ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bývalý prezident Barcelony: Obed a víno nás stáli Ronalda
zdroj: Ronaldo. (twitter)

Bývalý prezident Barcelony: Obed a víno nás stáli Ronalda

Obrovský potenciál prejavoval už ako tínedžer. Najskôr doma v Cruzeire, neskôr v holandskom PSV. Do Barcelony prišiel v lete 1996 ako vtedy najdrahší futbalista histórie. Mladučký Ronaldo naplnil všetky očakávania. A ešte ich prevýšil. V 49 zápasoch nasúkal 47 gólov. Pre Barcu vystrieľal Copa del Rey i Pohár víťazov pohárov. Mohla to byť kúpa storočia a Brazílčan sa mohol pridať k legendám katalánskeho veľkoklubu. Avšak, pre jeden pridlhý obed strávil na Camp Nou iba jednu sezónu.

Kontrakt ležiaci pred Ronaldom pripravený na podpis

Samotný Ronaldo chcel v Barcelone pokračovať. „Bol v klube šťastný a chcel predĺžiť zmluvu,“ tvrdil pre portál goal.com v tom čase viceprezident klubu a neskôr jeho prezident Joan Gaspart. „Dokonca sme už mali vyplnený kontrakt ležiaci pred Ronaldom a dvoma jeho agentmi,“ vyobrazuje scénu Gaspart a dostáva sa k nepochopiteľnému kroku zástupcov katalánskeho klubu: „Boli tri hodiny popoludní, rozhodli sme sa ísť von najesť a osláviť predĺženie spolupráce s Ronaldom. S tým, že potom sa vrátime do kancelárie a podpíšeme dohodu, ktorú sme práve dosiahli.“ Prítomní urobili rozhodnutie, ktoré zmenilo futbalovú históriu.

zdroj: 34 gólov Ronalda v jedinej sezóne v Barcelone.

„Pripili sme si vínkom, aby sme oslávili dohodu,“ pokračuje v opise udalostí Gaspart. „Bola to chyba, pretože keby sme sa nešli von najesť a podpísali by sme zmluvu v rovnakom čase, v akom sme dosiahli dohodu, Ronaldo by zostal v Barcelone,“ priznáva Gaspart a spomenie si: „Jeden z Ronaldových agentov odišiel na polhodinu von, aby prijal telefonický hovor...“ Ako sa neskôr ukázalo, na druhej linke bol vtedajší prezident Interu Miláno Massimo Moratti. „V tom momente sme absencii Ronaldovho agenta nevenovali pozornosť. Vrátil sa, ospravedlnil sa a pripil si s nami. Keď sme sa vrátili do kancelárie podpísať zmluvu, obaja agenti sa začali vykrúcať. Povedali Ronaldovi, aby šiel domov, že ho zavolajú na podpis. Tvrdili, že chcú i naďalej podpísať, no chcú prerokovať prakticky celú zmluvu. Snažili sa vylepšiť finančné podmienky. Snažili sa zničiť rokovania,“ pozerá sa späť do roku 1997 Gaspart.

Ronaldo sa mi v slzách ospravedlnil

Pôvodná zmluva šla do koša, začalo sa jednať odznova. „Keď sme úspešne prerokovali päť bodov zmluvy, našli si šiesty. Keď sme vyriešili aj ten, objavili siedmy,“ vyobrazuje Gaspart a prichádza s prekvapivým výsledkom: „Ronaldo mi so slzami v očiach povedal, že ho to mrzí, no agenti majú pre neho oveľa lepšiu ponuku než je naša. A že bude pre všetky strany najlepšie, keď pôjde do iného klubu, kde zarobí omnoho viac peňazí.“ Inter Miláno hneď na druhý deň aktivoval výkupnú klauzulu za Ronalda v hodnote 27 miliónov dolárov. Stal sa druhým hráčom po Maradonovi, ktorý dvakrát zlomil prestupový rekord.

Barcelona sa svojho streleckého esa nechcela vzdať bez boja. „S prestupom sme nesúhlasili. Šiel som do sídla FIFA v Zürichu vyplniť sťažnosť proti Interu. Zasadol arbitrážny súd. Neriešilo sa, či Ronaldo pôjde do Interu, no koľko za neho dostaneme,“ spomína pre goal.com vtedajší viceprezident Barcelony. Klub vysúdil od Interu nejaké drobné navyše, no Gaspart Morattimu nikdy neodpustil: „Povedal som mu, že to, čo urobil, nebolo správne. Vedel, že rokujeme a že sme dosiahli dohodu. Vždy popieral, že o tom vedel, no to je lož. Zakaždým, keď ho vidím, pripomínam mu, že Ronaldo nechcel ísť do Interu. Boli to jeho agenti, ktorí ho presvedčili kvôli peniazom.“

Ronaldo je srdcom Barcelončan


Ronaldo už nikdy v kariére nezažil tak gólovú sezónu ako v Barcelone. V posledných troch ročníkoch v Interi odohral už len 24 zápasov a strelil 10 gólov. Ničili ho zranenia, kvôli ktorým vynechal celú sezónu 2000/01. Keď Brazílii v lete 2002 vystrieľal piaty titul majstrov sveta, rozhodoval sa, či prestúpiť do Barcelony alebo Realu Madrid. Gaspert bol už v tom čase prezident katalánskeho giganta: „Povedal mi, že pokiaľ by sme finančne vyrovnali ponuku Realu Madrid, vybral by si Barcelonu. Ponúkli mu však obrovský plat a nemohli sme toľko investovať do hráča, ktorý nás takýmto spôsobom opustil. Srdce Ronalda je však viac barcelonské než madridské, pretože na čas u nás má krajšie spomienky.“

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk