Šialenstvo v Ostrave: Kto zaspal, lístky na víkend nezohnal
zdroj: fcb.cz

Septembrová reprezentačná prestávka bola v Českej republike pomerne búrlivá. Po úvodnej prehre v Lige národov UEFA proti Ukrajine nasledovala najvyššia prehra v histórii proti Rusku a odvolanie trénera Karla Jarolíma. Cez tento víkend sa opäť roztočí ligový kolotoč, no poriadny fukot nastal už dva dni predtým.

Azda najatraktívnejší zápas 8. kola českej Fortuna ligy sa odohrá v pondelok 17. septembra na Mestskom štadióne v Ostrave, kam pricestuje dvanásťnásobný majster českej súťaže Sparta Praha. Baník má na tohto súpera dobré spomienky, aprílové víťazstvo (3:2) pred vypredaným hľadiskom bolo jedno z kľúčových vzhľadom na záchranu mužstva medzi ligovou elitou. Rozhodol o ňom Milan Baroš len päť minút pred koncom. „Množstvo zápasov po čase zíde z mysle. Ale tento patrí k tým výnimočným,“ povedal pred pár dňami domáci tréner Bohumil Páník v spomienkach na minulú sezónu.

Ostrava sa v úvode nového ročníka drží od zostupových vôd ďaleko, po siedmich kolách jej patrí piata priečka zo šestnásťmiestnej tabuľky českej ligy. Tradičný rival zo Sparty má len o bod viac a ako jediný zo súťaže dosiaľ neprehral, mrzieť ich môžu remízy s Bohemiansom 1905 a Příbramom. O to viac pútavý bol blížiaci sa zápas pre ostravských fanúšikov, ktorí vykúpili skoro pätnásťtisíc lístkov v priebehu niekoľkých desiatok minút.

Predaj vstupeniek na stretnutie bol oznámený na stredajšie ráno, keď však ľudia vstávali, už nemali čo kúpiť. Od polnoci bol totiž spustený predaj na internete, odkiaľ zmizli behom necelých dvoch hodín. Posledných pár stovák, ktoré neboli určené pre internetový predaj, klub doobeda vypredal na bráne štadióna. „Neveril som, že sa niečo také môže stať. Aby som nezaváhal, dal som si budík na pol piatu, aby som si stihol kúpiť lístok cez internet pred cestou do práce. No, smola. Všetko bolo preč. Najskôr som si myslel, že ide o poruchu servera, ale hneď na to som pochopil, že som osudovo zaváhal,“ cituje Blesk jedného zo smutných ostravských fanúšikov Petra Součeka.

Duel so Spartou zaradilo vedenie klubu medzi atraktívnejšie, teda lístok stál o sto českých korún viac než na iné ligové stretnutia, v prepočte šlo približne o štyri eurá. „Nemá ani cenu špekulovať o tom, koľko lístkov by sa predalo, keby bola kapacita štadióna neobmedzená. Záujem našich fanúšikov nás nesmierne teší,“ reagoval marketingový a obchodný riaditeľ Baníku Martin Rak, ktorý očakával vypredaný štadión. Eufória v regióne od úvodu ročníka totiž odkazuje na majstrovskú sezónu 2003/04, kedy bolo vypredané hneď niekoľkokrát. Či návšteva pokorí hranicu 15-tisíc ukáže až to, koľko sa do Ostravy vyberie fanúšikov Sparty. Na poslednom vzájomnom zápase týchto dvoch klubov zaznamenali návštevu 15 020 divákov.