ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ljubičič: Som smutný z Ľuba Šatku. Som na neho zlý
zdroj: Marin Ljubičič a Ľubomír Šatka. (skslovan.com, fcdac.sk)

Ljubičič: Som smutný z Ľuba Šatku. Som na neho zlý

„Nechcem veľa hovoriť o Dunajskej Strede,“ povedal hneď na úvod Marin Ljubičič, keď som mu predostrel hlavné témy rozhovoru. Nečudo. Krásne tri a polročné obdobie v tíme zo Žitného ostrova ukončil rozpad vzťahu Chorváta s klubom. Navyše, Ljubičič bezprostredne po odchode z DAC povedal všetko, čo mal na srdci. Niečo z toho možno zbytočne. Dnes ďakuje klubu a jeho majiteľovi za krásne obdobie. Mrzia ho dve veci - spôsob, akým odišiel a tempo, akým sa zabúda na jeho zásluhy.

„Viem, akú kabínu som zanechal v Dunajskej Strede. Bol som tam tri a pol roka. Pre klub som robil všetko, takto sa to na konci otočilo. Nik mi nič nevysvetlil, proste som šiel preč. Bol som smutný,“ nehovorí sa Ljubičičovi dodnes jednoducho o téme DAC. Pre denník Šport v auguste odôvodnil svoj odchod tým, že údajne už nepasuje do rýchleho a moderného štýlu trénera Petra Hyballu. Toho nazval mladým a nerozumným, hovoril o dusnej atmosfére v kabíne. Incident, keď na tréningu zranil spoluhráča Huka, označil len za zásterku svojho odchodu z tímu. Na adresu nemeckého kouča Hyballu sa v rozhovore pre ProFutbal.sk odmietol vyjadriť.

Zabudlo sa, čo som spravil pre DAC

Ljubičič bol v Dunajskej Strede pred odchodom do tímu konkurenta v boji o titul kapitán a líder stredu poľa. Krátko po Chorvátovi odišiel taktiež zadarmo aj slovenský reprezentant a pre zmenu ofenzívny ťahúň Erik Pačinda. Kým DAC nevyhovoval, Plzni - českému majstrovi a účastníkovi skupiny Ligy majstrov - stačil. „Teším sa z môjho kamaráta Pačindu. Som rád, že sme takto opustili DAC,“ hovorí otvorene Ljubičič, ktorý Dunajskú Stredu sleduje i naďalej: „Majú svoju filozofiu. Majú mladé mužstvo hrajúce moderný útočný futbal. Skúsenosti sú však treba. Život sa môže otočiť. Keď sa prestane výsledkovo dariť, uvidíš chyby, ktoré si urobil. Neprajem však Dunajskej nič zlé. Klub mi dal veľa.“

Nielen bývalý kapitán, no i skutočný vodca DAC. (fcdac.sk)

Ljubičič bol v Dunajskej Strede líder. Nepotreboval ani kapitánsku pásku, sršala z neho autorita. Klub previedol záchranárskymi bojmi i historickým tretím miestom a účasťou v Európskej lige. V strede zálohy vynikal svojím nasadením a všestrannosťou. Preto ho mrzí, že klub opustil zadnými vrátkami po tom, čo viac nepasoval do dlhodobých vízií trénera Hyballu. „Rýchlo na mňa zabudli a, úprimne, ja som po takom konci rýchlo zabudol na nich. Fanúšikovia mi písali esemesky, no mám pocit, že sa rýchlo zabudlo, čo som spravil pre klub. Prajem Dunajskej Strede všetko dobré, no teraz už rozmýšľam len o Slovane. Som tu šťastný,“ priznáva pre ProFutbal.sk rodák z Metkoviču.

Som zlý na Šatku

Napriek novej vášni pre belasú farbu, zostáva v kontakte s bývalými spoluhráčmi. „Sú to predsa moji kamaráti,“ pritaká Ljubičič, no pozastaví sa: „Trošku som teraz smutný z Ľuba Šatku. Som na neho zlý za to, čo robí v ostatných týždňoch. Kým som bol v klube, stál som za svojimi chlapcami, rešpektoval som ich a podporoval. Teraz mám nových spoluhráčov v Slovane. Bojujem tu a robím všetko pre mužstvo.“ Šatka bol jeden zo siedmich hriešnikov, ktorí počas októbrového reprezentačného zrazu porušili životosprávu, v dôsledku čoho odstúpil tréner Ján Kozák. Minulý týždeň šokovala správa, že Šatkovi pri potýčke v nočných hodinách v Bratislave po stretnutí s Nitrou zlomili sánku.

Ljubičič verí, že vedenie tímu na čele so starostlivým majiteľom Oszkárom Világim na 22-ročného reprezentačného obrancu dohliadne: „Ak sa ukáže, že Ľubo urobil niečo zle, dostane od klubu pokutu. Vďaka majiteľovi Világimu je to v DAC nastavené dobre. Chodí na zápasy i na tréningy, vždy stál za hráčmi. Veľa s nimi komunikuje, chce vedieť o všetkom, pomôcť. Ja mu za jeho pozitívny prístup ďakujem a dúfam, že som mu to svojimi výkonmi splatil.“ Ak Šatkovi nepostačí živý príklad jeho rovesníka Lukáša Čmelíka, ktorého pre kontinuálnu nedisciplinovanosť preradil do rezervy už Hyballov predchodca Marco Rossi, Ljubičič odchovanca Newcastle United prostredníctvom ProFutbalu varuje: „Futbal robí každý pre seba. Dáš mu všetko a na ihrisku ti to vráti. Keď budeš pre futbal a loptu robiť sto percent, bude sa krútiť tvojím smerom. Koľko pre svoju futbalovú kariéru dáš, toľko dostaneš naspäť. Je to na Šatkovi, je to na každom futbalistovi.“

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk