ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Stoch - Hráč v najlepších rokoch a forme odmietajúci tému reprezentácia
zdroj: Miroslav Stoch. (tasr)

Stoch - Hráč v najlepších rokoch a forme odmietajúci tému reprezentácia

„Hoši, hoši, dávam vám jednu minútu. Maximálne,“ oznámil slovenským novinárom krídelník Slavie Praha Miroslav Stoch, keď ako posledný opustil kabínu po víťaznom prípravnom stretnutí pri príležitosti otvorenia štadióna v Nitre. Nebyť dohody s PR manažérkou domáceho klubu a nebyť jediného východu zo štadióna, rodák a odchovanec spod Zobora odmietajúci komunikáciu so slovenskými médiami by sa zrejme nepristavil. Napokon odpovedal rovné štyri minúty, avšak, jedna téma zostala tabu.

Spoluprácu si nevedia predstaviť

„Na toto by som ani neodpovedal,“ zamietol reprezentačnú tému po minúte rozhovoru. Pri snahe získať stanovisko, či je návrat do národného tímu v budúcnosti možný alebo je to uzavretá kapitola, Stoch interview po štyroch minútach odchodom ukončil. Rýchlonohý driblér má na konte 55 reprezentačných štartov. Slušné číslo na 28-ročného futbalistu. Zvlášť, keď s ním po majstrovstvách Európy 2016 tréner Ján Kozák ukončil spoluprácu. „Boli s ním problémy, no pomohol nám. Uznávam ho ako hráča, dal som mu veľa priestoru. Po ME nastala jedna situácia a ja si neviem predstaviť ďalšiu spoluprácu s ním," povedal pred dvoma rokmi Kozák, ktorého mal Stoch pri návrate zo šampionátu vo Francúzsku v lietadle vulgárne uraziť. Krídelník bol nespokojný so svojím herným časom, na Eure odohral v štyroch zápasoch sedem minút.

Miroslav Stoch po víťaznom góle do siete Španiela Ikera Casillasa. (tasr)

„Reprezentovať Slovensko pre mňa vždy bolo a bude veľkou cťou. Tréner si so mnou nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu a to isté platí aj z mojej strany. Nemyslím, že som pod jeho vedením dostal veľa priestoru,“ kontroval Stoch, ktorý sa odvtedy neobjavil v nominácii Slovenska. Agilný hráč nevysokej postavy chýbal už v prvých dvoch Kozákových nomináciách po nástupe. „Miňo je veľký talent a dobrý futbalista, no v mladom veku to asi neuniesol. Niekde sa stala chyba. Postrehol som, že to nie je tímový hráč. Verím, že všetko pochopí a dostane sa z toho. Hráča jeho kvalít reprezentácia potrebuje, ale nie v terajšom stave," odôvodnil na jeseň 2013 Kozák. Tréner vyžadujúci striktnú disciplínu a hráč známy svojimi excesmi a porušeniami životosprávy si nesadli. Keď Stoch o rok neskôr v pozícii žolíka gólom rozhodol o kvalifikačnom víťazstve nad úradujúcimi majstrami Európy Španielmi, mal to byť zlom v jeho reprezentačnej kariére.

Miroslav Stoch naposledy gólom prispel k demontáži majstrovskej Plzne 4:0. (slavia.cz)

Nepopiera ani neľutuje

Odvtedy však nastúpil v základnej zostave len trikrát - v kvalifikačných dueloch s Macedónskom a Luxemburskom a v prípravnom dueli v Írsku. Talentovaný hráč v tom čase hosťoval v Spojených arabských emirátoch, pred Eurom 2016 mu nevyšlo pôsobenie v Bursaspore. Tréner národného tímu veril viac krídelníkom Weissovi a Makovi. Stoch vlani v lete definitívne opustil Fenerbahce a usadil sa v Slavii Praha. Tímu pomohol šiestimi gólmi a rovnakým počtom asistencií k druhému miestu v lige a zisku Českého pohára. Bývalý hráč Chelsea, Twente či PAOK našiel pohodu, stal sa ťahúňom červeno-bielych. Opätovná pozvánka od trénera Kozáka však v jeho schránke zatiaľ nepristála.

Je to škoda, Slovensko nemá základňu ako európske veľmoci, ktoré si môžu dovoliť ignorovať futbalistu s nesporými kvalitami - zvlášť v ofenzíve nie. Tréner Kozák zas nemôže akceptovať hráča, ktorému nedôveruje a neverí v jeho pozitívny prínos pre kabínu. Čo sa presne udialo na linke Francúzsko->Slovensko pred dvoma rokmi vedia len cestujúci. Stoch dohady o verbálnom útoku na trénera nepoprel, ani sa neospravedlnil. Nateraz zostáva mimo diania, sústredí sa na klubové povinnosti. Namiesto štartu Ligy národov na Ukrajine v drese s dvojkrížom na hrudi otvára nitriansky štadión v triku „sešívaných“. Napriek tomu, že sa nachádza v najlepších rokoch a forme svojej kariéry.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk