ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ako nováčik z Kaiserslauternu pred dvadsiatimi rokmi šokoval celú Bundesligu
zdroj: twitter.com

Ako nováčik z Kaiserslauternu pred dvadsiatimi rokmi šokoval celú Bundesligu

Nemecká Bundesliga je v súčasnosti dlhodobo pomerne jednoznačnou záležitosťou Bayernu Mníchov, ktorý sa stal majstrom šesťkrát za sebou. Sem tam Bavorov predbehne ich najväčší rival z Dortmundu. V roku 1998 však vystúpil na nemecký futbalový trón 1. FC Kaiserslautern, ktorý sezónu predtým hral len druhú najvyššiu ligu. Tím z juhozápadného Nemecka sa stal vôbec prvým nováčikom v histórii Bundesligy, ktorý v prvej sezóne v najvyššej súťaži získal majstrovský titul. Ako sa mu to podarilo?

Grécka reprezentácia vedela, prečo si v roku 2001 vybrala za trénera Otta Rehhagela. Ten mal totiž na svedomí jedno z najväčších, ak nie najväčšie, prekvapení v dejinách nemeckého futbalu. V roku 1997 sa mu s 1. FC Kaiserslautern podarilo postúpiť do Bundesligy. A to zďaleka nebolo všetko. 

Skúsený nemecký tréner angažoval pred začiatkom sezóny švajčiarskeho reprezentanta Ciriaca Sforzu, Mariana Hristova, Andreasa Bucka a vtedy mladého Michaela Ballacka. Nováčik mal ostrý štart, už v prvom kole cestoval do Mníchova, kde sa stretol s obhajcom titulu, Bayernom. Bavori však ostali zaskočení, keď desať minút pred koncom inkasovali jediný gól zápasu. Aj pre Rehhagela to bola jedinečná výhra, pretože v roku 1996 ho z pozície hlavného trénera vyhodili práve v Bayerne.

zdroj: youtube.com

Na čele Bundesligy sa usadili po štvrtom kole a už ich odtiaľ nikto nezosadil. Z 34 zápasov Rehhagelovci vyhrali 19, remizovali jedenásťkrát a trpkú príchuť prehry pocítili len v štyroch prípadoch.

Skvelý Rehhagel

Rehhagel poskladal vyvážený tím zložený tak zo skúsených, ako aj mladých perspektívnych hráčov. V zadných radoch boli oporami brankár Andreas Reinke, či český obranca Miroslav Kadlec alebo Dán Michael Schjönberg. Streleckým lídrom tímu bol Olaf Marshall, ktorý v 24 dueloch nastrieľal obdivuhodných 21 gólov. Zdatne mu sekundoval vtedajší český reprezentant Pavel Kuka s jedenástimi gólmi. 

„Každý bol šéfom bez toho, aby bol panovačný. Boli sme tímom zloženým z hviezd, ktoré zostali pri zemi, nikto sa nesprával ako superhviezda. Výsledkom bol neuveriteľný šok pre nemecký futbal,"
spomína si zarytý fanúšik Andreas Wagner pre skysports.com.

zdroj: youtube.com

Najlepší strelec tímu Marshall prízvukoval dôležitosť trénera Rehhagela pri tomto obrovskom úspechu. "Otto nám dal na ihrisku slobodu. Povedal nám rozostavenie a zvyšok už závisel od nás. V obrane vypomáhal každý, dokonca aj útočníci. Otto mal neskutočný cit pre to, ako vybudovať tím," povedal pre uefa.com.

Trpký koniec


Nanešťastie, tento nečakaný triumf neznamenal začiatok novej éry pre 80-tisícový Kaiserslautern. Ešte v roku 1999 tento tím na piatom mieste, ale postupne sa objavili vnútorné problémy v klube. Došlo k internému konfliktu medzi vedením a trénerom Rehhagelom, ktoré sa skončili ohováraním jeho osoby, v dôsledku čoho nemecký lodivod v roku 2000 Kaiserslautern opustil. Okrem toho mal klub finančné problémy a ocitol sa na pokraji bankrotu. V roku 2006 z najvyššej súťaže zostúpil.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Kaiserslautern

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk