ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Košiciach okrem štadióna aj nové tréningové ihrisko, Kozák: Ľudia si to zaslúžia
zdroj: jäzva

V Košiciach okrem štadióna aj nové tréningové ihrisko, Kozák: Ľudia si to zaslúžia

Za účasti bývalého reprezentačného trénera Jána Kozáka, jeho niekdajšieho zverenca a dnes kouča treťoligového FC Košice Miroslava Soviča a predsedu Východoslovenského futbalového zväzu Richarda Havrillu vo štvrtok predpoludním v Košiciach oficiálne odštartovala výstavba nového ihriska s umelou trávou. V metropole východu veria, že na ihrisku v areáli ZŠ na Janigovej ulici vyrastie mnoho talentov.

Rekonštrukcia školského ihriska je financovaná z dvojmiliónového projektu výstavby tréningových futbalových ihrísk s umelou trávou. Okrem Košíc poputuje 500-tisíc eur na nové ihrisko aj do Martina, Popradu a Banskej Bystrice. Ďalších 150-tisíc pridá Slovenský futbalový zväz. Ihrisko bude spĺňať najprísnejšie kritériá FIFA, jeho súčasťou bude aj zavlažovanie a umelé osvetlenie. Dokončené by malo byť v priebehu roku 2019. Pre druhé najväčšie slovenské mesto to bude len druhé ihrisko s umelou trávou s plnohodnotnými rozmermi.

„Som rád, že pribudne nové ihrisko. Je to veľká vec, verím, že aj vďaka tomu nám v Košiciach vyrastú ďalšie talenty. Tie sme tu vždy mali, no bez kvalitných podmienok na trénovanie to je veľmi ťažké,“ prezradil Miroslav Sovič, ktorý vie, o čom hovorí. Za jeho hráčskych čias totiž ihriská s umelou trávou v Košiciach neexistovali, ako tréner sa počas tréningov v zimnom období musel neraz o jedinú hraciu plochu v meste deliť s ďalšími kategóriami, ba dokonca i s družstvami z iných klubov: „Za mojich čias sme sa v zime borili v polmetrovom snehu, trénovali sme na škváre. Loptu sme niekedy nevideli aj štyri mesiace. V našich klimatických podmienkach je umelá tráva pre prípravu nesmierne dôležitá. Čím viac takýchto ihrísk bude, tým lepšie.“

Výstavba tréningového ihriska v Košiciach (8. november 2018) (10 obrázkov v galérii)

Radosť neskrýval ani extréner národného tímu Ján Kozák„Deti potrebujú takéto plochy. Keď som sa chodil pozerať na tréningy mládežníckych družstiev, na jednom ihrisku som naraz videl aj štyri tímy. Tréningový proces tak nemohol mať kvalitu, akú si vyžaduje. Výstavbu tohto ihriska vítam. Verím, že bude využívané počas celého dňa, že na ňom bude veľa ľudí, veľa detí. Potom budem spokojný.“

V Košiciach sa len nedávno oficiálne začalo aj s výstavbou futbalového štadióna. Podľa Kozáka už mal stáť dávno. „Mesto potrebuje veľký štadión. Budujú sa všade, pozrite sa do Bratislavy, Trnavy, Nitry. My v metropole východu štadión stále nemáme. Košičania si ho zaslúžia, veľa ľudí tu má rado futbal. Mali by mať možnosť prísť do dôstojného prostredia. Zároveň si prajem, aby bol v Košiciach nielen nový štadión, ale i prvá liga. Aby ľudia mali možnosť chodiť na kvalitný futbal na peknom štadióne,“ zaželal si 64-ročný rodák z Matejoviac nad Hornádom. Rozhovor s Jánom Kozákom aj o jeho konci na pozícii hlavného trénera slovenskej reprezentácie vám na portáli ProFutbal.sk prinesieme v piatok.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk