ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kozák určil, kto by ho mal nahradiť
zdroj: Ján Kozák. (tasr)

Kozák určil, kto by ho mal nahradiť

Ján Kozák ešte nestihol vyzliecť reprezentačný oblek, národný tím ešte neodohral duel vo Švédsku, už sa začalo s lúštením hádanky, kto usadne na uvoľnené miesto trénera Slovenska. „V novinách ste navrhli tri mená, dokonca len jedného Slováka. Nie je to fér, akoby sme nemali viac kvalitných trénerov. Nech má verejnosť širší záber, nech povie svoj názor,“ komentoval na štvrtkovej tlačovej konferencii už bývalý kormidelník Slovenska Ján Kozák. Niektoré médiá zúžili zoznam na kouča slovenskej „dvadsaťjednotky“ Adriána Guľu a českých Pavlov Hapala a Vrbu. Kozák vyslovil názor, že žezlo by mal po ňom prebrať tréner, s ktorým počíta málokto.

„Nevidel som ani ťuk o mojom kolegovi Pištovi Tarkovičovi,“ začal Kozák trochu sklamane o vynechaní mena jeho dlhoročného asistenta pri národnom tíme: „Po pánovi Venglošovi bol pri reprezentácii najdlhšie, o dva dni viac ako ja. Bol pri tvorbe mužstva. Pozná dokonale, ako sa robí reprezentačný futbal - pri všetkých problémoch i krásnych veciach. Päť rokov robil so mnou a ani ho nespomeniete. V iných krajinách je to za účelom plynulosti bežný jav. Aby nebolo neskoro, kým príde nový človek a kým sa zorientuje. Je to totiž veľmi ťažká práca. Veľmi ma to mrzí a bolo to potrebné povedať.“

Štefan Tarkovič a Ján Kozák. (tasr)

Ján Kozák sa počas svojej éry vždy vyznačoval snahou o stabilitu. Nastavil systém, do ktorého zasahoval len zriedka. Povýšenie Tarkoviča z pozície asistenta na hlavného trénera je podľa neho logická voľba: „Do reprezentácie nie sú potrebné zásahy, všetko je nastavené. Načo nového trénera? Chceme niečo rozbiť? Máme tu človeka, ktorý je s mužstvom päť rokov. Je fundovaný odborne i ľudsky, je charakterný chlap. Som stará ,filcka´, za tých päť rokov som ho skúšal, no vždy sa zachoval ako chlap. Myslíte si, že príde Hapal alebo Guľa a čo? Práca v klube je celkom iná ako v reprezentácii.“ Kozák po prezentovaní svojho názoru o ideálnom nástupcovi odľahčil: „Je to môj názor, prezident to aj tak neurobí. No čo už, nebudeme dva dni kamaráti.“ Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik bezprostredne reagoval: „Som slobodný človek, za osem rokov som sa vždy rozhodoval slobodne a s najlepším vedomím a svedomím. Urobím tak aj teraz.“

Tréner Ján Kozák na štvrtkovej rozlúčkovej tlačovke s funkciou neraz poukázal na „tlaky“ súvisiace s presadzovaním hráčov a trénerov. Zväz by sa mal podľa trénera odieť do žlto-zelenej. Poukazoval tým na obsadenosť trénerských a manažérskych funkcií na zväze ľuďmi s náväznosťou na klub MŠK Žilina. Jeden z favoritov na uvoľnený post hlavného trénera Slovenska Adrián Guľa ešte donedávna viedol práve šošonov. „Proti Aďovi Guľovi nemám absolútne nič. Je pracovitý, je šikovnejší, vie pružnejšie reagovať, má väčšiu podporu, vie lepšie pracovať s médiami ako ja. Najdôležitejší je však výsledok. Guľa s najsilnejšou generáciou skončil v kvalifikácii „dvadsaťjednotiek“ tretí. Potom sa dočítam: ,Nepostúpili, no nesklamali´,“ žiadal Kozák novinárov o väčšiu objektivitu.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk