ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hapalove deti: Vytlačia mladíci reprezentačné stálice?
zdroj: TASR

Hapalove deti: Vytlačia mladíci reprezentačné stálice?

Od roku 2015 do konca roku 2017 sedel tréner Pavel Hapal na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov, následne na polroka zmenil pôsobisko za Spartu Praha, kde viedol len jedného Slováka, stopéra Lukáša Štetinu. Zaujímavejšie však bude sledovať, koľko hráčov z jeho éry v dvadsaťjednotke sa podarí dostať do seniorského výberu.

Štyridsaťdeväťročný český kormidelník viedol slovenských sokolíkov tri roky, počas nich odohral 28 zápasov s vynikajúcou bilanciou, zaznamenal 19 víťazstiev, 4 remízy (z ktorej jedna skončila víťazstvom po predĺžení) a 5 prehier s pozitívnym skóre 60:33. Doterajší kormidelník Ján Kozák st. na svojej legendárnej tlačovej konferencii po rezignácii na poste hlavného trénera spomenul okrem iného aj fakt, že okrem Jána Ďuricu avizovali túžbu ukončiť reprezentačnú kariéru aj ďalší futbalisti. Pozreli sme sa na zoznam adeptov, ktorých svojho času viedol tréner Hapal pri mládeži a dnes by mohli byť možnými alternatívami aj pre seniorský výber.

Marek Rodák (Slovensko)
Rodák z Košíc už absolvoval zraz so seniormi, v bráne však nestál. (foto: TASR)

Brankári

V súčasnosti je jasnou jednotkou tímu Martin Dúbravka, ktorý definitívne zamieril zo Sparty do anglického Newcastle United tesne po príchode trénera Hapala. Napriek porušeniu životosprávy na poslednom zraze chytal aj zápas vo Švédsku a okrem finančnej pokuty zrejme nebude mať iný postih. Na poslednom zraze mu boli konkurenciou Michal Šulla, brankárska dvojka Slovana Bratislava, spolu s Adamom Jakubechom, už brankárska dvojka francúzskeho OSC Lille. Na antibiotikách totiž zostal čoskoro 35-ročný Matúš Kozáčik.

Je možné, že príchodom trénera Hapala sa brankárska trojica pozmení, na ‚čakačke‘ je totiž dlhodobo prehliadaný 33-ročný Dušan Kuciak, donedávna jednotka Lechie Gdaňsk, či 28-ročná opora Levski Sofia Martin Polaček. Nie je však vylúčené, že sa tréner Hapal rozhodne do brankárskej trojice dosadiť perspektívneho brankára z dvadsaťjednotky. Počas 28 zápasov doprial možnosť piatim brankárom, z toho Michalovčan Kira a spomínaný Jakubech odohrali jeden zápas, kedysi brankár Myjavy a dnes dvojka Dukly Praha Hruška dva.

Drvivú väčšinu zápasov si podelili Adrián Chovan a Marek Rodák. Prvý menovaný nazbieral pod trénerom Hapalom pätnásť štartov, vrátane všetkých troch duelov na majstrovstvách Európy roku 2017, dnes však sedí na lavičke v Zlatých Moravciach za skúseným gólmanom Martinom Krnáčom. Druhý menovaný odchytal za Hapala desať duelov, absolvoval svoj posledný kvalifikačný cyklus v rámci vekovej kategórie a ako brankárska jednotka druholigového anglického Rotherhamu si miesto v národnom tíme jednoznačne pýta.

Pavel Hapal, Milan Skriniar
Pavel Hapal sa teší s kapitánom Milanom Škriniarom po zápase kvalifikácie ME proti Bielorusku. (foto: TASR)

Obrancovia

Ak sa vrátime k dnes už legendárnej tlačovej konferencii odchádzajúceho trénera Kozáka a informácií o tom, že viacerí reprezentanti mali chcieť kariéru ukončiť, defenzíva je v tomto smere najcitlivejšia. V súčasnosti totiž figurujú v užšej nominácii šiesti hráči nad 30 rokov, z toho až polovica z nich figuruje v základnej zostave v obrane - krajní beci Peter Pekarík a Tomáš Hubočan, najstarším hráčom je stopér a kapitán Martin Škrtel. Hoci všetci traja pravidelne dosahujú stabilné výkony v reprezentácii, skôr či neskôr bude úlohou nového kouča nájsť náhrady či alternatívy.

Jesenné reprezentačné zrazy ukázali nutnosť hľadania náhrady na pravý kraj defenzívy. So zranením od leta laboruje Peter Pekarík a opäť sa zranil aj pri svojom návrate proti Česku. Kozák skúšal na pravej strane Šatku či Saba, ani pre jedného to však nie je typický post. Hapal v dvadsaťjednotke využíval predovšetkým dvoch futbalistov - Juraja Chvátala a Martina Valjenta. Prvý menovaný sa objavoval v zostave spočiatku, v súčasnosti len sedí na lavičke v Sigme Olomouc. Valjent bol kľúčovou postavou dvadsaťjednotky v dvoch dueloch na európskom šampionáte a vsietil i gól Poliakom, dnes pravidelne hráva ako stopér v druhej španielskej lige za Mallorcu, tréner Kozák ho však na posledný zraz z neznámych príčin nezavolal. Uvidíme či jeden z nich sa do reprezentácie prebojuje skôr ako Trnavčan Andrej Kadlec, ktorý v drese úradujúceho majstra ukazuje zrejme najlepšiu formu, pod Hapalom však nikdy nenastúpil.

Na ľavom kraji defenzívnej formácie už dlhodobo nastupuje Tomáš Hubočan, ten však nie je ani typický krajný bek a ani nehráva za Olympique Marseille. Pre obe veci je verejnosťou kritizovaný. Preto bude zrejme aj nový tréner Hapal čeliť tlaku nájsť naľavo adekvátnu náhradu, ľahké to však rozhodne mať nebude. V čase jeho pôsobenia totiž dostal len niekoľkokrát príležitosť Dávid Hancko, ktorý aktuálne iba bojuje o miesto v talianskej Fiorentine. Najčastejšie sa v zostave dvadsaťjednotky, rovnako má i plnú minutáž na EURO v Poľsku, objavoval Róbert Mazáň, ktorý po prestupe do španielskej La ligy iba vysedáva na lavičke Celty Vigo a nepomohol mu ani letný odchod konkurencie zo základnej jedenástky.

Stopérsky post v súčasnosti Hapal riešiť nepotrebuje, Škrtel v 100. i 101. štarte v národnom drese predviedol odhodlanie a výborné výkony, pre mladého Škriniara je výborným učiteľom. Na lavičke už čaká ako náhrada Šatka, jeden z hráčov z Hapalovej garnitúry, ktorého rodák z Kroměříža viackrát využil aj na krajoch formácie. Ak by sa rozhodol povolať i ďalších hráčov do stredu obrany, najčastejšie - až pätnásťkrát - sa v zostave objavil Branislav Niňaj, hráč holandského klubu Sittard, za ktorý cez víkend dokonca skóroval. Okrem nich si pod Hapalom zahral už v roku 2015 aj Denis Vavro, hráč základu FC Kodaň, naposledy dokonca kapitán dvadsaťjednotky.

Slovensko do 21 rokov (Hapal, Lobotka)
Stanislav Lobotka bol kľúčovou postavou aj na európskom šampionáte. (foto: TASR)

Stred poľa

Ak by sme pokračovali v menovaní hráčov nad tridsať rokov, zo stredu poľa sú to aktuálne 31-roční Marek Hamšík a Juraj Kucka. Zatiaľčo prvý sa rozhodne o svoj post báť nemusí, aj keď v Neapole nedostáva tak veľký priestor ako kedysi, stále patrí k hlavným pilierom našej zostavy, hoci ho z postu postupne vytláča vo forme hrajúci Ondrej Duda. Ten je síce mladý, od roku 2014 však za dvadsaťjednotku nehral a pod českým koučom teda nenastúpil. Ak by chcel Hapal siahnuť hlbšie do klobúčika mladých futbalistov, môže z neho vytiahnuť aj mená, ktoré sám trénoval ako Matúš Bero, Martin Chrien či László Bénes, po prípade i Jakub Hromada alebo Miroslav Káčer. Ťažšie to bude mať najmä Kucka, ktorý za čias trénera Kozáka nastupoval pravidelne, naposledy dokonca na pravom kraji stredu poľa. Na klubovej úrovni pritom nehráva v tureckom Trabzonspore pravidelne a tiež patrí medzi hráčov, ktorých niektorí odborníci a fanúšikovia postupne odpisujú ako presluhujúceho.

Zo spomínanej pätice futbalistov sa bližšie k A-tímu reprezentácie dostal len Bero, ktorý aktuálne hráva pravidelne holandskú Eredivisie za Vitesse, po boku napríklad Martina Ødegaarda. Chrien bol síce považovaný za veľký talent slovenského futbalu, po prestupe do portugalského veľkoklubu Benfica Lisabon však prestal hrávať, aktuálne je na hosťovaní v menšom klube Santa Clara, kde hráva iba sporadicky. Bénes po prestupe do nemeckého Mönchengladbachu ako najdrahší ligový hráč histórie vinou viacero zranení v súčasnosti nepatrí do užšej nominácie svojho tímu. Hromada je hráčom Slavie, od leta je však na maródke, meno Káčera sa síce skloňovalo počas letného prestupového obdobia, naďalej je však hráčom Žiliny.

Oveľa zaujímavejšie bude sledovať ako tréner Hapal poskladá kraje zálohy. Ostatné obdobie si pýta nomináciu Miroslav Stoch zo Slavie Praha, ten si však po konflikte s Kozákom zavrel dvere do reprezentácie aj u súčasného prezidenta Kováčika. Ten v roku 2016 povedal, že ak by ho aj tréner povolal, on sám nomináciu nepodpíše. V súčasnosti sa na krajoch objavujú Róbert Mak a Vladimír Weiss, prvý však musí, a zatiaľ sa mu to úspešne darí, bojovať s legionárskymi obmedzeniami v Rusku, druhý dlhodobo pôsobí v exotickom Katare, teda mimo popredných európskych súťaží. Aj preto možno Hapal siahne po novom mene, ktorým by mohol byť Albert Rusnák - ten cestuje do reprezentácie pravidelne z Ameriky, kde patrí medzi top futbalistov, pri poslednom repre zápase proti Švédsku dokonca vsietil nádherný gól. 

Pavel Hapal, Adam Zreľák, Miroslav Konig, Denis Vavro
Hapal v objatí s Adamom Zreľákompo zápase proti Švédsku na ME 2017 v Lubline. (TASR)

Útočníci

Poslednou kolónkou sú útočníci, kde dlhodobo pôsobí druhý najstarší člen Adam Nemec, ten už avizoval svoju poslednú kvalifikáciu pri mužstve slovenskej reprezentácie. Tréner Kozák naňho dlhodobo staval. Už pri poslednom zraze dostal za konkurenciu Samuela Mráza, ktorý veľa odohral už v dvadsaťjednotke, aktuálne ale nehráva v talianskom Empoli. Ak zájdeme viac do minulosti, nájdeme v mnohých zostavách trénera Hapala aj hráča typologicky mimoriadne podobného Nemcovi - Pavol Šafranko. Momentálne útočník druholigového škótskeho tímu Dundee United skóroval z posledných piatich ligových duelov v štyroch, v nomináciách však chýbal rovnako ako Adam Zreľák, toho ale v bundesligovom Norimbergu vyradilo na dlhšiu dobu zranenie. Pod Hapalom sa stal svojho času kapitánom dvadsaťjednotky.

Hapalove deti vhodné pre seniorskú reprezentáciu:

Brankár: Marek Rodák
Obrancovia: Martin Valjent, Denis Vavro, Branislav Niňaj, Milan Škriniar, Ľubomír Šatka, Dávid Hancko, Róbert Mazáň
Stredopoliari: Albert Rusnák, Stanislav Lobotka, Matúš Bero, László Bénes
Útočníci: Samuel Mráz, Adam Zreľák, Pavol Šafranko

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk