ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Rodák z Myjavy o rekonvalescencii: Prvý mesiac sa dosť venujete PlayStationu
zdroj: brondby.com

Rodák z Myjavy o rekonvalescencii: Prvý mesiac sa dosť venujete PlayStationu

Narodil sa v Myjave, no vyrastal v Jihlave a od mládežníckych kategórií reprezentuje Česko. Pred štyrmi rokmi hosťoval v Banskej Bystrici, odvtedy je kmeňovým hráčom nemeckého VfB Stuttgart, kde si pripísal osem štartov a jeden gól, donedávna bol na dlhodobom hosťovaní v dánskom Brøndby Kodaň. Tam patril útočník Jan Kliment medzi najlepších hráčov, až prišlo k smolnému zraneniu.

Písal sa 2. apríl roku 2018, v dánskej Superlige začínala skupina o titul. Domáci Aalborg s kapitánom Filipom Lesniakom a žolíkom na lavičke Pavlom Šafrankom privítal kodanského protivníka. Hostia si vytvorili behom prvého polčasu solídny náskok rozdielom triedy, po hodine hry oživili útok Janom Klimentom. Zápas sa dohrával, skóre sa nemenilo, až prišla štvrtá minúta nadstaveného času. „Išlo o súboj, pre mňa trochu hlúpy. Viedli sme 3:0, ale ja som typologický hráč, nejak moc nad tým nepremýšľam, vždy idem naplno. Chcel som zobrať loptu obrancovi, išiel som do sklzu. Noha sa mi dostala medzi jeho, on mi ju v páde prisadol,“ spomína v rozhovore pre iDnes.cz Jan Kliment. Ten dostal na nosidlách žltú kartu, protivník Jores Okore červenú.

Jan Kliment (Česko)
Nádejného kanoniera mal dať dokopy realizačný tím českej reprezentácie. (foto: fotbal.cz)

Dvadsaťštyriročný nádejný kanonier nazbieral v českej seniorskej reprezentácii už osem štartov a tri góly. Nový tréner Jaromír Šilhavý však s ním nemôže počítať. Za sebou má totiž už polročnú liečbu poraneného krížneho a postranného väzu v kolene, pred ním najnovšie stojí ďalšia polročná prestávka. „Od futbalu som už odpočíval veľa. Myslel som si, že do toho znovu vletím, ale bohužiaľ, minulý týždeň som podstúpil ďalšiu operáciu,“ poťažkal si český futbalista. „Totižto prvá operácia neviem, či sa vydarila, či nie. Bolo mi povedané, že áno. Po šiestich mesiacoch sa zistilo, že koleno je povolené a nie tak pevné, ako by malo byť. Pán doktor Krejčí (lekár českej reprezentácie - pozn. red.) mi pred týždňom povedal, že môžem ísť do plnej záťaže. Po tom, čo som prišiel do Stuttgartu mi povedali, že koleno absolútne nie je pripravené a doporučili mi druhú operáciu.

„Bol to šok. Vôbec nerozumiem, čo sa stalo. Podcenila sa sledovanosť kolena? Chodil som na prehliadky, ale nikdy sa neurobil ani jeden snímok. Pán doktor mi hovoril, že to je v poriadku a ja som mu veril. Bola to moja prvá skúsenosť s vážnejším zranením,“ popisuje nepríjemné skúsenosti. Po návrate do Nemecka bol už blízko návratu. Absolvoval individuálne tréningy, na ihrisku sa hral s loptou. Keď mala nastať chvíľa, aby sa rozcvičil s prvým tímom, lekársky tím mu oznámil nemilé správy. „Mal som na výber: skúsiť to alebo ísť na operáciu. Poslúchol som stuttgartského doktora, ktorý mi odporučil operáciu. A nakoniec to bola dobrá voľba. Zistilo sa, že postranný väz je úplne zničený, vôbec tam nie je. Koleno držala len nejaká páska, ktorá bola o niečo uchytená.“

Jan Kliment (Stuttgart)
V roku 2015 na majstrovstvách Európy do 21 rokov získal zlatú kopačku, hneď potom po ňom siahol nemecký bundesligista VfB Stuttgart, kde skóroval hneď pri svojom štvrtom štarte, minútu po vystriedaní proti Hoffenheimu. (foto: vfb.de)

Už pred dvomi mesiacmi cítil, že je niečo v neporiadku. „Prišlo mi to také voľné. Povedal som to kondičnému trénerovi, ten mi len odpovedal, nech sa toľko nesledujem, že to bude určite dobré. Povedal som: OK. Na úktor toho som bol na kontrole a pán doktor mi povedal, že je všetko v poriadku,“ nechápavo krútil hlavou Kliment, ktorý zažil profesionálny šport z novej perspektívy. „Väčšinu času som bol v Čechách. Mal som to blbé v tom, že som sa do Stuttgartu vracal z hosťovania v Dánsku. Prvý mesiac sa dosť venujete PlayStationu, pretože môžete iba ležať. Máte mechanickou dlahu, ktorá cvičí za vás, to je celé. Potom odhodíte barle a môžete toho robiť viac. Makáte, posilňujete stehenné svalstvo. Pretože, a to som neveril, za nejaký týždeň a pol vyzeralo moje stehno ako moja ruka,“ popisuje dobru rekonvalescencie.

Počas prvého polroka trávil veľa času s rodinou, jediným spojením s futbalom bola herná konzola. „Hral som Fifu. No v tej dobe, keď sa mi zranenie prihodilo, vyšiel Far Cry (akčná hra - pozn. red.), ktorý sa dá hrať vo dvojici. Celú misiu môžete prejsť spoločne, tak sme to s kamošmi hrali. Ale väčšinou fakt vyhráva Fifa,“ s úsmevom podotkol futbalista, ktorý verí, že mu druhý polrok utečie rýchlejšie než ten prvý. Oddychovať od povinností v realite totiž vo virtuálnom svete až tak nejde. „Už som sa práve naodpočíval dosť. Pri zranení zistíte, že si stačí od futbalu odpočinúť tak dva týždne. Myslel som si, že do toho teraz znovu vletím. Nuž, znovu budem na polroka mimo,“ smutne zakončil v rozhovore pre iDnes.cz český reprezentant.

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk