ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hapal ešte nedávno cítil pachuť: Slovensko chcem dostať na šampionát
zdroj: Pavel Hapal a Ján Kováčik. (futbalsfz.sk)

Hapal ešte nedávno cítil pachuť: Slovensko chcem dostať na šampionát

„Som veľmi sklamaný. Ako všetci. To, čo predviedli Nemci a Taliani, bola jedna obrovská hanba,“ hovoril tréner Pavel Hapal po nešťastnom vypadnutí po skupinovej fáze ME 2017. So slovenskou „dvadsaťjednotkou“ im nestačili ani víťazstvá nad Poľskom a Švédskom. V citácii spomenuté krajiny „odchodili“ výsledok, ktorý zaručil postup obom. Hapal vtedy cítil, že s generáciou okolo Škriniara či Lobotku mohol dosiahnuť ešte prenikavejší úspech. Český kormidelník teraz dostáva druhú príležitosť. Tentoraz už ako tréner seniorskej reprezentácie.

Nerozhodoval som sa

Na lavičke Slovenska v pondelok nahradil Jána Kozáka. Skúsený kormidelník pred týždňom rezignoval po incidente, keď sedem reprezentantov po stretnutí Ligy národov proti Česku (1:2) namiesto regenerácie porušilo životosprávu. Reprezentáciu po prevalení kauzy a odchode Kozáka viedol v prípravnom stretnutí proti Švédsku asistent Štefan Tarkovič. Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik kontaktoval Hapala až po zápase na severe Európy.

„Prakticky vôbec som sa nerozhodoval. Trénovať akékoľvek národné mužstvo, zvlášť Slovensko, je pre mňa pocta, veď som sa narodil v Československu,“ hovoril pre web SFZ o jednoduchosti voľby Pavel Hapal: „V prvom rade musím povedať, že je pre mňa veľká česť viesť slovenské národné mužstvo. Nepodarí sa to každému. Možno zavážilo aj to, že som na Slovensku dlhodobo pracoval a mal som aj dobré výsledky s tímom do 21 rokov. Vážim si túto možnosť, je to pre mňa veľmi zaväzujúce.“ Hapal na Slovensku viedol Nitru, Senicu, najväčšie úspechy dosiahol v Žiline. Získal s ňou ligový titul, šošonov priviedol do skupiny Ligy majstrov.

Vraciam sa domov

Slovenská „dvadsaťjednotka“ v kvalifikácii na ME 2017 nechala za sebou Cyprus, Bielorusko, Turecko a Holandsko. Podľahla len v prvom dueli v Bielorusku. Nasledovala šnúra bez prehry, ktorej koniec až na kontinentálnych majstrovstvách uťalo Anglicko. Kostru mužstva tvorili už členovia seniorského tímu Škriniar, Lobotka, Rusnák, Šatka či Mazáň. „Verím, že sa veľmi rýchlo zžijem s hráčmi v mužstve. Je v ňom veľa chalanov, ktorých som trénoval,“ hovorí Hapal, ktorý si stanovil dva ciele: „Prvé dva zápasy sú v Lige národov (Slovensko je po dvoch dueloch bez bodu). Chceme v nich uspieť a nevypadnúť do nižšieho koša. Následne sa budeme chcieť dobre pripraviť na kvalifikáciu ME 2020 a postúpiť na šampionát.“

Hráči oslavujú Hapala po postupe na ME 2017. (tasr)

Hapal pre zväzový web potvrdil, že spolupracovať bude opäť so svojím dlhoročným asistentom Otom Brunegrafom. Ten krátkodobo prevzal slovenský tím do 21 rokov, keď Hapal po troch prehrách v rade v kvalifikácii na ME 2019 (2x Španielsko a doma Island) prijal ponuku viesť Spartu Praha. Štyridsaťdeväťročný rodák z mesta Kroměříž vydržal na lavičke „rudých“ 143 dní s bilanciou 6-5-2: „Bolo to krátke pôsobenie a nie je to tak dávno, čo som tam skončil. Cítil som pachuť, keďže som nemal veľa priestoru. Rozhodnutie o mojom konci v klube som však prijal, taký je futbalový život.“ Bývalý kouč Opavy, Zlínu, Ostravy, Mladej Boleslavi či poľského Lubinu sa už teší na návrat do práce v známom prostredí: „Vraciam sa prakticky domov. Na SFZ som strávil takmer tri roky a poznal som na ňom skoro všetkých ľudí.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Liga národov

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk