ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ján Kozák o slovenskom futbale: Natrieme zväz na žlto-zelenú farbu?
zdroj: TASR

Ján Kozák o slovenskom futbale: Natrieme zväz na žlto-zelenú farbu?

Odchádzajúci reprezentačný kormidelník Ján Kozák starší sa na svojej štvrtkovej tlačovej konferencii vyjadril na margo viacerých problémov v slovenskom futbale. Počas svojho úprimného vyjadrenia svojich názorov otvoril aj tému zväčšujúceho sa vplyvu zo strany vedenia MŠK Žilina na pôde zväzu a pri reprezentačných výberoch.

„Chodievam po Slovensku, počúvam rôzne názory a stále intenzívnejšie počúvam, že treba zväz premaľovať na žlto-zelenú farbu,“ otvoril dosluhujúci kormidelník vážnu tému zvnútra zväzu. Aj keď na Štadióne pod Dubňom vyrástlo v posledných rokoch niekoľko fantastických futbalistov a na lavičkách sedelo viacero úspešných koučov, vrátane mien zo súčasnej reprezentácie ako sú Dúbravka, Pekarík, Hubočan, Škriniar, tréner Tarkovič a ďalší, súčasné smerovanie klubu sa Kozákovi nepozdáva. „V Žiline sa dali na cestu biznisu, vychovávajú hráčov a následne predávajú. Je im však jedno kam. Prečo sa ale nestarajú o to, aby ich predali do klubov, kde by hrali? Mal som predstavu, že keď Hubočan nebude hrať v Marseille, Hancko hrať bude. No Hancko nehrá vo Fiorentine, Mráz nehrá v Empoli, Mazáň nehrá v Španielsku, Špalek nehrá ani v Serii B. A mne hovoria, aby som ich nominoval do reprezentácie a pomohol im, aby sa v klube presadili?“ pýtal sa rozčarovaný Kozák, ktorý vzápätí pripomenul, že ani hviezdny Milan Škriniar svojho času nehrával v Sampdorii Janov, až kým neprišiel európsky šampionát vo Francúzsku. 

„Vzal som ho na sústredenie do Rakúska, rovnako ako Bera, Zreľáka i ďalších talentovaných chlapcov, aby ovoňali atmosféru veľkého futbalu. Zaujal ma svojou kvalitou natoľko, že som cítil, že mužstvu môže pomôcť. Vravel mi, že uvažuje nad hosťovaním, keďže v Janove sa často nezmestil ani len do 22-členného kádra, na tréningu zažíval veci, ktoré futbalista len ťažko znáša. Postavil som ho na časť zápasu s Anglickom, odohral celý duel proti Nemecku a pozrite sa, kam ho reprezentácia dostala. Nešiel na hosťovanie, ale do základnej zostavy Sampdorie a po roku bol v Miláne,“ zhrnul cestu talentovaného futbalistu a dodal, že aj Martin Dúbravka sa dostal do Premier League vďaka úspechom v drese národného tímu. Obaja sa však spolu s piatimi spoluhráčmi po zápase s Českom do noci zabávali v meste, po čom tréner Kozák rezignoval. „Teší ma, že nám vyrastá veľký futbalista a ak pôjde za 80 miliónov do Barcelony, tak sa budem tešiť, že akého hráča Slovensko vychovalo. Ale ako sa zachoval, to ma trápi.“ 

Ján Kozák
Ján Kozák počas svojej emotívnej tlačovej konferencii. (foto: TASR)

Kozák počas tlačovej konferencie priznal, že čelil tlakom viacerých ľudí napojených na klub zo Žiliny. „Stal som sa pre nich nepohodlný, pretože som nikdy nepodľahol tlaku žiadneho manažéra. Tak tam dosadia človeka, ktorý tieto veci robiť bude. Potom len budú problémy. Či príde Hapal, či príde Guľa, práca pri klube je niečo úplne iné ako pri reprezentácii. To si treba uvedomiť. Ja som vnútorne presvedčený, že nie sú potrebné zásahy do reprezentačného mužstva, všetko je nastavené a plynulé. Načo hľadať niečo nové?“ hovoril Kozák, ktorý by si prial, aby pri reprezentačnom kormidle pokračoval jeho asistent Štefan Tarkovič. Podľa zákulisných informácií by sa však mal stať novým šéfom lavičky Adrián Guľa. „Čí záujem to je, aby tam bol práve tento človek? Určitej skupiny ľudí, ktorá už má mládež úplne pod palcom a treba ešte, aby mali aj trénera áčka. Ja proti Aďovi Guľovi absolútne nič nemám, je to pracovitý človek, šikovnejší ako ja, vie pružnejšie reagovať, lepšie pracovať s médiami a má väčšiu podporu. Ale dôležitý je výsledok a naň máme rôzny pohľad.“

Internetom už kolujú sarkastické vtipy

Tréner Adrián Guľa sa na jar tohto roku stal lodivodom slovenskej reprezentácie do 21 rokov, s ktorou sa nezvládol dostať do baráže o európsky šampionát v Taliansku. Spolu s ním sa menili aj tréneri v mládežníckych kategóriách, hráčov do 18 a 19 rokov vedie Albert Rusnák, do 17 rokov Marek Bažík, do 16 rokov Branislav Fodrek a do 15 rokov Peter Štefaňák. „Nikdy som sa do toho nemiešal. Ani Karol Belaník, viceprezident pre štátne reprezentácie, na mňa nikdy nemal dosah. Celý život som robil futbal tak, že mi nik do roboty siahať nemohol. Teraz sa jeho pozícia zmenila, dostal na starosť mládež. Dosadil tam Guľu a ten si vybral všetkých trénerov od 15 do 19 rokov. Nie je to žlto-zelené? Keď som sa s nimi rozprával, vraveli mi, že majú manuál ako majú trénovať. Veď ich brzdíme v rozvoji. Mládež už je jasná, teraz potrebujú ešte trénera tam hore. A potom môžeme prísť maľovať, ja už ako dôchodca budem mať času dostatok,“ zakončil Kozák.

Prezident SFZ Ján Kováčik priznal, že téma nového kormidelníka slovenskej reprezentácie bude na programe najbližší pondelok. Na slová trénera Kozáka reagoval len v stručnosti. „Ja som si vždy vážil názor pána Kozáka a rešpektujem ho, ale aj predtým sa nám veľakrát stalo, že sme nemali rovnaký názor a táto téma je jeden z príkladov, kedy si myslíme obaja niečo iné,“ povedal prvý muž slovenského futbalu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk