ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Nahustený program? Mark Hughes stihol Česko-Slovensko i Gladbach v jeden deň
zdroj: Marg Hughes v drese Manchestru United a už v pozícii trénera. (twitter)

Nahustený program? Mark Hughes stihol Česko-Slovensko i Gladbach v jeden deň

Keď sa bývalý tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák pýtal jedného zo siedmich hriešnikov -ktorí počas zrazu národného tímu porušili životosprávu - Stanislava Lobotku, prečo odišiel z hotela za zábavou, stredopoliar Celty Vigo argumentoval, že má v klube nahustený program a nemal čas odreagovať. Trenčiansky odchovanec hral v dovtedajšom priebehu klubovej sezóny vždy nanajvýš jeden zápas týždenne. Kedy a akým spôsobom potom pred tridsiatimi rokmi odreagúval bývalý waleský útočník Mark Hughes, ktorý 11. novembra 1987 odohral v jeden deň dva náročné duely?

Mark Hughes je odchovanec Manchestru United. Pôsobil aj v Barcelone, Bayerne Mníchov, Chelsea alebo Evertone. Trénoval Wales, Blackburn, Manchester City, Fulham či Stoke. Dnes 55-ročný Walesan sedí momentálne na lavičke Southamptonu.

Wales usiloval o účasť na Eure 1988, v poslednom zápase kvalifikácie hral na pražskej Letnej proti Česko-Slovensku. Domácim už o nič nešlo, Wales v prípade triumfu mohol cestovať na záverečný turnaj na úkor Dánska. Prítomnosť strelca, ktorý v tom čase hosťoval z Barcelony v Bayerne, bola nevyhnutná. Reprezentačné pauzy v tom čase ešte neboli, Mníchovčania hrali niekoľko hodín po zápase Walesu na Letnej pohárový zápas proti Mönchengladbachu. Hughes, magicky, dokázal vyhovieť obom stranám.

Martk Hughes v dresoch Bayernu Mníchov a Walesu v dueli proti Česko-Slovensku. (twitter)

Umožnil mu to generálny manažér Bayernu Uli Hoeneß. „Vedel, že hrám v rovnaký večer za Wales. Opýtal sa, o koľkej. Keď som mu to povedal, začal telefonovať. Vrátil sa do miestnosti a oznámil: ,Myslím, že budeš môcť nastúpiť aj za nás,´“ spomínal Hughes v rozhovore pre BBC: „Myslel som si, že žartuje. Hovoril to však seriózne a všetko zorganizoval.“ Hughes odohral v Prahe za Wales celých 90 minút. Britský tím podľahol výberu trénera Jozefa Masopusta s hráčmi ako Jozef Chovanec, Ľubomír Moravčík, Tomáš Skuhravý či Ivan Hašek 0:2.

Kým Ian Rush a ďalší žialili z prehry, Hughes utekal do auta. „Bola to Lada, ktorá s nami po zápase uháňala na letisko. Čakalo ma tam súkromné lietadlo, prezliecť som sa musel na palube,“ spomínal Hughes, ktorý na Olympijskom štadióne v Mníchove nastúpil v úvode druhého polčasu za nepriaznivého stavu 0:1. „Zdalo sa, že môj príchod povzbudil tím i fanúšikov. Od pána Hoeneßa to bol majstrovský krok,“ povedal Hughes, ktorý pomohol Bayernu otočiť stav na 3:2 a postúpiť do ďalšieho kola pohára. Po bláznivom 11. novembri 1987 mal aspoň jeden Walesan dôvod na radosť.

Najnovšie z klubu: Bayern München

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk