ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zverejnili prvé úryvky z knihy Ibrahimovič: Ja som futbal
zdroj: Zlatan Ibrahimovič: Ja som futbal. (amazon.co.uk)

Zverejnili prvé úryvky z knihy Ibrahimovič: Ja som futbal

Skromná ako on sám. Svojský Švéd 22. novembra oficiálne uvedie na trh svoju autobiografiu s názvom Zlatan Ibrahimovič: Ja som futbal. Publikácia detailne mapuje životné rozhodnutia futbalového útočníka s bohatou klubovou minulosťou. Švédsky expressen.se zverejnil prvé úryvky z pripravovanej knihy. Zahŕňajú príčiny odchodu Ibrahimoviča z Manchestru United či jeho rozpory s kontroverzným agentom Minom Raiolom.

Zlatan by AC Miláno nikdy neopustil

Ibrahimovič futbalovo vyrástol v Malmö, do veľkého futbalu ho priviedol Ajax Amsterdam. Neskôr pôsobil v Juventuse, Interi Miláno, Barcelone, v lete 2011 po ročnom hosťovaní v AC Miláno prišiel na San Siro na riadny prestup. V 44 zápasoch nasúkal 35 gólov. Nikdy predtým nemal gólovejšiu sezónu, Milánčanom vystrieľal titul. Mal 30 rokov, myslel si, že je na vrchole. Netúžil po zmene. Agent Mino Raiola však mal iné plány.

Raiola: „Zlatanov prestup do Paríža? Keby to bolo na ňom, nikdy by AC Miláno neopustil.“ (twitter)

„Zlatanov prestup do Paríža? Keby to bolo na ňom, nikdy by AC Miláno neopustil,“ hovoril Raiola pre football-italia.net pred rokom: „Majiteľ AC Adriano Galliani sa opýtal Zlatana, či chce odísť. Zlatan odpovedal, že nie. Adriano na to: ,Potom ťa nepredáme nikdy.´ Ja som však vedel, aké majú Milánčania finančné problémy.“ K udalostiam z leta 2012 a odchodu do Saint-Germain sa v knihe vyjadruje aj Ibrahimovič: „Mino mi povedal, že mám čakať hovor od Leonarda. Rozmýšľal som, kto je Leonardo. Potom mi doplo, že je to športový riaditeľ PSG. Minovi som povedal: ,Počuj, nezdvihnem mu. Nepotvrdím mu, že Galliani ma ide predať.´ Na to mi Mino odpovedal: ,Ja viem, že to nepovieš. No práve ťa predali do PSG.´“ Raiola o Ibrahimovičovej nevôli opustiť Miláno vravel už pred rokom. Pre football-italia.net vtedy povedal: „Mali ste vidieť jeho reakciu. Tri mesiace mi nedvíhal telefón, s Gallianim nekomunikoval rok a pol. V deň, keď ho mali predstaviť v Paríži, musel som letieť do Štokholmu a posadiť ho do súkromného lietadla.“

Nechcel sklamať Mourinha

Švédsky expressen.se zverejnil aj pasáž, kde Ibrahimovič píše o príčine odchodu z Manchestru United. Do Anglicka prestúpil v lete 2016. V čase príchodu mal už 34 rokov. Napriek tomu vyvrátil pochybnosti kritikov a v prvej sezóne nastrieľal úctyhodných 28 gólov. Na konci sezóny si však vážne poranil koleno a nedokázal sa vrátiť v požadovanej forme. Ibrahimovič v knihe píše o úprimných slovách, ktoré po nepresvedčivých výkonoch po návrate adresoval trénerovi United Josému Mourinhovi: „Pokiaľ chceš, aby som hral, budem. No nechcem ťa sklamať. Nedokážem ti dať to, čo zvyčajne.“ Ibrahimovič predtým s Mourinhom spolupracovali v Interi. Švéd po siedmich zápasoch a len jednom gól v marci tohto roka po nedokončenej druhej sezóne odišiel z United do Los Angeles Galaxy.

Ibrahimovič Mourinhovi: „Pokiaľ chceš, aby som hral, budem. No nechcem ťa sklamať. Nedokážem ti dať to, čo zvyčajne.“ (twitter)

V knihe sa objavujú aj úryvky od spomínaného Mina Raiolu. Jeden už zverejnili a hovorí o najväčšom rozpore s Ibrahimovičom. „Bolo to, keď chcel zrušiť zmluvu s Manchestrom United. Podpísali sme predĺženie na ďalší rok, no rozmyslel si to. Chcel skončiť na vrchole, ja som to odmietol. Už vtedy chcel ísť do Los Angeles, avšak do FC, nie do Galaxy. Povedal som mu, nech strávi ešte jeden rok v United a potom urobím, čo bude chcieť. A potom prišlo to zranenie,“ uvádza Raiola, ktorého nezaujímajú výkony Ibrahimoviča v LA: „Mohol som letieť na jeho prvý zápas, no na poslednú chvíľu som cúvol. Nepotrebujem ho vidieť hrať v USA. Stačí mi vedieť, že je šťastný, čo je. Toto robí pre rodinu. Plní starý sľub partnerke Helene, že sa raz presťahujú do LA, ktoré ona miluje.“

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk