ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Niekdajší najžiadanejší strelec Európy je po dvoch rokoch späť!
zdroj: Jackson Martínez a jeho noha po operácii. (Instagram)

Niekdajší najžiadanejší strelec Európy je po dvoch rokoch späť!

Len málo trénerov špičkových klubov v roku 2015 nemalo na zozname želaných posíl meno Jackson Martínez. V tom čase 28-ročný útočník FC Porto mal za sebou tri sezóny v Portugalsku, vždy atakoval tridsaťgólovú hranicu (31, 29, 34 zásahov). Kolumbijčan si vybral Atlético Madrid. Do systému trénera Simeoneho nezapadol, po polroku senzačne odišiel do Číny. Spravil rozhodnutie, ktoré zmenilo jeho kariéru a ktoré bude navždy ľutovať.

Kolumbijčan si povesť kanoniera vystrieľal v materskom Independiente Medellín a neskôr v mexickom Chiapase. Zvládol i prechod na európsky kontinent, v Porte strieľal góly pre radosť. V úvodných 20 ligových kolách nasúkal 22 zásahov, rozvíril pochybnosti, že v náročnejšej súťaži nebude natoľko efektívny. Vo všetkých troch sezónach bol najlepší strelec portugalskej ligy, „drakom“ pomohol k jednému titulu a v sezóne 2014/15 už ako kapitán aj do štvrťfinále Ligy majstrov. Martínez dal v onom ročníku Champions League sedem gólov, Porto napriek domácemu víťazstvu 3:1 nestačilo až na mníchovský Bayern.

Jackson Martínez. (twitter)

Jackson si po sezóne z plejády záujemcov vybral Atlético. Upracovaný a bojovný Simeoneho systém však Kolumbijčanovi nesedel. Po 22 zápasoch a len troch góloch vo februári odišiel ako najdrahší hráč histórie čínskej ligy za 42 miliónov eur do Kuang-čou Evergrande. Napriek tomu, že aj v tom čase hlásili záujem veľkokluby na čele s londýnskym Arsenalom. Martínez pomohol klubu k zisku čínskeho titulu, no po polroku si vážne poranil členok. Zábery po ťažkej operácii zverejnil na svojom Instagrame, bolo jasné, že rýchly návrat na trávniky ho nečaká. Málokto už tušil, že do lopty si v súťažnom zápase nekopne až dva roky. Na jar sa nezmestil do 31-členného kádra Evergrande pre nový ročník čínskej Superligy, v lete odišiel na hosťovanie.

Vrátil sa do Portugalska. Tentoraz už nie do Porta, rok bude pôsobiť v Portimonense. Klub bol v čase jeho príchodu posledný, no minulý týždeň zdolal Guimaraes. Tím k prvému víťazstvu v sezóne inšpiroval aj Martínez, odohral záverečných sedemnásť minút. Štyridsaťnásobný kolumbijský reprezentant, ktorý dvoma gólmi pomohol krajine k štvrťfinále na MS 2014, sa po návrate do Európy pokúsi znovu nájsť zápasový rytmus a strelecký apetít. V 31 rokoch ešte stále nemusel na elitnej úrovni povedať posledné slovo. Napokon, sú to tri roky, čo strieľal góly pre radosť. Sú to tri roky, čo sa ho bála a zároveň po ňom túžila celá Európa.

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk