ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Fábryho trafili pohárom piva, člen vedenia Nitry chcel zbiť Šporara a ďalšie nezvládnuté emócie
zdroj: Marián Bazala

Fábryho trafili pohárom piva, člen vedenia Nitry chcel zbiť Šporara a ďalšie nezvládnuté emócie

Mohol to byť pekný futbalový večer. V prvom polčase ultradefenzívna Nitra len odolávala útočnej vlne belasého tímu. Čo nezachránil Hroššo, to odkopli obrancovia. Až po zmene strán a striedaniach prevzali opraty zápasu do vlastných rúk domáci. Bola by radosť pretáčať si opäť situácie zo zápasu a analyzovať ich, ak by ich absolútne nezatienili nezvládnuté ovládanie sa na oboch stranách.

Emócie stúpali každou minútou. Nitranov škrela nemohúcnosť v prechode do ofenzívy, slovanistov zas neschopnosť skórovať. V 25. minúte po nebezpečnom sklze Križana na Mohu prišlo k prvým stretom, keď Šporar zbytočne sotil do faulujúceho hráča. „Nechápem, za čo som dostal prvú žltú kartu. Len som chránil spoluhráča, ktorého obranca súpera zostrelil k zemi. Takže nerozumiem, za čo mi bola udelená táto karta,“ bránil sa po zápase slovanista Andraž Šporar, ktorý napokon zápas ani nedohral. Po hodine hry zapracovali nervy jemu i Nibovi a hoci nešlo o vyhrotený súboj, rozhodca pokračoval v kartovom mariáši, nad dohovorom nepremýšľal.

Lukáš Hroššo (FC Nitra) Orange Sport televízia rozhovor
Brankár Hroššo musel krotiť svoje emócie na ihrisku, keď dostal v prvom polčase kartu za protesty, aj neskôr v rozhovoroch pred kamerou. (foto: Marián Bazala)

Odvtedy už vylúčenia viseli vo vzduchu. A aj k nim prišlo. V 82. minúte poslal rozhodca po druhej žltej pod sprchy Kóňu, o ani päť minút neskôr hral už Slovan presilovku, keď Niba zasiahol do tváre de Kampsa. Dokopy tak rozhodca Chmura rozdal jedenásť žltých kariet a tri červené, hoci zápas vyostrený vskutku nebol. „Neviem, čo tento zápas rozhodlo, možno opäť rozhodca. Taký je futbal. Ale to nie je výhovorka voči prehre. Jednoducho, rozhodca si to neustrážil a podľa toho to vyzeralo. Oba góly boli sporné, nervozita stúpala, až vygradovala,“ krátko po stretnutí poznamenal striedajúci útočník Nitry Tomáš Vestenický.

Najväčšia kontroverzia prišla v 63. minúte, keď domáci Fábry išiel kopať rohový kop. Jeden zo spŕšky pohárov ho trafil do krku, len šťastím mu nespôsobil zranenie. „Je nemysliteľné, aby bol hráč trafený plným pohárom piva do hlavy a rozhodca navyše nič neurobí, ani len nepreruší zápas. Potom nás pošle späť na ihrisko a poháre tam lietajú ďalej. Treba chrániť hráčov, všetci tu máme svoje rodiny, preboha, nie to prejsť mlčaním, že to je Slovan. Neobviňujem všetkých, beriem, že ide o pár jedincov, ale kde to sme?“ pýtal sa po zápase rozhorčený brankár Lukáš Hroššo.

Emócie nevyprchali ani po stretnutí. Už v 60. minúte, keď sa zápas skončil pre útočníka Slovana Šporara, slovinský kanonier rozmlátil časť stropu vnútri štadióna. To po zápase ťažko niesol člen vedenia klubu Nitry Milan Červeň, ktorý dlhý čas po stretnutí častoval hostí vulgárnymi urážkami, ba po verbálnej prestrelke s Andražom Šporarom mal namierené do šatne Slovana a chcel sa so strelcom prvého gólu pobiť. Stretu zabránili až viacerí prítomní usporiadatelia.

O futbale nedokázal hovoriť ani tréner

Zverenci trénera Ivana Galáda nastúpili proti Slovanu, ktorý v doterajších štrnástich ligových zápasoch neprehral, s priveľkým rešpektom. Hostia si loptu bez problémov predávali, obrane len fantómovo podkuroval jediný útočník Taiwo. Až po prestávke prišiel do hry najlepší domáci strelec Vestenický, hráči vyleteli na súpera a belasí sa museli stiahnuť. „Neviem povedať, prečo sa tréner rozhodol takto. Zdravotne som sa cítil veľmi dobre, čiže to dôvodom nebolo, no na taktiku sa musíte spýtať trénera. Na keby bolo keby, sa však nehrá. Ukázali sme, že Slovanu dokážeme vzdorovať a nie je neporaziteľný. Mali sme na nich,“ hodnotil po zápase Vestenický. S analýzou taktiky sme však neuspeli ani u pána Galáda. „K zápasu sa nevyjadrím vzhľadom na veci, ktoré sa počas neho udiali,“ odvrkol na tlačovej konferencii.

Andrej Fábry, Marián Valenta, Milan Červeň
Andrej Fábry si zaslúžene prevzal cenu pre najlepšieho hráča z rúk najvyšších predstaviteľov vedenia Nitry Mariána Valentu a Milana Červeňa. (foto: Marián Bazala)

„Iste, mohli sme hrať ofenzívnejšie, no na druhej strane treba priznať, že Slovan má svoju kvalitu a aj ju ukázal. Mohol nás vybrejkovať, mohol dať viac gólov a zápas mohol byť úplne iný,“ povedal svoj pohľad najlepší hráč Nitry Andrej Fábry. Gólom z 32. sekundy druhého polčasu načal veľkú drámu, ktorá však mala happy end len pre slovanistov. „Hecovali sme sa, že zápas otočíme. Verili sme si. Nasadenie bolo obrovské, všetci boli namotivovaní, možno až príliš. Bol to výborný zápas. Verím, že ich takých bude ešte veľa, avšak s našim víťazným koncom. Škoda len, že bol ovplyvnený iným faktorom,“ zakončil s veľavravným smútkom v hlase slovenský mládežnícky reprezentant.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk