ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kozáka nahradí na lavičke národného tímu Pavel Hapal
zdroj: TASR

Kozáka nahradí na lavičke národného tímu Pavel Hapal

Slovenská reprezentácia už pozná meno nového trénera. Jána Kozáka, ktorý sa pred týždňom vzdal svojej funkcie, nahradí na lavičke prvý zahraničný kouč v histórii - Čech Pavel Hapal. Slovenský futbalový zväz (SFZ) ho oficiálne ako kouča národného tímu predstaví na stredajšej tlačovej konferencii vo svojom sídle.

V pondelok zasadal mimoriadny výkonný výbor, ktorý schválil za trénera A-mužstva slovenskej reprezentácie Pavla Hapala. „Zúčastnilo sa 10 členov, deviati hlasovali za, jeden sa zdržal hlasovania,“ prezradil prezident SFZ Ján Kováčik, ktorý na mimoriadnom brífingu priznal, že v hre boli aj iní kandidáti, no pri pondelkovom hlasovaní na VV bola reč už len o Hapalovi.

Štyridsaťdeväťročný rodák z Kroměříža ešte so SFZ zmluvu nepodpísal. „S viceprezidentom pre štátne reprezentácie Karolom Belaníkom sme dostali mandát na rokovanie o podmienkach zmluvy. Samozrejme, keď som sa s pánom Hapalom rozprával o tom, či má záujem o túto prácu, tak sme sa okrajovo dotkli aj podmienok zmluvy, ktoré ešte bude potrebné doladiť. Zároveň sme dostali mandát na rokovanie s trénerom Hapalom o zložení realizačného tímu,“ priblížil prvý muž slovenského futbalu, ktorý dnes nevedel odpovedať na otázku, či doterajší Kozákov asistent Štefan Tarkovič zotrvá v realizačnom tíme. Jeho vytvorenie totiž bude plne v kompetencii Pavla Hapala.

Ján Kováčik
Ján Kováčik v pondelok na mimoriadnom brífingu prezradil meno nového trénera slovenskej reprezentácie. Pavla Hapala oficiálne predstavia v stredu 24. októbra v sídle SFZ (foto: TASR)

Český lodivod na Slovensku pôsobil na klubovej scéne i na reprezentačnej úrovni, keď tri roky viedol národný tím do 21 rokov. Úspešne si počínal tiež na lavičke Žiliny. Naposledy bol trénerom pražskej Sparty, kde však po necelých piatich mesiacoch, presne v deň svojich 49. narodenín, skončil. „Jeho pôsobenie pri reprezentácii do 21 rokov bolo tým hlavným ukazovateľom. Trojročná spolupráca sa ukázala byť výsledkovo veľmi úspešná. Dôležité sú aj ostatné kvality a vlastnosti pána trénera Hapala, o ktorých budeme bližšie hovoriť pri stredajšom oficiálnom predstavení,“ dodal Kováčik s tým, že dĺžka kontraktu nového trénera bude na jeden kvalifikačný cyklus. „V prípade postupu na majstrovstvá Európy a úspešného účinkovania na turnaji budeme môcť využiť opciu na ďalší kvalifikačný cyklus a cyklus Ligy národov,“ uzavrel prezident SFZ.

Premiéru na lavičke slovenskej reprezentácie by mal Hapal absolvovať v novembri počas dvoch zápasov Ligy národov. Slováci sa v Trnave predstavia proti Ukrajine a v Prahe proti Česku.

zdroj: Facebook/SFZ

Pavel Hapal (ČR):
narodenie: 27. júla 1969 (49 rokov), Kroměříž
klubová kariéra: Sigma Olomouc (1986 - 1988, 1990 - 1992, 1998 - 1999, 2000 - 2001), Dukla Praha (1988 - 1990), Bayer Leverkusen (1992 - 1995), CD Tenerife (1995 - 1998, 1999), Sparta Praha (2000), SK České Budějovice (2002), Tatran Jakubčovice (2002)
reprezentačná kariéra: Československo (21 štartov/1 gól), Česko (10/0)
trénerská kariéra: SFC Opava (2003 - 2004), FC Zlín (2004 - 2005), Baník Ostrava (2005 - 2006), FC Nitra (2007 - 2008), FK Mladá Boleslav (2008 - 2009), MŠK Žilina (2009 - 2011), Zaglebie Lubin (2011 - 2013), FK Senica (2014), SR 21 (2015 - 2018), Sparta Praha (2018)
najväčšie trénerské úspechy: majster SR 2009/2010 s MŠK Žilina, postup do skupinovej fázy Ligy majstrov 2010/2011 s MŠK Žilina, 5. miesto na ME 2017 so SR 21

Prehľad hlavných trénerov SR:
Jozef Vengloš (od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995)
Jozef Jankech (4. júla 1995 – 23. októbra 1998)
Dušan Galis (1. januára 1999 – 23. februára 1999)
Jozef Adamec (26. februára 1999 – 30. novembra 2001)
Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 – 31. decembra 2003)
Dušan Galis (1. januára 2004 – 12. októbra 2006)
Ján Kocian (2. novembra 2006 – 30. júna 2008)
Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 – 31. januára 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 – 13. júna 2013)
Ján Kozák st. (2. júla 2013 – 14. októbra 2018)
Pavel Hapal (október 2018 - ?)

dočasne viedli SR: Dušan Radolský (od 23. októbra 1998 do 10. novembra 1998), Anton Dragúň (17. novembra 1999 – 25. novembra 1999), Michal Hipp (29. februára 2012), Štefan Tarkovič (15. október 2018 - 17. október 2018)

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Liga národov

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk