ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Pjanič o úteku pred vojnou. Keby sa nerozplakal...
zdroj: Miralem Pjanič. (juventus.com)

Pjanič o úteku pred vojnou. Keby sa nerozplakal...

Miralem Pjanič je jeden z najlepších tvorcov hry v modernom futbale. V turínskom Juventuse prevzal pomyselnú dirigentskú paličku po majstrovi Pirlovi, bosniansky virtuóz si vyslúžil prezývku Il Pianista. Po dvoch majstrovských tituloch túži už aj po boku Cristiana Ronalda priviesť „starú dámu“ k európskej korune v Lige majstrov. Rodák z bosnianskej Tuzly sa nachádza v najlepšom futbalovom veku. Má 28 rokov. Narodil sa teda rok pred vypuknutím občianskej vojny vo vtedajšej Juhoslávii.

Potom som začal plakať

Miralemov otec Fahrudin bol taktiež futbalista. Ako hráč treťoligovej Driny Zvornik cestoval po krajine a vnímal vznikajúce sociálne i politické napätie v Juhoslávii. Po narodení syna sa s manželkou rozhodli opustiť krajinu. Pomoc našli u priateľov v Luxembursku. Spojili ho s miestnym poloprofesionálnym klubom Schifflange, ktorý Fahrudinovi okrem zmluvy na polovičný úväzok ponúkol pomoc pri hľadaní práce. Fahrudin potreboval, aby ho Zvornik uvoľnil a pripravil potrebnú dokumentáciu. Klubový sekretár však dvakrát odmietol.

Pjanič má na konte 83 zápasov za Bosnu a Hercegovinu, krajinu reprezentoval na MS 2014. (twitter)

Za sekretárom sa rozhodla ísť i Fahrudinova žena Fatima. „Moja mama veľmi túžila, aby sme odišli. Klub nám žiadosť o odchod napriek tomu zamietol aj do tretice,“ spomína pre The Guardian Miralem Pjanič, ktorého mama vtedy niesla na rukách: „Potom som začal plakať. To sekretára rozčúlilo natoľko, že konečne povedal: ,V poriadku. No urobím to len pre vaše malé dieťa.´“ Miralem mal vtedy len rok, no príbeh sa stal v rodine legendou. Jeho slzy umožnili rodine žiť v bezpečí v Luxembursku, kým stovky Bosniakov umierali vo Zvorniku.

Začali od nuly

Miralemovi rodičia odišli na západ, keď mali 20 a 22 rokov. Neovládali jazyk, sťahovali sa s dvoma kuframi. „Začali od nuly, dokázali založiť milujúcu rodinu. Aj po 27 rokoch tam stále žijú spolu s mojou sestrou a bratom. Je to nádherná vec. Moji rodičia sú pre mňa príklad, čo sa dá dosiahnuť napriek tomu, že na začiatku nemáte nič,“ približuje pre The Guardian Miralem Pjanič. Jeho otec pracoval cez deň, mama v noci, aby bol s chlapcom vždy aspoň jeden z rodičov.

zdroj: Miralem Pjanič s rodičmi.

Miralem chodieval s otcom na tréningy, pomáhal mu baliť výstroj. Bolo to pre neho privilégium: „Oco bol stredopoliar ako ja a bol tiež dobrý. Vedel hrať, no nemal podmienky, aby rástol a spravil úžasnú kariéru. Jeho hlavným cieľom bolo opustiť krajinu, kde bola jeho rodina v nebezpečí. Futbal pre neho už viac nebol najdôležitejšou vecou.“

Najnovšie z klubu: Juventus

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk