségbé AZANKPO.

Ideálna jedenástka 15. kola Fortuna ligy v sezóne 2018/2019: 
Holec - Kaša, Božikov, Davis - Mihalík, Škvarka, Fábry, Kalmár, Leško - Vaščák, Azankpo

História ankety Hráč kola na ProFutbal.sk:

6. kolo: Michal Breznaník (FK Železiar Podbrezová, 46 % hlasov)
7. kolo: Kristopher András Vida (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 89 % hlasov)
8. kolo: Nikola Gatarić (ŠKF Sereď, redakčný výber)
9. kolo: Erik Pačinda (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 42 % hlasov)
10. kolo: Ľubomír Michalík (ŠKF Sereď, 58 % hlasov)
11. kolo: Ľubomír Šatka (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 85 % hlasov)
12. kolo: Moha (ŠK Slovan Bratislava, redakčný výber)
13. kolo: Matúš Kira (MFK Zemplín Michalovce, 51 % hlasov)
14. kolo: Nikola Gatarič (ŠKF Sereď, 42 % hlasov)
15. kolo:
 Michal Škvarka (MŠK Žilina, redakčný výber)

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk