ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Afrike trénoval Muchu či Kuciaka, dnes má na starosti petržalské talenty
zdroj: FC Petržalka

V Afrike trénoval Muchu či Kuciaka, dnes má na starosti petržalské talenty

Uznávaný tréner brankárov Miroslav Mentel po skončení anabázy v Senici, kde si nesadol s hlavným trénerom a neskôr predsedom predstavenstva Tonom Caanenom, pokračuje vo svojej kariére v tíme ambicióznej druholigovej Petržalky.

Pre 55-ročného odborníka je to návrat pod hlavičku známeho klubu, v ktorom kedysi vyrástli práve pod jeho rukami brankárske esá ako Čobej, Kollár či Kamenár. Po rokoch sa vracia, hoci do nového prostredia, ale typických bielo-čiernych farieb. „Petržalka je klub s bohatou históriou a dnes, po náročnom období, ho zdobia ambície a chuť napredovať. Ak pripočítame k na Slovensku výnimočnej fanúšikovskej základni aj zázemie, ktorým klub disponuje, môže klub v najbližších rokoch pomýšľať aj na návrat medzi slovenskú prvoligovú elitu. Vedel som do čoho idem, pomery v klube som dôverne poznal. Nakoniec, nie je tajomstvom, že Petržalka je rodinný klub, s kvalitnými tréningovými podmienkami, ľudia tu majú futbal radi,“ povedal na úvod nového pôsobenia pre klubový web nový tréner brankárov Miroslav Mentel„Našiel som tu príjemné prostredie, milých a šikovných ľudí. O skvelých podmienkach som vedel už predtým. Personálne obsadenie v mládežníckych výberoch je na vysokej úrovni, rovnako seniorskému mužstvu sa v II. lige darí a napreduje. Cítim sa tu dobre, tvoríme jeden rodinný klub,“ dodal.

Ako tréner brankárov bol spočiatku verným členom realizačného tímu Vladimíra Weissa. „Rád spomínam aj na neskoršie obdobie, kedy som tu pôsobil ako člen realizačného tímu trénera Weissa. Mohol som tak byť pri najslávnejších úspechoch Petržalky v súvislosti s účinkovaním v Lige majstrov a spolupracovať s brankármi Jurajom Čobejom, Ľubošom Kamenárom, Štefanom Kollárom a Martinom Hajtmánkom,“ povedal Mentel, ktorý neskôr na reprezentačnej úrovni absolvoval aj svetový šampionát v roku 2010 v Afrike, kde viedol brankárov Muchu, Kuciaka a Perniša. Dnes má pod taktovkou aj niektoré slovenské nádeje. „Mladšie kategórie vedie Martin Hajtmánek, ja budem viesť trénerov brankárov od kategórie U16 vyššie, vrátane gólmaniek FC Petržalka ženy. Popri Frederikovi Valachovi v pozícii reprezentačného brankára U20 a Petrovi Sokolovi (U16), je Patrícia Mária Horváth členkou širšieho kádra ženskej reprezentácie Slovenska do 16 rokov. Valacha poznám veľmi dobre, viedol som ho v minulosti ako mladého gólmana v Senici. O Sokolovi všetci vieme, že je nádejou nielen pre petržalský klub,“ rozprával o svojich terajších zverencoch.

Keďže v súčasnosti mesto a investori riešia, aký typ budovy vyrastie na mieste starého štadióna Artmedie, v súčasnosti petržalský klub využíva areál vybudovaný na M. C. Sklodowskej. „Je veľmi ťažké porovnávať tieto dve obdobia. Starý štadión – to bol pravý futbalový kotol. Teraz hrá Petržalka na sympatickom štadióne, v rodinnom prostredí. Ak si uvedomíme, že dvestotisícová Petržalka figuruje, podľa počtu obyvateľov medzi tromi najväčšmi mestami na Slovensku, tak si zaslúži aspoň päťtisícový štadión. Ľudia by si cestu na nový štadión určite našli,“ verí Mentel, ktorého mrzí aktuálny stav najpopulárnejšieho svetového športu v hlavnom meste Slovenska. „Bratislava by mala mať v prvej lige minimálne dve mužstvá. Ak si uvedomíme, že vo federálnej lige mala tri, je to smutné. Myslím si, že tradičné kluby z Košíc, Prešova, či FC Petržalka patria do najvyššej súťaže. Taký je môj názor. Futbal, nielen v Petržalke, potrebuje podporu samospráv vyšších územných celkov, vlády, či krajských inštitúcií. Keď k tomu pripočítame tradíciu nášho klubu s ambíciami, verím, že najneskôr do piatich až šiestich rokov by mohol byť petržalský futbal opäť prvoligový.“

Najnovšie z klubu: FC Petržalka

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk